Już od początku ciąży trwa okres 1000 pierwszych dni życia dziecka - kluczowych dla rozwoju i zdrowia w przyszłości. Bardzo ważną rolę pełni w tym czasie sposób odżywiania się, zarówno przyszłej mamy, jak i – po narodzinach – dziecka.
Odpowiednia, prawidłowo zbilansowana dieta w ciąży przynosi zatem korzyści Tobie i rosnącemu w Twoim brzuchu maleństwu.
Zapobiega wadom układu nerwowego. Zaleca się przyjmować 0.4 mg kwasu foliowego 3 miesiące przed poczęciem i przez cały czas trwania ciąży.
Aby Twoja dieta w ciąży była prawidłowo zbilansowana, musisz dostarczyć organizmowi różnych składników odżywczych. To dlatego tak ważna jest różnorodność posiłków i obecność w nich produktów z 5 najważniejszych grup, do których zaliczamy: warzywa i owoce, produkty zbożowe, nabiał, mięso i ryby, tłuszcze.
Jedz mniej, ale za to częściej. Dzięki mniejszym porcjom unikniesz uczucia przepełnienia i nieprzyjemnych konsekwencji jak zgaga lub niestrawność. Najlepiej, by były to 3 posiłki główne i 2 przekąski (pożywne drugie śniadanie i wartościowy podwieczorek). Staraj się też jeść o stałych porach.
Jedz dla dwojga, a nie za dwoje. Uważnie komponując swój dzienny jadłospis, wybieraj wartościowe pokarmy bogate w składniki odżywcze, ważne w tym okresie rozwoju dziecka.
Ty i Twoje dziecko wymagacie odpowiedniego nawodnienia, dlatego w ciąży pij ok. 2-2,5 l płynów dziennie. Najlepsza będzie czysta woda. Unikaj słodkich napojów gazowanych, napojów słodzonych cukrem i słodzikami, a także zbyt dużej ilości soków. Odwodnienie może powodować bóle głowy, zaparcia.
Nie zawsze zbilansowana dieta okazuje się być wystarczająca, dlatego w razie potrzeby warto wesprzeć się suplementacją. Odpowiednią podaż istotnych dla rozwoju dziecka składników, w tym kwasu DHA, kwasu foliowego czy żelaza, zapewnią preparaty przeznaczone dla przyszłych mam.
To jeden z tych okresów w życiu, w którym powinnaś zapomnieć o odchudzaniu. Diety odchudzające mogą prowadzić do niedoborów kluczowych dla rozwoju dziecka składników odżywczych. Nawet jeśli spokojnie wytrzymasz bez śniadania czy obiadu, głodny może się czuć mieszkaniec Twojego ciążowego brzuszka.
Chociaż spożycie ryb zalecane jest ze względu na wysoką zawartość kwasu DHA, niektóre z nich powinnaś wykluczyć z diety w ciąży ze względu na zawartość szkodliwej rtęci. Zwróć uwagę na źródła pochodzenia ryb, wybieraj młode, niewielkie, niehodowlane okazy.
Pytanie 1 z 6
Unikalny leksykon, dzięki któremu żadne hasło związane z brzuszkiem nie będzie już stanowiło dla Ciebie tajemnicy.
Poznaj EncyklopedięChcesz wiedzieć jak krok po kroku wprowadzać maluszka w świat nowych smaków? Zarejestruj się i...