Wysypki u niemowląt jedną z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych przez rodziców, niestety nie zawsze można znaleźć ich przyczyny. Wysypki przybierają różne formy takie jak plamki, grudki, krostki, mogą być na rumieniowym podłożu lub czystej skórze. Za powstanie wysypek odpowiadają patogeny takie jak bakterie, wirusy, grzyby, ale również reakcje alergiczne na przykład na pokarmy, środki piorące, mydło czy po ukąszeniu przez owady. Wiele rodzajów wysypki u niemowlaka nie wymaga leczenia, a jedynie zmiany pielęgnacji. Dowiedzmy się więcej na ten temat!
Ciemiączka są strukturami tworzącymi plastyczne połączenia między kośćmi czaszki dziecka. Charakterystyczne zmiany w ich wyglądzie w niektórych sytuacjach mogą pomagać w diagnostyce zaburzeń w stanie zdrowia malucha. Zapadnięte ciemiączko u noworodka czy niemowlaka świadczy przede wszystkim o odwodnieniu organizmu. Nagła zmiana w wyglądzie tej struktury u dziecka powinna skłonić do szybkiego skontaktowania się z lekarzem.
Przepuklina pępkowa jest częstą przypadłością wśród najmłodszych dzieci. Pojawia się u 15-25% noworodków. Szczególnie wysokie prawdopodobieństwo jej rozwoju występuje u wcześniaków. Zazwyczaj stanowi niegroźną nieprawidłowość, która nie wymaga podejmowania żadnych działań terapeutycznych. Z poniższego artykułu dowiesz się więcej o przyczynach, objawach i leczeniu przepukliny pępkowej u niemowląt i starszych dzieci.
W okresie życia płodowego oraz w wieku niemowlęcym główka dziecka jest bardzo plastyczna i przez to również podatna na zniekształcenia. Najczęściej występującą deformacja jest plagiocefalia – skośnogłowie – może dotyczyć 20-50 % dzieci w wieku 7-12 tyg. Polega na współwystępowania asymetrycznego kaształtu czaszki z jej spłąszczeniem. Dolichocefalia - długogłowiepolegają na jej wydłużeniu i bocznym spłaszczeniu. Z poniższego artykułu dowiesz się więcej o możliwych przyczynach i sposobach postępowania w przypadku rozpoznania dolichocefalii u niemowlaka.
Kaszel to jeden z najczęstszych objawów zgłaszanym pediatrom. Typowo pojawia się w związku z występowaniem chorób zakaźnych dróg oddechowych, jednak może mieć także inne przyczyny. Kaszel u dziecka w nocy jest szczególnie niepokojący dla rodziców, a przy tym często również bardzo uciążliwy, ponieważ może zaburzać sen wszystkich domowników. W wielu przypadkach powtarzające się napady nocnego kaszlu są objawem wymagającym wizyty u lekarza. W niektórych sytuacjach wystarczy natomiast doraźne zastosowanie domowych sposobów redukujących dolegliwości. Sprawdź, co pomoże na kaszel nocny u dziecka.
Pleśniawki powstają w wyniku infekcji grzybami Candida. Bardzo często wywołują dolegliwości bólowe i związaną z tym niechęć do spożywania pokarmu przez niemowlę. Zdarza się, że zakażenie jest przenoszone z jamy ustnej dziecka na piersi mamy karmiącej i u niej także powoduje silny dyskomfort. Jak rozpoznać pleśniawki u niemowlaka i co pomoże zwalczyć ten problem? Jak mu zapobiegać?
Niedobory witaminowe u dzieci mogą być wynikiem mało urozmaiconej diety lub występowania zaburzeń wchłaniania w układzie pokarmowym. Ilość witaminy B12 w diecie zazwyczaj jest wystarczająca dla organizmu malucha, ale warto wiedzieć, kiedy można podejrzewać jej niedobór, gdyż nie zawsze jest to oczywiste.
Częstotliwość oddawania stolca przez niemowlęta i wygląd ich kupki zazwyczaj mocno odbiegają od tego, co uznajemy za prawidłowe dla osoby dorosłej. Nic więc dziwnego, że rodzice często mają problem z określeniem, czy rytm wypróżnień, a także kolor i konsystencja stolca u dziecka są normalne. Luźna lub wodnista kupka może (ale nie musi) świadczyć o biegunce. Dużo zależy od diety i tego, co indywidualnie jest dla malucha typowe. Sprawdź, kiedy stwierdza się występowanie biegunki u dziecka i jakie sygnały powinny skłonić do wizyty u pediatry.
Wymioty są odruchową reakcją na niektóre bodźce, które zostały przez organizm uznane za szkodliwe i potencjalnie niebezpieczne, np. obecność wirusów w przewodzie pokarmowym czy narażenie na substancję wywołującą nadwrażliwość (przy alergii). To także sposób, w jaki ciało chce doprowadzić do usunięcia danego czynnika. Zazwyczaj tej dolegliwości towarzyszy ból brzucha i biegunka. Czasami dziecko wymiotuje jednak bez żadnych innych objawów. O czym może to świadczyć? Co pomoże na wymiotowanie u dziecka w takim przypadku?
Rzadka kupka u dziecka nie zawsze jest tym samym co biegunka – i nie w każdym przypadku oznacza występowanie jakichkolwiek zaburzeń. Warto zdawać sobie sprawę, kiedy luźną konsystencję stolca możemy uznać za nieprawidłową. Z artykułu dowiesz się, jak rozpoznajemy u dziecka biegunkę i co może być przyczyną wodnistej konsystencji kupki. Podpowiadamy także, jak postępować w takiej sytuacji.