Jak UKOIĆ dolegliwości trawienne niemowlęcia? - cz. 4: interweniuj żywieniowo

3 min
Dziecko w zoltym ubranku lezy na bialej poscieli

Okres 1000 pierwszych dni życia dziecka to niezwykły czas jego intensywnego wzrostu i rozwoju. Kiedy niemowlę przychodzi na świat, jego organizm nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Proces dojrzewania wymaga czasu i odpowiedniego wsparcia, dlatego prawidłowa opieka nad niemowlęciem, a także właściwe żywienie w tym czasie okresie są bardzo ważne.

Dziecko w zoltym ubranku lezy na bialej poscieli
Dziecko w zoltym ubranku lezy na bialej poscieli

Niepełna dojrzałość układu pokarmowego maluszka

Niedojrzałość układu pokarmowego może być przyczyną wystąpienia dolegliwości trawiennych. Objawiają się one płaczem, rozdrażnieniem, nadmiernymi gazami, bólem podczas defekacji czy ulewaniami i pluciem. Musisz wiedzieć, że chociaż dolegliwości ze strony układu pokarmowego występują u niemowląt bardzo często i są bardzo obciążające zarówno dla nich samych, jak i dla ich opiekunów, to nie są groźnym dla zdrowia zjawiskiem.

Wraz z upływem czasu, kiedy organizm niemowlęcia, a tym samym i jego układ pokarmowy dojrzewają, dolegliwości trawienne ustępują. Ze względu na przejściowy charakter tych problemów warto przed zastosowaniem jakichkolwiek środków farmaceutycznych rozważyć odpowiednią interwencję żywieniową.

Wszelka terapia związana z podawaniem leków powinna być rozważana jako ostateczność, ze względu na to, że organizm niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni dojrzały, a taka terapia może być dla niego nadmiernym obciążeniem.

zaparcia u niemowląt hero.png

Domowe sposoby na zaparcia u niemowląt

Przejdź do artykułu

Jak przygotować się do interwencji żywieniowej?

Przed wprowadzeniem odpowiedniego postępowania dietetycznego lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad lekarski i żywieniowy. Warto, abyś przychodząc na wizytę miała ze sobą dzienniczek z dokładnymi informacjami na temat diety dziecka (co i w jakich ilościach dziecko jadło, o jakich porach, kiedy wystąpiły objawy i jakie, o jakim nasileniu). To pomoże lekarzowi lub położnej odpowiednio zdiagnozować dolegliwości niemowlęcia.

Dzięki właściwie postawionej diagnozie, Dzięki właściwie postawionej diagnozie lekarz lub położna będą mogli zaproponować odpowiednie postępowanie. Zawsze należy pamiętać, że karmienie piersią jest najwłaściwszym sposobem żywienia niemowlęcia, a wystąpienie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego nie jest przeciwskazaniem do kontynuowania karmienia piersią. Jeśli nie chcesz przerywać karmienia piersią, należy zweryfikować poprawność techniki karmienia, a także pozycji, w jakiej do karmienia układane jest dziecko. Niezbędna może okazać się konsultacja z doświadczonym doradcą laktacyjnym.

W przypadku kiedy dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, po konsultacji z lekarzem lub położną, można zastosować mleka specjalistyczne. Mleka typu Comfort zostały stworzone z myślą o dzieciach cierpiących na kolki i zaparcia, natomiast mleka typu AR zostały opracowane dla niemowląt borykających się z ulewaniami. Mleka te mają receptury dostosowane do wieku i szczególnych potrzeb żywieniowych niemowląt.

Rezygnację z karmienia mlekiem specjalistycznym najlepiej podjąć po ponownej konsultacji z lekarzem lub położną. To oni prawidłowo ocenią ustąpienie ewentualnych zaburzeń ze strony układu pokarmowego.

Poradniki - tools.png

Pobierz poradnik

Pobierz poradnik o najpopularniejszych dolegliwościach trawiennych

Pobierz

Wprowadzenie odpowiedniej interwencji żywieniowej pozwala na zminimalizowanie występowania dolegliwości i ich uciążliwości. Istnieje wiele dowodów naukowych potwierdzających ogromną rolę żywienia w postępowaniu w przypadku dolegliwości trawiennych. Odpowiednia interwencja żywieniowa wpływa na redukcję dolegliwości u dziecka, zmniejszenie niepokoju i napięcia opiekunów oraz na zmniejszenie nakładów finansowych wydawanych na opiekę zdrowotną. Jednocześnie taka interwencja pozwala na zmniejszenie ilości stosowanych leków, których używanie na wczesnym etapie dzieciństwa, kiedy organizm jest jeszcze bardzo wrażliwy, może być obciążające.

Oceń ten artykuł: