Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych Doradców i Ekspertów, którzy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.
doradca żywieniowy BebiKlub.pl
Układ trawienny dziecka ma wpływ na ogólny stan zdrowia i samopoczucie maluszka – chętnie doradzę Ci, jak zadbać o brzuszek Twojego dziecka.
Dowiedz się więcejZADAJ PYTANIEProszę usiąść wygodnie i ułożyć dziecko w pozycji „brzuszek do brzucha”, tak, aby brzuch maluszka przylegał do Twojego. Podtrzymuj kark i główkę ręką. Upewnij się, że kręgosłup jest wyprostowany. Wspieraj maleństwo ramieniem i dłonią. Ustawiaj je tak by nosek skierowany był na twoja brodawkę. Maluch powinien szeroko otworzyć buzię. Chwyć pierś dłonią ułożoną w kształcie litery C, tak żeby kciuk był na górze, a reszta palców podtrzymywała ją od dołu. Możesz delikatnie podrażnić sutkiem jego usta, policzki. Następnie nakieruj maluszka na pierś, podtrzymując dłonią jego kark i główkę, jakby nasadzając jego otwartą buzię na brodawkę. Jedną z oznak prawidłowego uchwycenia piersi jest to, że otoczka wokół brodawki prawie cała znika w ustach dziecka. Górna warga dziecka dokładnie przylega do otoczki, a dolna jest wywinięta na zewnątrz. Oznaką prawidłowego ssania jest odgłos przełykania przypominający brzmieniem głoskę ‘k”. Inne odgłosy, jak mlaskanie, zasysanie powietrza, świsty, świadczą o tym, że pierś nie jest właściwie uchwycona i dziecku trudno ssać. Obserwuj czy usta dziecka są prawidłowo ułożone – górna warga zawinięta do środka, dolna wywinięta na zewnątrz. Język dziecka powinien znajdować się pod sutkiem, nie nad nim i przykrywać dolne dziąsła. Broda i nosek dziecka dotykają do piersi.
Warto zachęcać malucha do jedzenia warzyw i owoców. Każdego dnia w diecie dziecka powinno znaleźć się 5 porcji warzyw, a jedna to np. 1 mały pomidor, ½ małej papryki lub 2 łyżki startej marchewki. Jeśli chodzi o owoce staraj się podawać 4 porcje, przy czym jedna to np. ½ szklanki malin, porzeczek lub jagód, ½ banana, średnie jabłko, gruszka lub morela. Pamiętaj, że dzieci chętniej zjedzą coś co wygląda ładnie, a jeszcze chętniej coś co same zrobią. Jeśli to możliwe staraj się włączyć malucha w przygotowanie posiłku – np. pozwól dziecku porwać sałatę do sałatki lub kanapki Krój warzywa i owoce w różne kształty, podawaj w różnych formach, urozmaicaj rodzaje podawanych warzyw, Układaj różne interesujące kompozycje z warzyw na talerzu lub kanapce (buźki, zwierzątka, kwiatki), Zaaranżuj mały ogródek z warzywami czy ziołami na balkonie lub parapecie i zajmuj się nim razem z dzieckiem. Dzieci bardzo często naśladują dorosłych, dlatego posiłki najlepiej spożywać w gronie rodziny i dawać dzieciom dobry przykład. Kolorowa sałatka przygotowana i zjedzona razem na pewno będzie lepiej smakować!
Stopień umiejętności rozcierania, żucia i połykania mniej rozdrobnionych pokarmów jest cechą indywidualną każdego malucha. Zdarza się że trzeba przedłużyć stosowanie kremowych zupek i obiadków. Czasem już siedmiomiesięczne niemowlęta doskonale sobie radzą, czasem - trzeba trochę poczekać. Jeśli Twój maluszek na razie nie radzi sobie z grudkowatymi posiłkami proponuję byś pozostała przy kremowych zupkach i obiadkach. Podawaj je w większej ilości, np. 1,5 słoiczka, a co tydzień podejmuj próby mieszając z zupką z kawałeczkami. Najpierw dodaj jedną łyżkę zupki w cząstkami, potem - dwie. Taką metodą dziecku łatwiej będzie pogryźć cząstki gdy będą rozproszone w kremowym przecierze.
Być może przechodzisz tzw. „Kryzys laktacyjny” spowodowany stresem, zmianami hormonalnymi lub przemęczeniem. Sytuacja może być też związana ze skokami rozwojowymi dziecka i zmianą jego potrzeb. Maluszek domaga się częstszego przystawiania do piersi aby stymulować zwiększenie produkcji mleka, gdyż laktację najsilniej pobudza właśnie ssanie. Stan taki trwa zazwyczaj kilka dni i samoistnie przechodzi. Bez względu na przyczynę, proszę starać się przystawić maluszka do piersi tak często jak się tego domaga. Dodatkowo proponuję pij dużo wody, odpoczywaj i unikaj stresu. Jedynym obiektywnym dowodem na to, że laktacja nie jest wystarczająca i wskazane jest dokarmianie maluszka mlekiem modyfikowanym, są niedostateczne przyrosty masy ciała dziecka – ich ocena należy do lekarza pediatry, który opiekuje się maluszkiem.
Takie zachowanie pociechy może być wynikiem zbierania się dokuczliwych gazów. Podczas karmienia niemowlę często wraz z mlekiem połyka także powietrze. Gromadzące się w żołądku może powodować u dziecka przedwczesne uczucie sytości oraz nagłe rozdrażnienie i niepokój. Połykanie powietrza jest tak samo naturalne dla dziecka jak dla osób dorosłych. Jedyną różnicą w przypadku niemowlęcia jest to, że trzeba mu pomóc pozbyć się nagromadzonego powietrza, gdyż nadmierna jego ilość może prowadzić również do ulewania pokarmu. Gdy maluszek przestanie jeść, unieś go pionowo i połóż mu główkę na swoim ramieniu. Delikatnie masując plecki, poczekaj aż mu się odbije. Pomagają w tym masaż i pionowa pozycja. Na wszelki wypadek połóż sobie wcześniej na ramieniu pieluszkę, bo maleństwu często się przy tym ulewa. Jest to najbardziej klasyczna pozycja do odbicia.