Tata bawi sie z maluchem podnoszac je do gory

Rozwój dziecka po 6. miesiącu życia

Rozwój dziecka to dynamiczny i fascynujący proces. Nowo narodzony maluszek dopiero co był w Twoich ramionach, a dzisiaj uczy się już samodzielnie siadać. To zadziwiające, jak niemowlę, które ukończyło 6. miesiąc życia, coraz szybciej i sprawniej zdobywa nowe umiejętności. Warto, abyś jako rodzic aktywnie wspierał proces rozwoju Twojego dziecka. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób rozwija się niemowlę w drugim półroczu życia.

Jak rozwija się dziecko po 6. miesiącu życia?

Maluch lezy bokiem usmiechajac sie

Etapy rozwoju dziecka mogą nieco różnić się w zależności od gotowości maluszka do nauczenia się nowych rzeczy. Każde dziecko ma indywidualne tempo rozwoju. Ważne, aby niemowlę spędzało czas w atmosferze ciepła, bezpieczeństwa i miłości, które zapewnią mu optymalne warunki do nabywania nowych umiejętności.

W trakcie pierwszych 24 miesięcy życia dziecka należy regularnie zgłaszać się na planowane profilaktyczne wizyty lekarskie. Podczas nich pediatra oceni rozwój maluszka, który w większości przypadków odbywa się zgodnie z określonym schematem. Określa on przeciętny wiek niemowlęcia, w którym osiąga kolejny etap w swoim rozwoju. W uproszczeniu schemat rozwoju umiejętności ruchowych przedstawia się następująco:

  • Niemowlę w 2. miesiącu życia podczas leżenia na brzuszku unosi głowę pod kątem 45 stopni. W 3[Izabela 1] . miesiącu życia utrzymuje ją w tej pozycji około pół minuty.
  • W 5.-6. miesiącu życia dziecko siedzi z podparciem, w 7.-8. miesiącu życia siedzi stabilnie, a w 9.-10. miesiącu życia siada samodzielnie.
  • Po 9. miesiącu życia maluszek zaczyna raczkować i podciąga się do pozycji pionowej.
  • Około 12. miesiąca życia dziecko może (ale nie musi) samodzielnie stawiać pierwsze kroki ¹ ².

Schemat porządkuje umiejętności, które nabywa niemowlę. Należy przy tym pamiętać, że rozwój ruchowy dzieci przebiega bardzo indywidualnie, a ważne w nim są m.in. predyspozycje dziedziczone po rodzicach i warunki, w których rozwija się dziecko. Zanim rodzic zacznie się więc martwić, czy niemowlę rozwija się prawidłowo, warto aby porozmawiał o swoich wątpliwościach z lekarzem pediatrą.

¹Oblacińska A. i wsp. ABC bilansów zdrowia dziecka. Podręcznik dla lekarzy, Medycyna Praktyczna, 2017.

²Hellbrugge T., Hermann von Wimpffen J. Pierwsze 365 dni życia dziecka, Promyk Słońca, 1995.

Na co zwrócić uwagę na etapie rozwoju półrocznego dziecka?

Mama bawi sie pileczkami z dzieckiem
  • Uważa się, że około 6. lub 7. miesiąca życia dziecko powinno umieć obracać główkę w kierunku głosu najbliższych, przekręcać się na brzuszek i plecki, chwytać i utrzymywać grzechotkę, a może nawet przekładać ją z ręki do ręki.
  • Wszystko dużo mocniej przyciąga teraz jego uwagę. Niemowlę z wielkim zainteresowaniem odkrywa świat, a każdy przedmiot, nawet ten codziennego użytku, staje się doskonałą zabawką. Zainteresowanie dziecka wzbudzić może szeleszcząca chusteczka, którą może zgniatać i rozwijać, a także drewniane łyżki czy łopatki, którymi na co dzień posługujesz się w kuchni. Entuzjazm wzbudzi także grzechotka, w której zamknięte zostały np. ziarenka, czy miękka, odbijająca się piłeczka.
  • Dziecko półroczne siedzi z podparciem, a około 9. miesiąca życia siada samodzielnie. Oglądanie świata z nowej perspektywy jest takie fascynujące ³ ⁴!
    Zwykle dopiero po ukończeniu 9. miesiąca życia maluszek zaczyna siadać bez wsparcia. Specjaliści zalecają, aby nie zmuszać dziecka do siadania, gdy nie jest na to gotowe, czyli np. nie utrzymuje podniesionej główki. Prawidłowo rozwijający się maluch zacznie siadać w odpowiednim dla niego momencie.
  • Po ukończenia 6. miesiąca można dostrzec już indywidualne cechy niemowlęcia. Maluszek reaguje uśmiechem i potrafi komunikować, jeśli czegoś nie lubi. Mama może dostrzec, że uśmiech dziecka jest inny, kiedy patrzy na nią, a inny, kiedy zerka na babcię i dziadka lub inne osoby. Maluszek chętnie słucha, kiedy się do niego mówi i próbuje naśladować słyszane dźwięki. Coraz chętniej gaworzy, składa i łączy sylaby, np. „ga-ga”.
  • Niemowlę zaczyna także wykazywać żywe zainteresowanie innymi niemowlakami i przedmiotami ze swojego otoczenia, dlatego coraz bardziej świadomie nawiązuje kontakt z otoczeniem. Komunikując się z maluszkiem, warto mówić do niego ciepłym głosem, zadawać mu pytania i śpiewać. Te działania wspierają rozwój mowy i zachęcają dziecko do naśladowania.
  • Warto zadbać także o to, aby aktywny maluch miał dużo miejsca na bezpiecznie ćwiczenie obrotów, siadania i podejmowanie pierwszych prób przemieszczania ciała. Maty dla dziecka nie ustawiaj zbyt blisko mebli i ścian. Warto przesunąć je na środek pomieszczenia – w miejsce, w którym maluch nie napotka przeszkód i nie nabije sobie guza. Pomocne w stymulowaniu rozwoju dziecka mogą być zabawki dostosowane do jego wieku, np. z kolorowymi elementami, grzechotki lub tablice symulacyjne. Przy ich pomocy dziecko może również ćwiczyć odruch chwytania.

