Mama trzyma zdjecie USG na ciazowym brzuchu

Ciąża i poród

Planujesz ciążę lub spodziewasz się dziecka? Z pewnością chcesz zrobić wszystko, aby ciąża przebiegała w prawidłowy sposób już od pierwszych dni po wykonaniu testu ciążowego aż do samego porodu. Dowiedz się, jak przebiega ciąża od A do Z i sprawdź, jak zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie w tym wyjątkowym okresie.

Planowanie ciąży

  • Urlop ojcowski, tacierzyński i rodzicielski – jak długo trwają, czy są płatne i co je różni?

    Każda kobieta zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego oraz wychowawczego. A jak jest z ojcami? Każdemu świeżo upieczonemu tacie również przysługuje prawo do urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego i urlopu tacierzyńskiego, które niekiedy bywają ze sobą mylone, bo ich nazewnictwo nie jest oficjalne. Jak obecnie wyglądają przepisy dotyczące urlopów dla ojców? Czym różni się urlop ojcowski od urlopu tacierzyńskiego?

  • Ciąża bliźniacza – jakie jest prawdopodobieństwo jej wystąpienia?

    Ciąża bliźniacza to podwójne szczęście, ale też podwójnie wzmożona czujność. Jest to bowiem stan o wiele bardziej wymagający niż ciąża pojedyncza, która przecież i tak stanowi duże wyzwanie dla organizmu ciężarnej. Stąd też ciążę bliźniaczą zawsze traktuje się jako ciążę podwyższonego ryzyka – zarówno dla kobiety, jak i jej przyszłych dzieci. Warto zatem wiedzieć, jakie jest prawdopodobieństwo jej wystąpienia, na co warto uważać i jak w takich przypadka może przebiegać poród!

  • Jakie badania warto wykonać przed zajściem w ciążę?

    Prawidłowy przebieg ciąży oraz rozwój maluszka to priorytet dla każdej przyszłej mamy. Aby o to zadbać, warto jeszcze przed zajściem w ciążę wykonać szereg badań. Pół roku to odpowiedni czas, aby poprawić kondycję organizmu oraz stan odżywienia, bo to one odgrywają kluczową rolę w planowaniu powiększenia rodziny.

  • Ciąża po 40. roku życia – o jakich zagrożeniach warto wiedzieć?

    Dzisiaj coraz więcej kobiet z różnych przyczyn odkłada decyzję starania się o dziecko na później. Zwykle związane jest to ze współczesnym trybem życia oraz promocją świadomego macierzyństwa czy stopniowego dojrzewania do pełnienia roli mamy. Jednak czy ciąża po 35. czy 40. roku życia jest bezpieczna dla mamy i dziecka? Jakie są konsekwencje odkładania macierzyństwa na później?

  • Planowanie ciąży krok po kroku

    W życiu kobiety przychodzi taki czas, w którym czuje, że chciałaby zostać mamą. Świadome zajście w ciążę wiąże się z przygotowaniem swojego ciała, które jest ważne dla rozwoju dziecka. Planowanie ciąży nie musi być trudne! Dowiedz się, co już teraz możesz zrobić, aby zadbać o zdrowie maluszka.

  • Jak przygotować się do ciąży?

    Kobiety planujące ciążę powinny zadbać o wprowadzenie zbilansowanej diety i regularną aktywność fizyczną – podobne zalecenia są kierowane także do ich partnerów. Co jeszcze powinnaś zrobić, zanim zaczniesz planować powiększanie rodziny?

  • Hierarchia wartości po porodzie – jak znaleźć dla siebie czas?

    Zapewne słyszałaś wiele stereotypów na temat zachowań kobiet w stałych związkach i tuż po urodzeniu dziecka. Jeśli od zawsze dbałaś o siebie, niektóre sytuacje w życiu codziennym są dla Ciebie zapewne nie do pomyślenia, ale po przyjściu na świat maluszka sama zrozumiesz, że hierarchia wartości nieco ulega zmianie i nagle zaczną liczyć się dla Ciebie zupełnie inne rzeczy niż do tej pory.

