Dolegliwości trawienne w pierwszym okresie życia dziecka są bardzo powszechnym zjawiskiem - z ich powodu cierpi ponad połowa niemowląt. Zazwyczaj nie stanowią one poważnego problemu zdrowotnego i chociaż są normalnym, przejściowym zjawiskiem, który ustępuje samoistnie około 6.-12. miesiąca życia, to niezwykle ważne jest, aby obserwować objawy i postępy podczas postępowania z dolegliwościami trawiennymi u maluszka. Dowiedz się dlaczego!
Co znajdziesz w tym artykule:
Dlaczego należy obserwować swoje dziecko?
Niekiedy wrażliwość przewodu pokarmowego dziecka może stać się znacznym obciążeniem dla życia rodzinnego - grymaszące, niespokojne i płaczliwe niemowlę jest przyczyną zmartwienia rodziców i ich stresu. W tym czasie niezwykle ważna jest obserwacja objawów dolegliwości trawiennych u maluszka, a następnie ocena postępu interwencji.
Dlaczego Twoja rola jest kluczowa?
Wyzwaniem dla lekarza lub położnej w rozpoznaniu dolegliwości trawiennych jest fakt, że objawy najczęściej występują kiedy dziecko jest w domu i zazwyczaj w porach wieczornych, przez co sam ich nie może zaobserwować.
Musisz być przygotowana na to, że lekarz diagnozując dolegliwości bazuje przede wszystkim na informacjach otrzymanych od Ciebie. Niezwykle ważne jest więc odpowiednie przygotowanie się do wizyty i zebranie wszystkich informacji przydatnych do rozpoznania dolegliwości. Na bieżąco zapisuj swoje obserwacje. Notuj co i w jakich ilościach jadło dziecko, o jakich porach były mu podawane posiłki, a także kiedy wystąpiły objawy dolegliwości trawiennych i jakie one były. Staraj się spisywać wszystkie najważniejsze szczegóły, uwzględniając informacje o nasileniu i częstotliwości problemów oraz samopoczuciu maluszka w ciągu całej doby.
Prowadząc dzienniczek masz pewność, że w czasie wizyty nie umkną Ci kluczowe informacje, co może się zdarzyć ze względu na emocje związane z wizytą lekarską (presja czasu, opieka nad maluchem z jednoczesnym prowadzaniem rozmowy z lekarzem lub położną, stres związany z wizytą w placówce medycznej).
Czego możesz spodziewać się podczas wizyty lekarskiej?
Podczas wizyty lekarz lub położna powinni porozmawiać z Tobą o sposobie żywienia Twojego maluszka.
Jeżeli karmisz piersią, możesz spodziewać się pytań o swoją dietę, a jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, lekarz z pewnością zapyta o rodzaj podawanego mleka, by upewnić się, że zostało ono odpowiednio dobrane do potrzeb i wieku dziecka. Niezależnie od sposobu karmienia dziecka możesz oczekiwać pytań na temat techniki karmienia dziecka, a także planu dnia maluszka.
Dla zapewnienia efektywności zaproponowanej przez lekarza interwencji żywieniowej, należy obserwować niemowlę również po wizycie u lekarza lub położnej. Ważne jest, aby odnotowywać postępy i tym samym przygotować się do kolejnej wizyty.
Dla efektywnego rozwiązywania problemów trawiennych niemowlęcia kluczowa jest obserwacja objawów. Jest ona podstawą dla lekarza lub położnej do prawidłowego rozpoznania dolegliwości oraz wprowadzenia odpowiedniego postępowania. Dalsza obserwacja postępów pozwala na kontrolę trafności postawionej diagnozy i rozpoczętej interwencji żywieniowej, by sprawdzić czy zalecenia były skuteczne w przypadku dolegliwości trawiennych Twojego maluszka.