Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby w 6. pierwszych miesiącach życia karmić niemowlę wyłącznie mlekiem z piersi i kontynuować ten sposób żywienia tak długo, jak będzie to pożądane przez mamę i dziecko³. Zdarzają się jednak sytuacje, w których kobieta nie może karmić własnym pokarmem lub decyduje się na karmienie mieszane i rozwiązaniem wówczas jest wybór dopasowanego do potrzeb dziecka mleka modyfikowanego. W trosce o prawidłowy rozwój i bezpieczeństwo malucha kluczowe jest odpowiednie przygotowanie mleka modyfikowanego, czyli zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Jak zrobić to prawidłowo?
Na każdym opakowaniu mleka modyfikowanego znajduje się instrukcja wyjaśniająca, w jaki sposób należy je przygotować. To ważna informacja, której należy przestrzegać, aby produkt był pełnowartościowy – dostarczył dziecku odpowiednią ilość składników odżywczych, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju.
Pamiętaj!
Kluczową zasadą jest, aby nie odmierzać porcji produktu „na oko”. Jeśli przygotowany płyn będzie zbyt wodnisty – dziecko nie otrzyma odpowiedniej ilości białka, tłuszczów, laktozy, witamin, składników mineralnych i innych substancji aktywnych. Z kolei jeśli mleko po przygotowaniu będzie zbyt gęste, to – oprócz zbyt wysokiej kaloryczności – może okazać się za trudne do strawienia dla delikatnego, wciąż rozwijającego się układu pokarmowego dziecka. Nieodpowiednie proporcje mogą spowodować, że maluch będzie głodny lub przejedzony, co niekorzystnie wpłynie również na jego samopoczucie.
Pomocą we właściwym przygotowaniu mleka modyfikowanego jest dołączana do każdego opakowania miarka. Jej objętość uwzględnia potrzebną ilość do odmierzenia porcji proszku, który należy zmieszać z odpowiednią ilością przegotowanej wody, aby otrzymać mleko modyfikowane o wartości odżywczej, jaką na określonym etapie rozwoju potrzebuje dziecko. Warto pamiętać, że wielkość miarki zależy od producenta i rodzaju produktu, dlatego nie należy używać jednej przez cały okres karmienia mlekiem modyfikowanym. Na przykład miarka dołączana do preparatu dla niemowlęcia różni się od tej dla juniora.
Przestrzegaj zaleceń producenta również w kwestii przechowywania produktu!
Po każdym użyciu produktu szczelnie zamykaj jego opakowanie, a jego zawartość zużyj najpóźniej w ciągu miesiąca. Nie należy przesypywać mleka modyfikowanego do innego opakowania. Pamiętaj także o odpowiedniej temperaturze pomieszczenia – mleko modyfikowane nie powinno stać w miejscu, w którym jest więcej niż 25 stopni Celsjusza.
W przygotowaniu pełnowartościowego mlecznego posiłku bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń higieny zgodnie z informacją przedstawioną na etykiecie produktu. Przed przygotowaniem mleka zawsze należy dokładnie umyć ręce.
Zwróć uwagę na jakość wody
W żywieniu niemowląt szczególne znaczenie ma jakość wody używanej do przygotowywania mleka modyfikowanego, zup i przecierów. Woda przeznaczona dla niemowląt powinna mieć naturalną czystość chemiczną, mikrobiologiczną oraz właściwy skład mineralny¹. W żywieniu niemowląt polecane są: woda źródlana oraz naturalna woda mineralna niskozmineralizowana, niskosodowa, niskosiarczanowa – najlepiej butelkowane z atestem².
Bardzo ważne jest, aby mleko modyfikowane przygotowywać zawsze bezpośrednio przed spożyciem. Gotowego pokarmu nie należy przechowywać dłużej niż dwie godziny (bez względu na temperaturę otoczenia). Jeśli maluch nie wypije całej porcji, nie należy jej zostawiać na później, ani ponownie jej podgrzewać. Pokarm, który miał styczność ze śliną dziecka, jest narażony na szybki rozwój niebezpiecznych dla młodego organizmu bakterii. Ponownie podgrzewany może natomiast stracić swoje wartości odżywcze. Warto również pamiętać, aby nie zostawiać butelki ze smoczkiem w buzi dziecka podczas snu.
Wskazówka
Należy zatrzymać opakowanie produktu, aż do momentu zużycia całego proszku. Dzięki temu można po nie sięgnąć zawsze wtedy, gdy rodzic potrzebuje przypomnienia najważniejszych zasad przygotowania mleka modyfikowanego.
Na początku umyj ręce.
Za każdym razem przestrzegaj zasad higieny przedstawionych na etykiecie produktu.
Zagotuj wodę pitną przez 5 minut i ostudź ją do osiągnięcia temperatury wskazanej na opakowaniu produktu (z reguły ok. 40 stopni Celsjusza).
Podczas karmienia butelką warto pamiętać przede wszystkim o wspólnym komforcie. Znajdź dla siebie i dla maluszka wygodną pozycję i nie spiesz się. Niektóre niemowlęta piją nieco wolniej, robiąc przerwy, np. na drzemkę. Pamiętaj również, aby pozycja dziecka umożliwiała mu swobodne połykanie i oddychanie. Po skończonym posiłku maluszek może czasem potrzebować „odbicia” – aby mu pomóc w przesunięciu nagromadzonego w przewodzie pokarmowym powietrza, należy go podnieść prosto i delikatnie masować lub poklepywać po pleckach.
Pytanie 1 z 6
Bebiko 2 z udoskonaloną formułą NUTRIflor Expert to kompletna kompozycja składników odżywczych*, która została dodatkowo wzbogacona o kwas tłuszczowy DHA**, aby jeszcze lepiej wspierać prawidłowy rozwój Twojego dziecka.
Chcesz wiedzieć jak krok po kroku wprowadzać maluszka w świat nowych smaków? Zarejestruj się i...
Unikalny leksykon, dzięki któremu żadne hasło związane z brzuszkiem nie będzie już stanowiło dla Ciebie tajemnicy.
Poznaj EncyklopedięDba o szczęście małych brzuszków, gdyż zawiera kompletną kompozycję składników odżywczych* wspierających prawidłowy rozwój Twojego dziecka.
Wierzymy, że dzieciństwem należy się cieszyć, a szczęście maluszka zaczyna się od brzuszka! Właściwie odżywiony brzuszek jest podstawą dobrego samopoczucia i intensywnego rozwoju dziecka. Bebiko 2 NUTRIflor Expert dzięki dobrze tolerowanej***, kompletnej kompozycji składników odżywczych* dba o odpowiednie odżywianie brzuszka, wspierając zdrowy rozwój Twojego maluszka.
Do 3. roku życia maluszek ma wyjątkowe potrzeby żywieniowe, dlatego należy wybierać odpowiednią żywność. Po pierwszych urodzinach zmień mleko Bebiko 2 na Bebiko Junior 3.