Dziecko siedzi w krzeselku do karmienia czekajac na jedzenie

Żywienie

Prawidłowe żywienie dziecka już od pierwszych dni życia wcale nie musi być wyzwaniem. Poznaj najważniejsze zagadnienia dotyczące karmienia piersią. Sprawdź, jak powinno wyglądać żywienie dzieci w okresie rozszerzania diety. Dowiedz się, jak zażegnać problemy z żywieniem dzieci i jak uniknąć ewentualnych dolegliwości trawiennych.

Karmię piersią

  • Jak długo karmić piersią?

    Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rekomendują wyłącznie karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia maluszka. Nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia i nie później niż do końca 26. tygodnia życia zaleca się stopniowe rozszerzanie diety. Nie ma z górnej granicy wieku na odstawianie dziecka od karmienia piersią. WHO uznaje, że karmienie piersią do 2. roku życia malucha lub dłużej, z jednoczesnym wprowadzaniem dodatkowych posiłków do jadłospisu maluszka, wspiera jego prawidłowy rozwój.

  • Ile je noworodek? Częstotliwość karmienia dziecka pod lupą

    Prawidłowe odżywianie małego dziecka to jeden z fundamentów jego rozwoju. Eksperci wskazują, że najlepszą opcją jest karmienie malucha piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia – w tym czasie mleko matki może stanowić jedyny pokarm niemowlęcia. Są jednak mamy, które nie decydują się lub nie mogą karmić piersią i podstawą staje się wtedy mleko modyfikowane. Jest też grupa rodziców, którzy karmią obiema metodami. Jak w każdym z tych przypadków powinno wyglądać żywienie – ile je noworodek i jak często?

  • Karmienie piersią dla zdrowia Twojego i maluszka

    Karmienie piersią jest najbardziej naturalnym sposobem żywienia noworodków i niemowląt. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłącznie karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka.

  • Karm piersią z głową – nauka efektywnego przystawiania niemowlaka

    Nauka ssania to bardzo ważny etap w życiu niemowlęcia. Oprócz samego karmienia piersią istotna jest odpowiednia technika, która będzie efektywna dla dziecka i jak najmniej bolesna dla karmiącej mamy. Właściwa technika przystawiania maleństwa do piersi wspomaga prawidłowy rozwój ortodontyczny, co zapobiega powstawaniu wad zgryzu.

  • Położna – wsparcie każdej Mamy

    Mamy rodzące po raz pierwszy odczuwają wiele obaw związanych z porodem i połogiem. Pierwsze tygodnie po rozwiązaniu to dla większości z nich zupełnie nowa sytuacja. Na świecie pojawia się mała Istota, o której rozwój i bezpieczeństwo muszą zadbać. Rozmowy i konsultacje z położną to najlepsze wsparcie, z którego każda mama może śmiało korzystać.

  • Dobry start, czyli o pierwszym karmieniu piersią

    Karmienie piersią to najlepszy sposób, aby zdrowo powitać na świecie Twoje maleństwo. Mleko mamy dostarcza dziecku wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Karmiąc piersią zaspokajasz jego potrzeby fizjologiczne i emocjonalne. Początki mogą być trudne – nie załamuj się. Wszystkie młode mamy przez to przechodziły.

  • Kawa a karmienie piersią – co wiedzieć? Czego unikać?

    W czasie ciąży zrezygnowałaś z picia alkoholu, odstawiłaś używki i zaprzestałaś palenia – wszystko w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Twojego dziecka. Czy karmienie piersią również jest wskazaniem do tych wyrzeczeń?

  • Jak pobudzić laktację przed karmieniem piersią?

    Jako mama wiesz doskonale, jak ważne jest karmienie piersią i chcesz dać dziecku to, co najlepsze. Właściwe stymulowanie laktacji nie jest skomplikowane – szybko stanie się dla Ciebie codziennością!

  • Karmienie piersią a dieta – co może się znaleźć w jadłospisie karmiącej mamy

    Odpowiednie bilansowanie diety podczas laktacji przyniesie korzyści mamie i jej maleństwu. Jeśli chcesz zapewnić prawidłowy rozwój swojemu dziecku, dbaj o urozmaicenie codziennego jadłospisu. Sprawdź jak go komponować i co można jeść karmiąc piersią.