³Oblacińska A. i wsp. ABC bilansów zdrowia dziecka. Podręcznik dla lekarzy, Medycyna Praktyczna, 2017.

⁴Hellbrugge T., Hermann von Wimpffen J. Pierwsze 365 dni życia dziecka, Promyk Słońca, 1995.

Bulb

Twoje dziecko jeszcze nie próbuje siadać? Nie musisz się niepokoić. Niektórym dzieciom nauka siadania przychodzi zdecydowanie łatwiej, innym nieco trudniej. Zależy to od indywidualnych predyspozycji maluszka i siły jego mięśni, która pozwala utrzymać mu proste plecy. Ważnym sygnałem, który świadczy o gotowości dziecka do siadania jest utrzymywanie podniesionej główki, opieranie się na łokciach i podciąganie nóżek pod brzuszek. Przy pierwszych próbach siadania dziecko będzie potrzebowało pomocy rodzica i podparcia. Należy zapewnić mu stabilny przedmiot, np. fotelik. Zanim dziecko opanuje do perfekcji umiejętność siadania, minie trochę czasu.

Pomysł na zabawę – sensoryczne pudełko

Dziecko zabkuje gryzac grzechotke

Każdy rodzic uwielbia, kiedy jego dziecko się śmieje. Zachęcanie do śmiechu poprzez wesołe zabawy i delikatne łaskotki również stymuluje jego rozwój.

Pomysł na zabawę – sensoryczne pudełko

Potrzebne będą:

  • plastikowe pudełko do przechowywania,
  • gryzaki o różnej fakturze, lekkie grzechotki, kolorowe, łatwo dające się uchwycić zabawki, przedmioty, które dziecko może włożyć do buzi (np. silikonowa szczoteczka do czyszczenia dziąseł).

Opis zabawy:

Połóż dziecko na plecach, a do jego rączki włóż grzechotkę. Potrząśnij delikatnie rączką, tak aby zabawka zaczęła wydawać dźwięki, a następnie przełóż do drugiej rączki maluszka. Jeśli dziecko nie chwyta przedmiotu, delikatnie przytrzymaj jego rączkę na zabawce i potrząśnij nią przed jego oczami. Co jakiś czas zmieniaj przedmiot, wybierając kolejny z pudełeczka i zachęcając niemowlę do jego chwytania. Jeśli maluszek jest starszy, może samodzielnie sięgać po zabawkę. Pozwól dziecku na swobodną zabawę, także wkładanie przedmiotów do buzi. Warto, żeby zabawki były różnorodne: twarde i miękkie, o różnej fakturze materiału, mogą też mieć różną temperaturę: gryzaki możesz schłodzić lub ogrzać.

Przykłady innych takich zabaw znajdziesz TUTAJ.

Bulb

To ważne!

Wszystkie użyte do zabawy przedmioty muszą być bezpieczne dla półrocznego maluszka.

Mama karmi dziecko jedzeniem na niebieskiej lyzeczce

Rola diety w rozwoju dziecka

Prawidłowe żywienie to jeden z najlepszych sposobów na wspieranie prawidłowego kształtowania się młodego organizmu. Zgodnie z zaleceniami ekspertów w początkowym okresie życia najlepszym pokarmem dla niemowlęcia jest mleko mamy, dlatego należy dążyć do wyłącznego karmienia piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka⁵. W pewnym momencie przychodzi czas na wprowadzenie do codziennego jadłospisu niemowlęcia nowych smaków.

⁵World Health Organization, Infant and young child feeding, 2009.

