Kobiety planujące ciążę powinny zadbać o wprowadzenie zbilansowanej diety i regularną aktywność fizyczną – podobne zalecenia są kierowane także do ich partnerów. Co jeszcze powinnaś zrobić, zanim zaczniesz planować powiększanie rodziny?
Co znajdziesz w tym artykule:
Wybierz się na wizytę do ginekologa
Na etapie planowania ciąży warto iść do ginekologa i zrobić profilaktyczne badania, w tym cytologię. Jest to badanie, które powinno być wykonywane regularnie, aby mieć pewność, że z organizmem nie dzieje się nic złego. Jeśli stosowałaś antykoncepcję, warto zapytać lekarza, czy po jej odstawieniu można od razu starać się o dziecko, czy ze względu na przyjmowane hormony należy odczekać kilka miesięcy.
Wykonaj badania
Jeśli nigdy nie sprawdzałaś tej kwestii, to jest to najlepszy moment na zbadanie grupy krwi i czynnika Rh, przy okazji warto zrobić również ogólne badania krwi i moczu, by sprawdzić, czy organizm pracuje prawidłowo i nie ma odstępstw od normy. Zalecane jest także sprawdzenie poziomu glukozy oraz cholesterolu, by podjąć odpowiednie kroki i leczenie, gdy wyniki będą nieprawidłowe. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć problemy z tarczycą, koniecznie zbadaj poziom hormonów – nieprawidłowo funkcjonująca tarczyca wiąże się z problemami z zajściem w ciążę oraz jej utrzymaniem.
Dla bezpieczeństwa zrób również badanie w kierunku HIV – pamiętaj, że możesz się zarazić wirusem np. w gabinecie kosmetycznym lub podczas robienia manicure, niekoniecznie prowadząc niebezpieczny tryb życia. Wskazane jest także przebadanie się na obecność innych chorób zakaźnych oraz wyleczenie wszelkich trwających infekcji.
Planując ciążę warto zrobić badania na poziom przeciwciał różyczki, żółtaczki zakaźnej czy toksoplazmozy – jeśli nie masz odporności na te choroby, należy się zaszczepić, ponieważ ich przebieg podczas ciąży może być ostry i skończyć się poważnymi konsekwencjami. Po każdym szczepieniu pamiętaj odczekać kilka miesięcy zanim rozpoczniesz starania o dziecko.
Umów się na wizytę u dentysty
Przed zajściem w ciążę warto udać się do dentysty i zrobić dokładny przegląd stanu zębów i dziąseł – jeśli okaże się, że coś jest nie tak, jest to dobry moment, żeby podjąć leczenie. Gdy będziesz w ciąży, nie będziesz mogła skorzystać z wielu środków znieczulających, więc borowanie czy leczenie kanałowe będzie dla Ciebie wyjątkowo niekomfortowe. Sprawdź stan swoich migdałków i zatok – z podobnych przyczyn lepiej podjąć leczenie przed zajściem w ciążę.
Przeanalizuj swoją dietę
Na koniec odstaw wszelkie używki i przyjrzyj się dokładnie swojej diecie. Jeśli Twój jadłospis jest prawidłowy, nie musisz przyjmować żadnych dodatkowych witamin czy suplementów, pamiętaj jednak o tym, żeby zaopatrzyć się w kwas foliowy – zażywaj go regularnie jeszcze przed zajściem w ciążę, żeby uniknąć poważnych schorzeń u maluszka. Zapytaj swojego lekarza czy konieczne będzie w Twoim przypadku przyjmowanie dodatkowo witaminy D, a jeśli przyjmujesz jakieś leki na choroby przewlekłe, zapytaj czy nie będą one miały negatywnego wpływu na dziecko.
Tagi: ciąża, dieta przyszłej mamy