  • Czy będę mamą? Czyli jak poznać pierwsze objawy ciąży

    Każda kobieta jest inna i każda ciąża przebiega indywidualnie. W zależności od organizmu kobiety i jego reakcji na nowy stan, trudno przewidzieć, kiedy pojawią się oznaki ciąży i jakie zmiany będą świadczyć o tym, że zostaniesz mamą. Istnieją jednak najczęściej występujące wczesne objawy ciąży – dowiedz się o nich więcej.

  • Konflikt serologiczny – co powinnaś o nim wiedzieć, zanim zajdziesz w ciążę?

    Konflikt serologiczny i będąca jego wynikiem choroba hemolityczna noworodka to patologia wynikająca z produkcji przez układ odpornościowy przyszłej mamy przeciwciał skierowanych przeciwko krwinkom czerwonym płodu. Może wystąpić, jeśli krew mamy różni się od krwi jej nienarodzonego dziecka pod względem antygenów obecnych na krwinkach czerwonych.

  • Kosiniakowe, becikowe, macierzyński – zasiłki dla rodziców

    Po urodzeniu dziecka rodzicom i opiekunom przysługuje kilka rodzajów świadczeń, które mogą wesprzeć ich budżet domowy. Sprawdź, jakie są warunki przyznania takich zasiłków i dowiedz się, jak złożyć odpowiednie wnioski, by otrzymać prawo do pobrania zasiłku.

Dieta dla przyszłej mamy

  • Brak apetytu w ciąży – jak sobie poradzić?

    Dolegliwości ze strony układu pokarmowego dotykają większość kobiet ciężarnych, dlatego brak apetytu w ciąży nie jest niczym wyjątkowym. Brak łaknienia często pojawia się w pierwszych jej tygodniach razem z nudnościami i wymiotami. Jakie są przyczyny zmniejszenia apetytu u przyszłych mam i jak sobie z nim radzić? Czy niechęć do jedzenia w ciąży powinna być przyczyną zmartwień?

  • Napoje w ciąży – co może pić przyszła mama?

    Co powinna pić przyszła mama? Które napoje są polecane, a które nie? Dowiedz się, jakimi płynami najlepiej uzupełnić swoją dietę.

  • Czego nie jeść w ciąży? Tych produktów unikaj!

    Ciąża to wyjątkowy czas, w którym niezwykle ważna jest dieta, nie tylko dla prawidłowego rozwoju dziecka, ale i dobrego samopoczucia mamy. Pamiętaj, że w tym okresie musisz szczególnie zadbać o prawidłowe nawyki żywieniowe i zwracać uwagę na to co i ile jesz. Czego nie jeść w ciąży, a czego lepiej unikać komponując posiłki przyszłej mamy?

  • Składniki mineralne dla kobiet w ciąży: co i kiedy przyjmować?

    Podczas ciąży zwracasz szczególną uwagę na swój jadłospis. Poza dostarczeniem składników odżywczych w odpowiednich proporcjach, przyszła mama musi pamiętać o witaminach i składnikach mineralnych. W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na makro- i mikroelementy, warunkujące prawidłowy rozwój płodu i zdrowie przyszłej mamy. Sprawdź, jakich składników mineralnych w ciąży potrzebujesz.

  • Dieta przyszłej mamy, czyli co jeść w ciąży?

    Jadłospis w ciąży ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka i jego zdrowia w przyszłości. To czas, w którym należy zwracać szczególną uwagę na regularność i zbilansowanie posiłków. Jakie są zasady prawidłowego odżywiania w czasie ciąży i jakich produktów nie może zabraknąć w codziennym jadłospisie kobiety w ciąży?

  • Kwas foliowy – dlaczego jest tak ważny w ciąży?

    Kwas foliowy to witamina z grupy B, znana również pod nazwą folacyna, witamina B9, B11. Jest substancją rozpuszczalną w wodzie, wrażliwą na działanie wysokich temperatur. W okresie ciąży zapotrzebowanie organizmu kobiety na kwas foliowy wzrasta 2- lub nawet 4-krotnie, co czyni go najważniejszą witaminą w ciążowym menu. Koniecznie przeczytaj dlaczego!

  • Zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę ciążową? Sprawdź, jak się odżywiać

    Zbyt późno rozpoznana i nieleczona cukrzyca w czasie ciąży może wpłynąć na przebieg porodu oraz zagrażać życiu lub zdrowiu rozwijającego się płodu. Dlatego warto, by przyszła mama regularnie badała poziom cukru we krwi, stosowała właściwą dietę i aktywność fizyczną. Cukrzyca ciążowa ustępuje zazwyczaj 6-8 tygodni po porodzie, czyli po okresie połogu, jednak zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 w przyszłości. Warto więc, także po narodzinach maluszka, nadal prowadzić zdrowy styl życia.

  • Witaminy dla kobiet w ciąży: co i kiedy przyjmować?

    W okresie ciąży organizm mamy pracuje dla dwojga. Duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka ma sposób odżywiania kobiety, a więc prawidłowo zbilansowana dieta. Gdy nie jesteś w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych witamin z dietą, z pomocą przychodzą suplementy diety. Zobacz, jakie witaminy należy przyjmować w ciąży.

  • Zdrowa dieta w ciąży

    Przyszłe mamy, które już przed ciążą prowadziły zdrowy styl życia, mają ułatwione zadanie. Regularne posiłki, komponowane ze zróżnicowanych, świeżych produktów oraz wykluczenie używek są podstawą zdrowej diety w ciąży.

Rozwój dziecka w ciąży

  • Waga dziecka w ciąży. Ile powinno ważyć dziecko w poszczególnych miesiącach ciąży?

    Każdy rodzic w zasadzie od samego początku jest ciekawy jak wygląda jego dzidziuś w brzuchu mamy. Zastanawia się też czy dobrze się rozwija i czy rośnie sobie "tam w środku" prawidłowo. Jeśli chcesz poznać szczegóły badań i normy związane z prawidłowym przyrostem wagi Twojego dziecka, które nadal jest w brzuchu koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. Wyjaśniamy w nim, kiedy dziecko przybiera na wadze prawidłowo, a kiedy jego rozwój wymaga działań lekarskich. Czym spowodowane mogą być ewentualne nieprawidłowości i jakie działania podejmować, aby im zaradzić.

  • Pierwsze ruchy dziecka w czasie ciąży

    Piąty miesiąc ciąży to radosny moment w życiu przyszłej mamy. Pierwsze ruchy dziecka, odczuwane jako trzepot skrzydełek motylka, obudzą w Tobie nowe emocje, których do tej pory nie doświadczałaś. Ten wzruszający moment zapamiętasz na całe życie.

  • Brzuszkowe zabawy

    Maluszek, który rozwija się w Twoim brzuszku od pewnego momentu zaczyna słyszeć, czuć Twój dotyk, reagować na dźwięki. Poznaj różne zabawy, do których możesz zachęcać maluszka, tak by jeszcze w ciąży budowała się między Wami więź.

  • Poznanie płci dziecka

    Część rodziców z niecierpliwością czeka na badanie, podczas którego poznają płeć dziecka. Inni rezygnują z tej wiedzy. Bez względu na to, czy spodziewasz się chłopca, czy dziewczynki, po porodzie Twój świat będzie kręcił się wokół maluszka!

Zdrowie w ciąży

  • Escherichia coli w ciąży - jak leczyć zakażenie układu moczowego w ciąży?

    Bakteria Escherichia coli jest czynnikiem zakaźnym wywołującym większość przypadków zakażeń układu moczowego u kobiet ciężarnych. Infekcja może mieć postać bezobjawową lub powodować wyraźne dolegliwości ze strony pęcherza moczowego, a w zaawansowanym stadium - także nerek. Nieleczone zakażenie układu moczowego u kobiety ciężarnej wiąże się z ryzykiem poważnych powikłań.

