Lekarz bada brzuch ciazowy kobiety

Zdrowie w ciąży

Chociaż ciąża to wyjątkowy stan, możesz odczuwać pewne dolegliwości na każdym jej etapie. Większość z nich jest całkowicie naturalna i nie ma wpływu na twoje zdrowie ciąży. Poznaj więc częste dolegliwości ciążowe i dowiedz się, jak je łagodzić. Sprawdź, jak dbać o siebie w trakcie ciąży, by cieszyć się zdrowiem i doskonałym samopoczuciem.
  • Anemia w ciąży – jak rozpoznać i leczyć?

    Szacuje się, że w Polsce anemia występuje u ponad 25% kobiet w ciąży. Problem w tej grupie jest więc powszechny. W poniższym artykule odpowiadamy na istotne pytania związane z niedokrwistością u ciężarnych, m.in. jak objawia się taki stan, na czym polega leczenie oraz czy anemia w ciąży szkodzi dziecku.

  • Co oznacza ból jajnika w ciąży? Jakie są tego przyczyny?

    Ból w okolicy jajnika jest jednym z początkowych objawów ciąży, odczuwanym przez wiele kobiet w pierwszych tygodniach po poczęciu. Natomiast jeśli pojawia się później, np. w II lub III trymestrze i ma duży stopień nasilenia, może stanowić oznakę nieprawidłowości w przebiegu ciąży. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że dolegliwości bólowe w podbrzuszu często są przez kobiety niewłaściwie uznawane za ból jajnika, a pochodzą z innych struktur, np. rozciągających się wraz ze wzrostem płodu więzadeł macicy. Jakie są możliwe przyczyny bólu w tej okolicy i kiedy warto z dolegliwościami zgłosić się do lekarza?

  • Leukocyty w moczu w ciąży - co oznaczają?

    Leukocyturia, czyli obecność leukocytów (krwinek białych) w moczu w ilości przekraczającej normę, jest zaburzeniem często obserwowanym wśród kobiet w ciąży. Nieprawidłowy wynik badania typowo wynika z zakażenia dróg moczowych, które czasami może mieć bezobjawowy przebieg. Istnieją jednak również inne możliwe powody wzrostu ilości leukocytów w moczu w ciąży, dlatego ten stan wymaga odpowiedniej diagnostyki. Leczenie jest ukierunkowane na rozpoznaną przyczynę.

  • Ból żeber w ciąży – jak sobie z nim radzić?

    Wraz z rozwojem ciąży, dziecko w macicy matki rośnie i staje się coraz bardziej ruchliwe. W ciąży rośnie również poziom relaksyny, który rozluźnia mięśnie i więzadła. W związku z tym wiele ciężarnych skarży się między innymi na bóle żeber w ciąży. Co oznacza ból żeber w ciąży? Czy są na niego jakieś sposoby? Sprawdźmy!

  • Skurcze w pachwinach w ciąży – przyczyny, zapobieganie

    Ciąża istotnie wpływa na układ kostno-stawowy kobiety, wywołując szereg dolegliwości, określanych jako ból, kłucie czy skurcze. Nieprzyjemne odczucia pojawiają się w różnych miejscach ciała ze szczególnym nasileniem w ostatnich tygodniach przed porodem. Skurcze pachwin nie są znane wyłącznie jako przypadłość ciążowa, ale dotyczą wielu kobiet. Dlaczego ciężarne odczuwają skurcze w pachwinach? Czy to niebezpieczne? Jak można zminimalizować dyskomfort, odczuwany w czasie takich skurczów?

  • Obrzęki w ciąży – czy są niebezpieczne?

    Nawet 60% kobiet w ciąży zmaga się z problemem obrzęków kończyn dolnych [2]. Zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale są źródłem dyskomfortu oraz utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlaczego obrzęki nasilają się w ciąży? Czy należy się nimi martwić? I jak przynieść sobie ulgę, kiedy co wieczór nogi są ciężkie i nie mieszczą się w ulubione obuwie?

  • Kłucie w piersiach w ciąży – bolące piersi

    Dolegliwości związane z rozwojem piersi w ciąży pojawiają się już kilka tygodni po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Dotyczą one praktycznie każdej ciężarnej, ale kobiety mogą odczuwać je w zupełnie odmienny sposób. Niektóre będą czuły mrowienie, inne tkliwość, a czasem przyszła mama dozna nieprzyjemnego kłucie w piersiach. Czy powinna się tym martwić? Jakie są przyczyny pojawienia się kłucia w piersiach w ciąży? Czy świadczą o rozwoju piersi, czy o chorobie?

  • Senność w ciąży – jak sobie z nią radzić?

    Senność to powszechna dolegliwość w ciąży, szczególnie w jej pierwszym i trzecim trymestrze. Pojawia się za sprawą ciążowych zmian zachodzących w organizmie kobiety, dodatkowo nasila się przez zmęczenie czy brak dobrego snu. Nadmierna senność w ciąży potrafi utrudnić życie przyszłej mamy. Dlaczego senność pojawia się, kiedy kobieta oczekuje dziecka? Czy można bezpiecznie sobie z nią radzić?

  • Drętwienie nóg w ciąży – dlaczego, co pomaga

    Ciężarne, spośród wielu typowo ciążowych dolegliwości, bywają zaskoczone drętwieniem kończyn dolnych. Często uznają je za objaw chorobowy, chociaż może być to jedynie oznaka zmian w układzie mięśniowo-stawowym, który, podobnie jak całe ciało kobiety, dostosowuje się do ciąży. Powodów drętwienia może być wiele, ale kiedy należy zgłosić się z tą przypadłością do lekarza? Czy drętwienie nóg może być niebezpieczne? I jak sobie z nim radzić?

  • Bulgotanie w brzuchu w 3. trymestrze ciąży – co oznacza?

    Bulgotanie, przelewanie, burczenie w brzuchu to powszechne odczucia ciężarnych. Nasilone szczególnie w trzecim trymestrze, powodują uczucie dyskomfortu, chociaż zazwyczaj są jedynie oznaką wytężonej pracy jelit. Towarzyszące im wzdęcia dodatkowo wpływają negatywnie na samopoczucie kobiety. Skąd się biorą dolegliwości trawienne w ciąży i jak im zaradzić?

Dołącz do BebiKlubu

Jesteś w ciąży lub właśnie zostałaś mamą? Zarejestruj się i odbierz prezent dla Twojego maluszka!

Zarejestruj się
Zarejestruj się