  • Odbijanie po karmieniu

    Odbijanie po karmieniu występuje zarówno u maluchów karmionych piersią, jak i mlekiem z butelki. Oczekiwanie na to, aż dziecku odbije się, z czasem wchodzi mamom w nawyk, a prawidłowe odbicie wpływa korzystnie na samopoczucie dziecka.

Planuję wprowadzić mleko modyfikowane

  • Zmiana mleka modyfikowanego na inne – co warto wiedzieć?

    Jeżeli niemowlę z jakichś powodów nie może być karmione piersią, rodzice po zasięgnięciu porady lekarza pediatry wybierają odpowiednie mleko modyfikowane. W takiej sytuacji często przyzwyczajają się do kupowania i podawania dziecku jednego produktu określonej marki. Dzięki temu nie martwią się, czy maluch zaakceptuje smak i będzie dobrze tolerował nową mieszankę. Czasami istnieje jednak potrzeba zamiany stosowanego dotychczas mleka modyfikowanego na inne, np. z powodu braku dostępności lub z innych przyczyn. Z poniższego artykułu dowiesz się, w jaki sposób warto wprowadzać nowy produkt do diety malucha. Podpowiemy także, na co zwrócić w tym procesie uwagę, by upewnić się, że zamiana mieszanki nie wpłynie negatywnie na stan odżywienia dziecka.

  • Jak przyzwyczaić dziecko do butelki?

    Przejście na karmienie butelką to niekiedy niemała rewolucja dla malucha. Bądź cierpliwa i wypróbuj nasze sposoby, jak przyzwyczaić dziecko do butelki.

  • Jak trzymać dziecko podczas karmienia butelką?

    Podczas karmienia butelką bardzo ważna jest pozycja, w jakiej trzymasz dziecko. Oto kilka zasad, jak trzymać dziecko podczas karmienia butelką.

  • Jak nauczyć dziecko samodzielnego picia z butelki?

    Uzbrój się w cierpliwość i wspieraj maluszka w nauce. Kiedy już opanuje sztukę samodzielnego picia z butelki, posiłki będą mu sprawiać wielką radość i przyjemność.

  • Karmienie butelką – nie lada wyzwanie

    Początki nauki karmienia mogą być trudne. Karmienie butelką nie jest to tak intuicyjne, jak karmienie piersią. Nie poddawaj się. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki i odpowiedzi na pytania o karmienie butelką niemowląt.

  • Akcesoria do picia dla małego dziecka

    W czym podawać dziecku picie? To pytanie zadaje siebie wielu rodziców, zwłaszcza w momencie, gdy maluch osiągnie odpowiedni wiek lub wykazuje gotowość do rozpoczęcia nauki samodzielnego picia. Czy wszystkie akcesoria dostępne na rynku są odpowiednie? Jak przygotować dziecko (i siebie) do nauki? Co z obawą o zakrztuszenie? Na te i inne pytanie odpowiada neurologopeda.

  • Jak odnaleźć się w krainie mleka modyfikowanego?

    Mleka modyfikowane tworzone są z myślą o wspieraniu rozwoju najmłodszych. To produkty zastępujące zwykłe mleko krowie, które nie jest odpowiednie dla jeszcze niedojrzałego układu pokarmowego Twojego Maluszka. Szeroka gama mlek do żywienia niemowląt pozwala dobrać najodpowiedniejszy produkt.

  • Mleko krowie czy modyfikowane?

    Dieta 80% juniorów w Polsce jest niedoborowa w wapń, tak bardzo potrzebny im właśnie teraz do zdrowego rozwoju oraz w witaminę D niezbędną do jego wchłaniania. Około 35% maluszków otrzymuje za mało jodu, a 15% - żelaza.* Co może być przyczyną tak znaczących niedoborów? Z czego wynika tak duża ich skala?

  • Jak karmić butelką, by dziecko chciało jeść?

    Maluszek, przyzwyczajony do ssania piersi, może czuć niechęć do picia mleka z butelki. Brakuje mu znajomego smaku, zapachu oraz Waszej niezwykłej bliskości. Nic dziwnego, że czasem będzie marudzić lub odmawiać posiłku.

  • Co to jest mleko modyfikowane?

    Mleko modyfikowane to specjalnie przygotowane dla najmłodszych mleko krowie odpowiednio zmienione dla potrzeb wciąż dojrzewającego brzuszka niemowlęcia.