  • Hemoroidy w ciąży – jak zapobiegać i leczyć?

    Szacuje się, że hemoroidy występują aż u 30-40% kobiet w ciąży. Problem na ogół jest niegroźny dla zdrowia, ale wiąże się z odczuwaniem dużego dyskomfortu. Dlaczego w ostatnim trymestrze obserwuje się największe ryzyko ich rozwoju? Co stosować na hemoroidy w ciąży i czy domowe sposoby mogą pomóc złagodzić dolegliwości? Sprawdź!

  • Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – co warto wiedzieć?

    Łojotokowe zapalenie skóry jest jedną z najczęstszych chorób dermatologicznych u maluchów w wieku niemowlęcym. W jego przebiegu mamy do czynienia przede wszystkim z intensywnym łuszczeniem się skóry na głowie dziecka. Zmiany mogą wielokrotnie ulegać nasileniu i zanikać na przestrzeni tygodni, jednak w zdecydowanej większości przypadków ostatecznie ich pojawianie się ustępuje samoistnie. Co pomoże na łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt? Kiedy zwykle mijają objawy tej choroby u dzieci? Sprawdź!

  • Jakie ciśnienie w ciąży – 3 trymestr

    W 1. oraz 2. trymestrze prawidłowo przebiegającej ciąży typowo obserwuje się stopniowy spadek ciśnienia tętniczego krwi. Natomiast w 3. trymestrze dochodzi zazwyczaj do ponownego wzrostu wartości tego parametru. Częstym problemem u kobiet w zaawansowanej ciąży jest nadciśnienie tętnicze, które może mieć postać groźnego dla zdrowia mamy i dziecka stanu przedrzucawkowego. Jakie ciśnienie w ciąży uznajemy za nadmiernie wysokie, a jakie za zbyt niskie? Do czego mogą prowadzić zaburzenia jego wartości? Sprawdź!

  • Drętwienie brzucha w ciąży – o czym świadczy?

    Drętwienie brzucha w ciąży jest objawem często zgłaszanym przez kobiety w ciąży, szczególnie zaawansowanej (8. i 9. miesiąc). Wraz ze wzrostem dziecka i powiększaniem się brzucha, zwiększa się prawdopodobieństwo uciskania nerwów w tej okolicy, co może powodować uczucie drętwienia, mrowienia lub przejściowej utraty czucia.

  • Cholestaza ciążowa - czym jest? Przyczyny, objawy, leczenie

    Cholestaza ciążowa jest najczęstszą chorobą wątroby rozpoznawaną w czasie ciąży. Dotyczy 1-2 % wszystkich ciąż. Schorzenie typowo ustępuje samoistnie po porodzie i nie wiąże się z istotnym ryzykiem dla zdrowia matki, ale może prowadzić do wystąpienia poważnych powikłań u dziecka. W poniższym artykule prezentujemy podstawowe informacje o objawach, sposobach leczenia i możliwych skutkach cholestazy ciężarnych.

  • Ból brzucha w ciąży – co pomaga?

    Ból brzucha pojawia się u wielu kobiet w przebiegu ciąży. Dość często wynika z zaburzeń trawiennych lub z procesów adaptacji zachodzących w organizmie przyszłej mamy (np. w przypadku, gdy dolegliwości związane są z rozciąganiem wiązadeł macicy). Bóle brzucha w ciąży zwykle mają niegroźne przyczyny i zazwyczaj można sobie z nimi radzić za pomocą domowych sposobów. Warto jednak znać objawy towarzyszące, które wskazują na poważniejsze stany, wymagające pilnego zgłoszenia się do lekarza.

  • Jaki jest właściwy poziom hemoglobiny w ciąży?

    Hemoglobina stanowi jeden z parametrów krwi, na który ciąża może mieć bardzo znaczący wpływ. Do wytworzenia tej substancji w organizmie niezbędne jest żelazo, a jego zapasy często wyczerpują się w przebiegu ciąży ze względu na zwiększone zapotrzebowanie. Jaki poziom hemoglobiny powinna mieć kobieta w ciąży, a jaki świadczy o anemii? Co jeść, gdy w badaniach substancja ma za niski poziom i jak wygląda leczenie w tym przypadku? Sprawdź!

