Oj, ulało się – nie ma rodzica, który choć raz nie tego nie powiedział! Maluszki ulewają, zdarza się, to naturalne zjawisko dojrzewania układu pokarmowego. Jeśli jednak ulewanie zaczyna robić się zbyt intensywne i widać, że wyraźnie męczy maluszka, a do tego dochodzą inne objawy – prawdopodobnie mamy do czynienia z refluksem żołądkowo-przełykowym. Skąd się bierze? Jak rozpoznać refluks u niemowlaka i jak postępować w przypadku refluksu u dzieci?
Prawidłowy stolec u niemowlaka może wyglądać zupełnie inaczej niż u osoby dorosłej. Co więcej, kolor i konsystencja kupki zdrowego dziecka w pierwszym roku życia często się zmienia. Zauważenie pienistej kupki u niemowlaka często niepokoi rodziców, ale czy słusznie? Sprawdź, o czym może świadczyć taki wygląd stolca.
Zmiana konsystencji stolca u niemowląt zdarza się często i często również wywołuje u rodziców pytanie „Czy to normalne?”. Jeśli kupka jest twarda i ma postać zbitych suchych kulek może to świadczyć o występowaniu zaparć (potocznie nazywanych zatwardzeniem). Jak rozpoznać zaparcia u niemowlaka, co może być ich przyczyną i jak sobie radzić z tą dolegliwością u dziecka? Sprawdź!
Problemy brzuszkowe u niemowlęcia spędzają sen z powiek świeżo upieczonym rodzicom. Dolegliwości te mogą przybierać różne postacie, a u niektórych dzieci spowodowane są nietolerancją laktozy – dwucukru występującego w mleku mamy, krowim lub mleku innych ssaków. Jak rozpoznać jej objawy i dlaczego pojawia się już u najmłodszych? Podpowiadamy.
Zaparcia są częstym problemem, z którym borykają się niemowlęta i ich opiekunowie. Szacuje się, że dotyczą one 1/3 małych dzieci. Jako przyczynę zaparć u niemowląt wymienia się niewłaściwą dietę dziecka. Jak ją modyfikować, aby ulżyć maluszkowi, kiedy cierpi z powodu zaparć?
Kolki u noworodka są bardzo powszechną dolegliwością, pojawiającą się między 3. tygodniem a 5. miesiącem życia. Z medycznego punktu widzenia są to dolegliwości, których głównym objawem jest płacz dziecka. Z punktu widzenia rodziców kolka to niepokojący problem, objawiający się nieukojonym płaczem i krzykiem ich maleństwa, który wzbudza oraz niepokój mamy i taty
W pierwszych miesiącach życia rodzice bacznie przyglądają się wszystkim sygnałom, jakie wysyła organizm ich dziecka – nic dziwnego, w końcu sam maluch nie umie jeszcze powiedzieć, że np. coś konkretnego go boli, piecze czy w jakikolwiek inny sposób utrudnia funkcjonowanie. Jednym z obserwowanych w tym czasie obszarów jest wypróżnianie się, a brak kupy u niemowlaka może wzbudzać spory niepokój. Czy słusznie? Jaki wpływ na wypróżnienia ma sposób karmienia (piersią vs. mlekiem modyfikowanym) i kiedy można mówić o zaparciu u niemowlaka? Sprawdź, co warto wiedzieć o pracy układu trawiennego najmłodszych!
Okres 1000 pierwszych dni życia dziecka to niezwykły czas jego intensywnego wzrostu i rozwoju. Kiedy niemowlę przychodzi na świat, jego organizm nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Proces dojrzewania wymaga czasu i odpowiedniego wsparcia, dlatego prawidłowa opieka nad niemowlęciem, a także właściwe żywienie w tym czasie okresie są bardzo ważne.
Dolegliwości trawienne w pierwszym okresie życia dziecka są bardzo powszechnym zjawiskiem - z ich powodu cierpi ponad połowa niemowląt. Zazwyczaj nie stanowią one poważnego problemu zdrowotnego i chociaż są normalnym, przejściowym zjawiskiem, który ustępuje samoistnie około 6.-12. miesiąca życia, to niezwykle ważne jest, aby obserwować objawy i postępy podczas postępowania z dolegliwościami trawiennymi u maluszka. Dowiedz się dlaczego!
Kolki, zaparcia, ulewania – to najczęstsze dolegliwości trawienne okresu niemowlęcego. Jak pokazują dane, dotyczą one nawet połowy niemowląt i chociaż są naturalnym wynikiem procesu dojrzewania układu pokarmowego, to objawy towarzyszące tym dolegliwościom, takie jak nieukojony płacz, marudzenie, zaparcia i ulewanie, mogą stać się bardzo uciążliwe dla wszystkich członków rodziny. Dowiedz się, jak radzić sobie w takich sytuacjach!