Karmię piersią i mlekiem modyfikowanym

  • Dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym

    Karmisz piersią, ale masz obawy, że ilość Twojego pokarmu jest niewystarczająca dla dziecka? A może rozpoczynasz przygotowania do swojego powrotu do pracy? Porozmawiaj z lekarzem lub położną co można byłoby zrobić, żeby nie przestawać karmić piersią, ponieważ jest ono najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia i zapewnia mu wiele korzyści.

  • Jak zatrzymać laktację? Koniec etapu karmienia piersią

    Laktacja jest naturalnym, fizjologicznym procesem wydzielania pokarmu przez kobietę, który rozpoczyna się w trakcie trwania ciąży. Początkowo polega na produkcji, a po porodzie także na wydzielaniu mleka. Trwa przez okres potrzebny do wykarmienia dziecka, nawet do kilku lat. Co robić, gdy chcemy zakończyć karmienie i wyciszyć laktację? Czy można zrobić to zdrowo domowym sposobem? Sprawdźmy.

  • Jak przygotować mleko modyfikowane dla dziecka?

    Przygotowanie mleka modyfikowanego zgodnie z zaleceniami na opakowaniu jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju i bezpieczeństwa maluszka.

  • Karmienie mieszane – jak karmić dziecko piersią i butelką?

    Karmienie mieszane noworodka czy niemowlęcia to jednoczesne karmienie piersią i mlekiem modyfikowanym.

  • Jak przechowywać mleko modyfikowane?

    Każdy posiłek przygotowywany z użyciem mleka modyfikowanego powinien być przyrządzany bezpośrednio przed podaniem go niemowlęciu czy dziecku.

Dolegliwości trawienne

  • Refluks u niemowlaka – jak rozpoznać i jak postępować?

    Oj, ulało się – nie ma rodzica, który choć raz nie tego nie powiedział! Maluszki ulewają, zdarza się, to naturalne zjawisko dojrzewania układu pokarmowego. Jeśli jednak ulewanie zaczyna robić się zbyt intensywne i widać, że wyraźnie męczy maluszka, a do tego dochodzą inne objawy – prawdopodobnie mamy do czynienia z refluksem żołądkowo-przełykowym. Skąd się bierze? Jak rozpoznać refluks u niemowlaka i jak postępować w przypadku refluksu u dzieci?

  • O czym świadczy pienista kupka u niemowlaka?

    Prawidłowy stolec u niemowlaka może wyglądać zupełnie inaczej niż u osoby dorosłej. Co więcej, kolor i konsystencja kupki zdrowego dziecka w pierwszym roku życia często się zmienia. Zauważenie pienistej kupki u niemowlaka często niepokoi rodziców, ale czy słusznie? Sprawdź, o czym może świadczyć taki wygląd stolca.

  • Twarda kupka - co może pomóc na zatwardzenie u niemowlaka?

    Zmiana konsystencji stolca u niemowląt zdarza się często i często również wywołuje u rodziców pytanie „Czy to normalne?”. Jeśli kupka jest twarda i ma postać zbitych suchych kulek może to świadczyć o występowaniu zaparć (potocznie nazywanych zatwardzeniem). Jak rozpoznać zaparcia u niemowlaka, co może być ich przyczyną i jak sobie radzić z tą dolegliwością u dziecka? Sprawdź!

  • Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny i objawy

    Problemy brzuszkowe u niemowlęcia spędzają sen z powiek świeżo upieczonym rodzicom. Dolegliwości te mogą przybierać różne postacie, a u niektórych dzieci spowodowane są nietolerancją laktozy – dwucukru występującego w mleku mamy, krowim lub mleku innych ssaków. Jak rozpoznać jej objawy i dlaczego pojawia się już u najmłodszych? Podpowiadamy.

  • Domowe sposoby na zaparcia u niemowląt

    Zaparcia są częstym problemem, z którym borykają się niemowlęta i ich opiekunowie. Szacuje się, że dotyczą one 1/3 małych dzieci. Jako przyczynę zaparć u niemowląt wymienia się niewłaściwą dietę dziecka. Jak ją modyfikować, aby ulżyć maluszkowi, kiedy cierpi z powodu zaparć?

  • Kolki u noworodka – jak rozpoznać i łagodzić objawy?

