Pleśniawki powstają w wyniku infekcji grzybami Candida. Bardzo często wywołują dolegliwości bólowe i związaną z tym niechęć do spożywania pokarmu przez niemowlę. Zdarza się, że zakażenie jest przenoszone z jamy ustnej dziecka na piersi mamy karmiącej i u niej także powoduje silny dyskomfort. Jak rozpoznać pleśniawki u niemowlaka i co pomoże zwalczyć ten problem? Jak mu zapobiegać?
Niedobory witaminowe u dzieci mogą być wynikiem mało urozmaiconej diety lub występowania zaburzeń wchłaniania w układzie pokarmowym. Ilość witaminy B12 w diecie zazwyczaj jest wystarczająca dla organizmu malucha, ale warto wiedzieć, kiedy można podejrzewać jej niedobór, gdyż nie zawsze jest to oczywiste.
Częstotliwość oddawania stolca przez niemowlęta i wygląd ich kupki zazwyczaj mocno odbiegają od tego, co uznajemy za prawidłowe dla osoby dorosłej. Nic więc dziwnego, że rodzice często mają problem z określeniem, czy rytm wypróżnień, a także kolor i konsystencja stolca u dziecka są normalne. Luźna lub wodnista kupka może (ale nie musi) świadczyć o biegunce. Dużo zależy od diety i tego, co indywidualnie jest dla malucha typowe. Sprawdź, kiedy stwierdza się występowanie biegunki u dziecka i jakie sygnały powinny skłonić do wizyty u pediatry.
Wymioty są odruchową reakcją na niektóre bodźce, które zostały przez organizm uznane za szkodliwe i potencjalnie niebezpieczne, np. obecność wirusów w przewodzie pokarmowym czy narażenie na substancję wywołującą nadwrażliwość (przy alergii). To także sposób, w jaki ciało chce doprowadzić do usunięcia danego czynnika. Zazwyczaj tej dolegliwości towarzyszy ból brzucha i biegunka. Czasami dziecko wymiotuje jednak bez żadnych innych objawów. O czym może to świadczyć? Co pomoże na wymiotowanie u dziecka w takim przypadku?
Rzadka kupka u dziecka nie zawsze jest tym samym co biegunka – i nie w każdym przypadku oznacza występowanie jakichkolwiek zaburzeń. Warto zdawać sobie sprawę, kiedy luźną konsystencję stolca możemy uznać za nieprawidłową. Z artykułu dowiesz się, jak rozpoznajemy u dziecka biegunkę i co może być przyczyną wodnistej konsystencji kupki. Podpowiadamy także, jak postępować w takiej sytuacji.
Żółty, musztardowy, brązowy, a nawet zielony – kupki zdrowego niemowlaka mogą występować w różnych barwach. Dopiero pod koniec pierwszego roku życia kał kolorem i konsystencją zaczyna przypominać stolec osoby dorosłej. Czarna kupka u dziecka po pierwszych dniach życia może być oznaką poważniejszego problemu, który wymaga diagnostyki lekarskiej (choć czasami powód okazuje się błahy i leży np. w spożyciu żywności zawierającej naturalne lub sztuczne barwniki). O czym może świadczyć oddawanie przez malucha kupki w czarnym kolorze?
Jasna (biała, szara lub wyglądająca na odbarwioną) kupka u dziecka jest nietypowym objawem, który wymaga diagnostyki. Choć przyczyna może być niegroźna i leżeć np. w diecie malucha lub przyjmowanych lekach, czasami stanowi oznakę poważniejszego problemu ze zdrowiem. O czym świadczy bardzo jasna kupka u niemowlaka lub starszego dziecka i co zrobić, kiedy się pojawi?
Zobaczenie krwi w stolcu dziecka z pewnością budzi niepokój u każdego rodzica. I choć jest to objaw, którego zdecydowanie nie wolno bagatelizować, w większości przypadków nie świadczy o poważnej chorobie. Wymaga jednak diagnostyki lekarskiej i wykluczenia rzadkich, ale groźnych schorzeń przewodu pokarmowego. Z artykułu dowiesz się, co może oznaczać pojawienie się krwi w kale u dziecka.
Kiedyś rumiane policzki większości z nas kojarzyły się jako symbol zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety, dzisiaj wiemy, że zwłaszcza w przypadku dzieci nie zawsze jest to prawda. Często bowiem rumieniec na policzkach malucha to znak, że należy przyjrzeć się jego stanowi zdrowia – może on bowiem świadczyć o procesie chorobowym. Kiedy możemy zaobserwować czerwone policzki u dziecka? Jakie są przyczyny takiego zaczerwienienia twarzy i czy zawsze powinno stanowić powód do niepokoju?
Opieka nad noworodkiem w pierwszych dniach życia maluszka może sprawiać obojgu rodzicom wiele trudności i wywoływać obawy. Nawet jeżeli w trakcie trwania ciąży uczęszczali na zajęcia w szkole rodzenia i zdobyli wiedzę teoretyczną na temat właściwej pielęgnacji noworodka, wciąż tak podstawowe czynności, jak podnoszenie i trzymanie maluszka na rękach mogą wydawać się nie lada wyzwaniem. Jak to zrobić prawidłowo, by zapewnić dziecku komfort, a jednocześnie zadbać o jego prawidłowy rozwój? Poznaj wskazówki, dzięki którym szybko nauczysz się prawidłowej pielęgnacji maluszka!