Bulb

Zgodnie z zaleceniami ekspertów rozszerzanie diety należy rozpocząć nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia (początek 5. miesiąca życia) i nie później niż w 26. tygodniu życia (początek 7. miesiąca życia)⁶. Planując rozszerzanie diety, należy pamiętać, że nowe pokarmy powinny pojawić się w jadłospisie niemowlęcia tylko wtedy, kiedy jest ono na to gotowe. Maluszek powinien już siedzieć z podparciem, kontrolować ruchy głowy i szyi oraz nie wypluwać z buzi ciał obcych. To typowy odruch noworodkowy i wczesnoniemowlęcy, którego zanik oznacza gotowość do jedzenia łyżeczką.

⁶Szajewska H. i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne Pediatria, 2021, 18: 805-822.

  • Warzywa

    Eksperci rekomendują, aby wprowadzanie nowych smaków do diety niemowlęcia zacząć od warzyw, szczególnie zielonych, w postaci gładkich przecierów. Ich smak może być dla dziecka trudniejszy do zaakceptowania, niż w przypadku słodkich owoców.

  • Owoce

    Właśnie dlatego dopiero po około dwóch tygodniach od zapoznania maluszka z warzywami, kolejnym krokiem powinno być wprowadzenie owoców.

  • Kaszki, mięso, nabiał

    Później przychodzi czas na kaszki zbożowe, mięso, ryby, jaja oraz inne produkty.

⁷Szajewska H. i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne Pediatria, 2021, 18: 805-822.

Dziecko gryzie plastikowa butelke z mlekiem

Na etapie rozszerzania diety kluczowe znaczenie ma odpowiednia jakość i bezpieczeństwo podawanych dziecku produktów. Możesz więc sięgać po żywność przeznaczoną specjalnie dla najmłodszych (ze wskazaniem wieku na opakowaniu, np. po 6. miesiącu życia), która spełnia wyjątkowo restrykcyjne normy jakości – znacznie bardziej surowe niż w przypadku produktów przeznaczonych dla dorosłych.

Pamiętaj jednak, że w drugim półroczu życia mleko mamy lub mleko następne nadal jest najważniejszym pokarmem niemowlęcia, a zawarte w nich składniki odżywcze, w tym witaminy i składniki mineralne wspierają prawidłowe wzrastanie i rozwój maluszka.

Poznaj Bebiko 2 NUTRIflor Expert

#22016 Procesy_zachodzace_w_brzuszku_10.png

Bebiko 2 z udoskonaloną formułą NUTRIflor Expert to kompletna kompozycja składników odżywczych*, która została dodatkowo wzbogacona o kwas tłuszczowy DHA**, aby jeszcze lepiej wspierać prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

*Zgodnie z wymaganiami prawa

**Kwas DHA wspiera prawidłowy rozwój wzroku oraz mózgu, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100mg DHA dziennie

Dowiedz się więcej

Pytanie 1 z 6

Zapoznaj się z niezbędnikiem przyszłej mamy

Chcesz wiedzieć jak krok po kroku wprowadzać maluszka w świat nowych smaków? Zarejestruj się i...

Poradniki - tools.png

Poradniki

Poznaj zagadnienia dotyczące zdrowia dziecka

Dowiedz się więcej
Kalendarz rozwoju - tools.png

Kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć czy maluszek rozwija się prawidłowo?

Dowiedz się więcej
Image-Kalendarz-ciazy.png

Kalendarz ciąży

Chcesz wiedzieć czy ciąża przebiega prawidłowo?

Dowiedz się więcej
Encyklopedia-Zdrowego-Brzuszka.png

Encyklopedia Zdrowego Brzuszka

Unikalny leksykon, dzięki któremu żadne hasło związane z brzuszkiem nie będzie już stanowiło dla Ciebie tajemnicy.

Poznaj Encyklopedię

Bebiko 2 NUTRIflor Expert

Bebiko 2 NUTRIflor Expert.png

Dba o szczęście małych brzuszków, gdyż zawiera kompletną kompozycję składników odżywczych* wspierających prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

Wierzymy, że dzieciństwem należy się cieszyć, a szczęście maluszka zaczyna się od brzuszka! Właściwie odżywiony brzuszek jest podstawą dobrego samopoczucia i intensywnego rozwoju dziecka. Bebiko 2 NUTRIflor Expert dzięki dobrze tolerowanej***, kompletnej kompozycji składników odżywczych* dba o odpowiednie odżywianie brzuszka, wspierając zdrowy rozwój Twojego maluszka.

* Zgodnie z wymaganiami prawa.
** Korzystne działanie występuje, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100 mg DHA dziennie.
***Na podstawie opinii 93% mam z grupy 426, które testowały Bebiko 2 NUTRIflor Expert na platformie trnd.pl w dniach 16.07.-29.07.2021

Dowiedz się więcej
bebiko_2.png_03.png

Do 3. roku życia maluszek ma wyjątkowe potrzeby żywieniowe, dlatego należy wybierać odpowiednią żywność. Po pierwszych urodzinach zmień mleko Bebiko 2 na Bebiko Junior 3.

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz porozmawiać
o rozwoju i żywieniu
Twojego dziecka?