    Kolki u noworodka są bardzo powszechną dolegliwością, pojawiającą się między 3. tygodniem a 5. miesiącem życia. Z medycznego punktu widzenia są to dolegliwości, których głównym objawem jest płacz dziecka. Z punktu widzenia rodziców kolka to niepokojący problem, objawiający się nieukojonym płaczem i krzykiem ich maleństwa, który wzbudza oraz niepokój mamy i taty

  • Brak kupy u niemowlaka – co zrobić, jak postępować?

    W pierwszych miesiącach życia rodzice bacznie przyglądają się wszystkim sygnałom, jakie wysyła organizm ich dziecka – nic dziwnego, w końcu sam maluch nie umie jeszcze powiedzieć, że np. coś konkretnego go boli, piecze czy w jakikolwiek inny sposób utrudnia funkcjonowanie. Jednym z obserwowanych w tym czasie obszarów jest wypróżnianie się, a brak kupy u niemowlaka może wzbudzać spory niepokój. Czy słusznie? Jaki wpływ na wypróżnienia ma sposób karmienia (piersią vs. mlekiem modyfikowanym) i kiedy można mówić o zaparciu u niemowlaka? Sprawdź, co warto wiedzieć o pracy układu trawiennego najmłodszych!

  • Jak UKOIĆ dolegliwości trawienne niemowlęcia? - cz. 4: interweniuj żywieniowo

    Okres 1000 pierwszych dni życia dziecka to niezwykły czas jego intensywnego wzrostu i rozwoju. Kiedy niemowlę przychodzi na świat, jego organizm nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Proces dojrzewania wymaga czasu i odpowiedniego wsparcia, dlatego prawidłowa opieka nad niemowlęciem, a także właściwe żywienie w tym czasie okresie są bardzo ważne.

  • Jak UKOIĆ dolegliwości trawienne niemowlęcia? - cz. 3: obserwuj objawy i postępy

    Dolegliwości trawienne w pierwszym okresie życia dziecka są bardzo powszechnym zjawiskiem - z ich powodu cierpi ponad połowa niemowląt. Zazwyczaj nie stanowią one poważnego problemu zdrowotnego i chociaż są normalnym, przejściowym zjawiskiem, który ustępuje samoistnie około 6.-12. miesiąca życia, to niezwykle ważne jest, aby obserwować objawy i postępy podczas postępowania z dolegliwościami trawiennymi u maluszka. Dowiedz się dlaczego!

  • Jak UKOIĆ dolegliwości trawienne dziecka? - cz. 2: konsultuj z lekarzem lub położną

    Kolki, zaparcia, ulewania – to najczęstsze dolegliwości trawienne okresu niemowlęcego. Jak pokazują dane, dotyczą one nawet połowy niemowląt i chociaż są naturalnym wynikiem procesu dojrzewania układu pokarmowego, to objawy towarzyszące tym dolegliwościom, takie jak nieukojony płacz, marudzenie, zaparcia i ulewanie, mogą stać się bardzo uciążliwe dla wszystkich członków rodziny. Dowiedz się, jak radzić sobie w takich sytuacjach!

Dieta niemowlaka

  • Odwodnienie u niemowląt i dzieci. Jak je rozpoznać?

    Odwodnienie u dzieci czasem pojawia się bardzo szybko i rodzicom trudno odpowiednio zareagować na utratę płynów w organizmie ich pociechy. Nie zawsze podawanie dużej ilości wody jest dobrym sposobem leczenia odwodnienia, szczególnie jeśli utrata jest nagła. Jakie objawy daje odwodnienie u dziecka? Jak się przed nim ustrzec?

  • Jaką wodę do picia dla niemowląt wybrać: źródlana, mineralna czy przegotowana?

    Wielu rodziców ma problem z tym, by wybrać, jaka woda dla niemowlaka będzie najlepsza. Okazuje się bowiem, że woda wodzie nierówna, a maluszkowi nie powinno się podawać jakiejkolwiek, tylko wybrać taką, która będzie odpowiednio dostosowana do jego potrzeb. Jeśli chcesz wiedzieć, jaką wodę dla niemowlaka do picia wybrać przeczytaj ten artykuł.

  • Metoda BLW – od kiedy i jak ją zacząć stosować w karmieniu dziecka?

