Droga Mamo, Twoje dziecko przychodząc na świat dynamicznie się rozwija. W ciągu pierwszych miesięcy życia niemowlęcia dojrzewa jego układ pokarmowy. Dowiedz się, jak ważne jest zdrowie brzuszka i co wspiera układ pokarmowy Twojego dziecka.
Jadłospis przyszłej mamy ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka i jego zdrowia w przyszłości. Poznaj nasze wskazówki i dowiedz się, co jeść, aby czuć się dobrze w każdym trymestrze. Sprawdź fakty i mity na temat odżywiania, o których zapewne słyszałaś od bliskich czy znajomych.
Pierwszy trymestr to czas, w który najintensywniej doskwierają mdłości i wymioty. W związku z tym z menu powinnaś wyeliminować potrawy smażone, mocno przyprawione i bardzo aromatyczne, np. czarną kawę. Nie pij w trakcie posiłku. Po jedzeniu odczekaj 20-30 minut zanim sięgniesz po szklankę z napojem. Możesz pić herbaty imbirowe lub napary ze świeżego imbiru. Zalecana jest także woda średniozmineralizowana, która pozwoli uzupełnić braki cennych elektrolitów, traconych przy uporczywych wymiotach. Rano jeszcze przed wstaniem z łóżka sięgnij po sucharka lub chrupkie pieczywo. Jedz mniej, za to częściej. Jeśli posiłki są skromne, możesz zjeść ich nawet 7-8 dziennie.
Typowe dolegliwości ciążowe w pierwszym trymestrze: mdłości, wymioty, zaparcia, ból brzucha, zmęczenie.
W drugim trymestrze ciąży mdłości mijają, zatem Twój jadłospis powinien składać się z 4-5 posiłków dziennie. Zwróć uwagę na większe spożycie produktów białkowych (mięsa, jaj, ryb i nabiału), które są źródłem żelaza i wapnia. Nie zapomnij o warzywach i owocach zawierających witaminę C, która wspiera wchłanianie żelaza. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko anemii. Sięgaj po sezonowe owoce, pij świeże soki cytrusowe, a zimą i jesienią wybieraj mrożonki. Dieta bogata w warzywa i owoce to także profilaktyka zaparć, które z każdym dniem mogą Ci coraz bardziej doskwierać.
Typowe dolegliwości ciążowe w drugim trymestrze: zaparcia, zgaga, ból brzucha.
Na początku trzeciego trymestru zacznie nasilać się zgaga. Rosnąca macica będzie naciskać na żołądek, co sprzyja cofaniu się z niego treści pokarmowej do przełyku. Jeśli pieczenie w przełyku jest uciążliwe, wyeliminuj z jadłospisu pomidory ze skórką, cytrusy, czekoladę i mocne napary kawy i herbaty. Unikaj octu i mocnych przypraw. Jedz często, małe porcje i nie leż bezpośrednio po posiłku. Chwilową ulgę przyniesie szklanka mleka lub maślanki. W trzecim trymestrze możesz także cierpieć z powodu zaparć i wzdęć. Dolegliwości złagodzisz unikając ciężkostrawnych, wzdymających potraw. Zaparcia wyeliminujesz stosując dietę bogatą w błonnik. Warto sięgać po warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe (kasza gryczana, pęczak, pieczywo, płatki owsiane). Jeśli dokuczają Ci wzdęcia, unikaj świeżego i pełnoziarnistego pieczywa, warzyw strączkowych, kapustnych, cebuli, czosnku, gazowanej wody i napojów. Pod koniec ciąży mogą pojawić się obrzęki – zmniejszysz je eliminując sól (unikając dosalania potraw, słonych przekąsek i przetworzonej żywności).
Typowe dolegliwości ciążowe w trzecim trymestrze: zgaga, zaparcia, wzdęcia, gazy, ból brzucha, obrzęki.
Komponując dietę warto mieć na uwadze, że wraz z rozwojem ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na energię, składniki odżywcze, mineralne i witaminy. Są wytyczne mówiące o kaloryczności diety kobiety w ciąży oraz o tym, ile powinna przytyć przyszła mama, aby ciąża przebiegała prawidłowo, a maleństwo urodziło się zdrowe. Ciąża nie powinna być usprawiedliwieniem do popełniania błędów dietetycznych i nadmiernego jedzenia.
Czytaj więcej: Dieta przyszłej mamy, czyli co jeść w ciąży
Chociaż suplementacja niektórych witamin i składników mineralnych w ciąży (a w przypadku kwasu foliowego jeszcze przed poczęciem) jest ważna, suplementy nie zastąpią zbilansowanej diety przyszłej mamy. Regularne jedzenie zdrowych i smacznych posiłków to bardzo ważny aspekt wpływający na Twoje samopoczucie, przebieg ciąży i rozwój maluszka.
Czytaj więcej: Witaminy dla kobiet w ciąży: co i kiedy przyjmować
Chociaż ciąża to nie choroba, istnieje lista produktów, które powinnaś wyeliminować z jadłospisu na 9 miesięcy. Na tej liście znajdują się: surowe jajka, kremy tortowe na bazie jaj, surowe mięso (tatar, krwiste steki), surowe ryby (sushi) i niepasteryzowany nabiał (mleko prosto od krowy, sery pleśniowe, brie, camembert z niebieską pleśnią, dojrzewające), które mogą być źródłem niebezpiecznych bakterii i pasożytów wywołujących niebezpieczne zakażenia i choroby. Niewskazane są także używki, przetworzona żywność i dania fast-food.
Czytaj więcej: Czego nie jeść w ciąży? Tych produktów unikaj!
Obecnie brakuje jednoznacznych dowodów potwierdzających tę tezę. Eliminacja mleka i nabiału z diety przyszłej mamy jest uzasadniona tylko wtedy, gdy cierpi ona na alergię na białko mleka krowiego. Pamiętaj, że mleko i nabiał to źródło cennego dla Ciebie wapnia i witaminy D. Dietę eliminacyjną warto ustalić wraz z wykwalifikowanym dietetykiem. Komponując jadłospis "na własną rękę" możesz zaszkodzić sobie i maleństwu.
Czytaj więcej: Zdrowa dieta w ciąży
Istnieją wytyczne, mówiące o tym, ile kilogramów może przybrać przyszła mama. Wszystko zależy od wyjściowej masy ciała. Jeśli Twoje BMI (wskaźnik masy ciała, z ang. Body Mass Index) mieści się w normie (w przedziale 18,5-24,9km/m2), w ciąży możesz przybrać od 11 do 17kg. W przypadku niedoboru masy ciała możesz przybrać więcej. Jeśli przed ciążą miałaś nadmierną masę ciała (nadwagę lub otyłość), zakres wartości dodatkowych kilogramów jest mniejszy niż zazwyczaj.
Czytaj więcej: Ile przytyć w ciąży - porady dla przyszłej mamy
Pytanie 1 z 11
Unikalny leksykon, dzięki któremu żadne hasło związane z brzuszkiem nie będzie już stanowiło dla Ciebie tajemnicy.
POZNAJ ENCYKLOPEDIĘChcesz wiedzieć jak krok po kroku wprowadzać maluszka w świat nowych smaków? Zarejestruj się i...