  • Gestoza ciążowa - objawy, przyczyny, leczenie

    Gestoza ciążowa to schorzenie, którego istotą jest występowanie nadciśnienia tętniczego u kobiety z dotychczas prawidłowym ciśnieniem krwi lub nasilenie istniejącego nadciśnienia, ze współistniejącym białkomoczem, w połączeniu z dodatkowymi zaburzeniami funkcji narządów (często nerek lub wątroby) u kobiety oczekującej dziecka. Rozwija się u pacjentek w zaawansowanej ciąży i może dawać objawy m.in. w postaci nasilonych obrzęków, bólów głowy oraz nudności. Dowiedz się więcej o przyczynach, rozpoznawaniu oraz leczeniu gestozy w ciąży.

  • Wielowodzie w ciąży – przyczyny, objawy, zagrożenia

    Wielowodzie, czyli nadmiar płynu owodniowego, to zaburzenie diagnozowane w przypadku 1-2% ciąż. Najczęściej przyczyna jest nieznana. Jeśli wielowodzie ma łagodny lub umiarkowany stopień nasilenia zwykle nie wymaga leczenia (a jedynie pogłębionej diagnostyki i częstszego monitorowania). W takiej sytuacji istnieje bardzo duża szansa na prawidłowy przebieg ciąży i urodzenie zdrowego dziecka. Ciężka postać wielowodzia w części przypadków wynika z nieprawidłowości rozwojowych u płodu. Z artykułu dowiesz się więcej na temat przyczyn, objawów i możliwych powikłań nadmiaru płynu owodniowego w ciąży.

Poród

  • Lewatywa przed porodem – co warto wiedzieć

    Lewatywa jest sposobem na opróżnianie jelita grubego z mas kałowych. Choć w poprzednich dekadach wykonywało się ją rutynowo przed porodem, aktualnie przeprowadzana jest w szpitalu wyłącznie na życzenie rodzącej pacjentki. Istnieje również możliwość wykonania lewatywy samodzielnie w domu. Czy warto poddać się tej procedurze przed porodem? Jakie są zalety i wady wykonywania lewatywy u rodzącej kobiety? Na wymienione pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

  • Indukcja porodu – czym jest i jak się do niej przygotować?

    Indukcja porodu polega na sztucznym pobudzeniu rozpoczęcia akcji porodowej. Stosowana jest w sytuacji, gdy wcześniejsze zakończenie ciąży wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań u mamy i dziecka niż jej kontynuowanie, a jednocześnie nie ma powodów, by zalecić przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są główne wskazania do indukcji porodu i uzyskasz informacje na temat typowego przebiegu tego procesu.

  • Odchody połogowe – jak powinny wyglądać i co powinno niepokoić?

    Po urodzeniu dziecka dochodzi do usuwania z dróg rodnych wydzieliny nazywanej odchodami połogowymi. Jest to naturalne zjawisko związane z regeneracją tkanek organizmu po porodzie. Wiele kobiet ma pewności, jak ten proces powinien wyglądać i co można uznać za normę, a co za niepokojący objaw. Ile trwa okres wydalania odchodów połogowych i jak wyglądają one w poszczególnych tygodniach po porodzie? Jakie oznaki wskazują na nieprawidłowy przebieg regeneracji tkanek w czasie połogu? Sprawdź!

  • Plan porodu – czym jest, jak go napisać, czy jest obowiązkowy?

    Będąc w ciąży masz szansę zaplanować swój poród. Właśnie po to tworzy się plan porodu. To plan na to, jak będzie wyglądało Twoje pierwsze spotkanie z dzieckiem. Kiedy planujesz swój pierwszy poród, rozpisanie planu może wydawać się trudne. Zapoznaj się zatem z najważniejszymi informacjami w naszym artykule. Pamietaj, że jeśli nie stworzysz planu porodu wcześniej – dostaniesz formularz do wypełnienia w szpitalu.