    Gdy 6-miesięczny maluszek jest już gotowy na rozpoczęcie przygody z rozszerzaniem diety, jego rodzice często zastanawiają się, w jaki sposób rozpocząć urozmaicanie jadłospisu. Przygodę z nowymi smakami można rozpocząć od podawania dziecku gładkich przecierów – najpierw warzywnych, później owocowych, a następnie warzyw w połączeniu z mięsem czy rybą. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Istnieje jeszcze metoda BLW, czyli „Baby Led Weaning”, w języku polskim określana jako „Bobas Lubi Wybór". Na czym ona polega i kiedy się sprawdzi?

  • Zbilansowana dieta Juniora? To proste!

    Zbilansowana dieta Juniora to inaczej codzienny jadłospis, który dostarcza dziecku niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach oraz proporcjach. Choć brzmi jak coś trudnego, komponowanie zbilansowanej diety po 1. urodzinach może być naprawdę proste. Oto kilka sprawdzonych rad.

  • Żywienie dziecka w pierwszym roku życia – co warto wiedzieć?

    Sposób żywienia ma ogromne znaczenie już od pierwszych chwil życia – co ważne, odgrywa istotną rolę nie tylko w trosce o bieżące samopoczucie i zdrowie dziecka, lecz także w budowaniu jego przyszłości. Szczególnie istotne pod tym względem są początkowe miesiące, w trakcie których warunkuje się wiele procesów (zarówno fizjologicznych, jak i psychologicznych). Jak zatem powinno wyglądać żywienie dziecka w pierwszym roku życia – poznaj najważniejsze wskazówki i zadbaj o szczęście małego brzuszka!

  • 1. urodziny brzuszka – czas na zmiany!

    Wkrótce wyjątkowy dzień, na który na pewno czekałaś – 1. urodziny Twojego maluszka. Od tej pory będziesz dumną mamą Juniora!

  • Odkrywanie świata smaków, czyli jadłospis rocznego dziecka

    Gdy Twój maluszek skończy roczek jest już gotowy na kolejne produkty w swoim menu. Dieta rocznego dziecka powinna być urozmaicona, ale także dostosowana do specyficznych potrzeb Juniora. Jego układ pokarmowy wciąż przyzwyczaja się do nowych produktów, dlatego wprowadzając kolejne smaki do diety dziecka miej na uwadze delikatny brzuszek Twojej pociechy.

  • 5 skutecznych sposobów na niejadka

    Postaw na samodzielność. Zamiast karmić dziecko, pozwól mu jeść. Być może ubrudzi siebie i wszystko dokoła – ale to etap, który trzeba cierpliwie przeczekać. Poznaj więcej sposobów na niejadka.

  • Żywienie małych dzieci – uniknij tych błędów!

    Twoje dziecko skończyło już rok? Na pewno wiesz już, że żywienie dzieci w wieku 1-3 lat nierzadko jest wyzwaniem. Chociaż troska o zdrowie i prawidłowy rozwój malucha jest dla każdej mamy priorytetem, to rodzice często nieświadomie popełniają różne błędy żywieniowe. Na przykład aż 90% dzieci w wieku od 1. do 3. roku życia spożywa za dużo soli! Sprawdź, co powinnaś wiedzieć i jakich zasad przestrzegać, abyś w żywieniu maluszka nie popełniała błędów.

  • Skutki niewłaściwie zbilansowanej diety na zdrowie Juniora

    W wielu domach panuje przekonanie, że roczny maluch może być żywiony tak samo jak człowiek dorosły. Jest to przyczyną wielu błędów żywieniowych, których efektem może okazać się nieprawidłowo zbilansowana dieta maluszka. Po 1. urodzinach brzuszek Twojego dziecka jest nadal bardzo delikatny, a Junior ma wciąż odmienne zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze w przeciwieństwie do dorosłych członków rodziny.

Zapoznaj się z niezbędnikiem przyszłej mamy

Chcesz wiedzieć jak krok po kroku wprowadzać maluszka w świat nowych smaków? Zarejestruj się i...

Image-Delikatny-brzuszek.png

Delikatny brzuszek

Dowiedz się, jak dbać o delikatny brzuszek maluszka.

Dowiedz się więcej
Image-Kalendarz rozwoju.png

Kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć czy maluszek rozwija się prawidłowo?

Dowiedz się więcej