  • Skurcze przepowiadające – o czym świadczą i jak je rozpoznać?

    Skurcze macicy są zjawiskiem fizjologicznym w ciąży. Jednym z rodzajów skurczy, których możemy w ciąży doświadczyć są skurcze przepowiadające, fachowo nazwane skurczami Braxtona-Hicksa. Nazwa pochodzi od nazwiska położnika, który jako pierwszy opisał ich występowanie. Skurcze przepowiadające przygotowują macicę do porodu, są próbą generalną przed tym ważnym wydarzeniem, treningiem dla macicy oraz sygnałem dla dziecka, że czas już przygotowywać się do przyjścia na świat. Ciężarne często zastanawiają się czy będą potrafiły rozpoznać skurcze przepowiadające i czy nie pomylą ich ze skurczami porodowymi. Poniższy artykuł rozwieje wątpliwości dotyczące rozpoznawania i różnicowania skurczy przepowiadających i skurczy porodowych.

  • Jak wygląda czop porodowy i o czym świadczy jego odejście?

    Pod koniec ciąży wiele kobiet szczególnie intensywnie przygląda się swojemu organizmowi, wypatrując wszelkich oznak zbliżającego się porodu. Takim też może być odejście czopa śluzowego (nazywanego również porodowym, czopem Kristellera lub korkiem śluzowym), choć – co ważne – nie wszystkie przyszłe mamy w ogóle to dostrzegają! Jak to możliwe? Jak wygląda czop śluzowy, kiedy może odejść, a w jakich przypadkach jego odejście lub wygląd mogą zaniepokoić?

  • Poród naturalny i regeneracja

    Przyjście dziecka na świat w sposób naturalny wiąże się z ogromnym wysiłkiem mamy. Zarówno w trakcie ciąży, jak i podczas porodu w ciele kobiety zachodzi wiele zmian fizycznych i emocjonalnych. Pierwsze tygodnie po porodzie to okres intensywnej opieki nad niemowlęciem, jednak to również czas, w którym młoda mama powinna zadbać o własne zdrowie i regenerację swojego organizmu po porodzie.

  • Termofor z pestek wiśni – jak go używać i jakie ma zastosowanie

    Termofor z pestek wiśni jest przyjaznym i bezpiecznym gadżetem, który cieszy się coraz większą popularnością wśród kobiet w ciąży oraz mam, których dzieci zmagają się z dolegliwościami brzuszkowymi. Można go używać zarówno w formie rozgrzewającego, jak i chłodzącego okładu. Jakie jeszcze zastosowanie ma termofor z pestek wiśni? Sprawdź!

  • Objawy porodu – co powinna wiedzieć przyszła mama?

    Ostatnie dni oczekiwania przyjścia dziecka na świat bywają dla rodziców, a szczególnie dla kobiety niezwykle emocjonujące. Wiele z nich obawia się, że za późno odczyta objawy zbliżającego się porodu. Początek trudno jednak przegapić. Pierwsze oznaki nadchodzącego rozwiązania można zaobserwować nawet kilka dni wcześniej – ciało przyszłej mamy wysyła wtedy wiele sygnałów. Jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy jechać do szpitala?

  • Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka po porodzie?

    To sprawa indywidualna, która w dużej mierze zależy od sposobu karmienia niemowlęcia. Jeśli karmisz piersią brak miesiączki będzie utrzymywał się dłużej, niż u kobiet, które nie karmią piersią. Kiedy spodziewać się menstruacji?

Chcesz wiedzieć jak krok po kroku wprowadzać maluszka w świat nowych smaków? Zarejestruj się i...

Poradniki - tools.png

Poradniki

Poznaj zagadnienia dotyczące rozwoju dziecka

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Kalendarz rozwoju.png

Kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć czy maluszek rozwija się prawidłowo?

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Image-Kalendarz-ciazy.png

Kalendarz ciąży

Chcesz wiedzieć czy ciąża przebiega prawidłowo?

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