shutterstock_376928611.jpg

Witaminy i składniki mineralne ważne w diecie Juniora

W pierwszych latach życia dziecko intensywnie się rozwija, a jego zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze jest większe niż w przypadku rodziców (w przeliczeniu na kilogram masy ciała). Witaminy i składniki mineralne są niezbędnym elementem zbilansowanej diety małego dziecka – wspierają prawidłowy rozwój jego organizmu. W pierwszych miesiącach życia to mleko mamy jest ich najlepszym źródłem. A jak dostarczyć je dziecku, które skończyło roczek? Podpowiadamy.

Zapotrzebowanie dziecka po 1. roku życia na witaminy i składniki mineralne

Junior

Po ukończeniu 1. roku życia dziecko staje się coraz bardziej samodzielne, doskonali nabyte umiejętności, a także szybko uczy się kolejnych. Mimo że wydaje się już takie duże, to jego mały brzuszek nadal ma wyjątkowe potrzeby, które są różne od potrzeb dorosłych. Roczniak potrzebuje aż 6 razy więcej niektórych witamin i składników mineralnych niż osoba dorosła¹. Trzeba przy tym pamiętać, że roczne dziecko to nie mały dorosły, a posiłki starszych członków rodziny mogą nie być dla niego odpowiednie. Mogą zawierać zbyt mało kluczowych składników mineralnych, a zbyt wiele składników, których w diecie najmłodszych powinno się unikać, jak np. sól. Małe brzuszki, które mają wielkie potrzeby, wymagają specjalnego sposobu żywienia – diety, która dostarczy im odpowiednią ilość zarówno składników mineralnych, jak i witamin.

¹W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie pod red. M. Jarosz i in. NIZP-PZH, 2020.

Witaminy w diecie dziecka

kulka-WIT-D.png

Dla prawidłowego rozwoju dziecka ważna jest „witamina słońca”, czyli witamina D, której maluch potrzebuje aż 6 razy więcej niż osoba dorosła². Witamina D pełni szereg funkcji, w tym:

  • zwiększa wchłanianie wapnia i fosforanów w jelitach oraz jest niezbędna w procesach transportu wapnia, dlatego wpływa na proces wzrostu i budowy kości,
  • wpływa również na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego,
  • a także jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania mięśni, nerwów oraz syntezy hormonów.

Podaż witaminy D z diety dziecka jest zazwyczaj niewystarczająca, dlatego można urozmaicić dietę Juniora poprzez podawanie mu produktów wzbogacanych w tę witaminę oraz dodatkowo należy ją suplementować zależnie od dobowej ilości witaminy D przyjętej z pokarmem, w dawce zgodnej z zaleceniami lekarza.

Z badań wynika, że 94% dzieci po 1. urodzinach otrzymuje zbyt małą ilość witaminy D³. Warto dostarczać ją organizmowi poprzez produkty bogate w ten składnik. To głównie ryby (np. makrela atlantycka i łosoś), ale także m.in. żółtko jaja. Na rynku dostępne są także produkty dla dzieci, w tym odżywcze formuły na bazie mleka, wzbogacone w witaminy i składniki mineralne czy mleczne kaszki zbożowe wzbogacone w witaminę D, które są dla rodziców wsparciem w komponowaniu odpowiednio zbilansowanej diety najmłodszych.

²W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie pod red. M. Jarosz i in. NIZP-PZH, 2020.

³Raport z badania: Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok, Weker H., Socha P., wsp., Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2017.

Odżywcza formuła na bazie mleka – źródło ważnych składników w diecie małego dziecka

Junior to nie mały dorosły.png

Dostarczenie dziecku wszystkich potrzebnych składników odżywczych to duże wyzwanie dla rodziców. Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają, aby wyłącznym pokarmem niemowlęcia w pierwszym półroczu jego życia było mleko mamy. Karmienie piersią można i warto kontynuować do momentu, kiedy chce tego mama i dziecko ¹³. Mleko mamy wciąż powinno być ważnym elementem codziennej diety dziecka – nawet do 2. roku życia lub dłużej (tak długo, jak chce tego mama oraz maluch). Jeśli z uzasadnionych powodów kontynuowanie karmienia piersią nie jest możliwe, dla wspierania prawidłowego rozwoju rocznego i starszego dziecka warto wybrać dopasowaną do jego potrzeb formułę na bazie mleka, wzbogaconą w witaminy i składniki mineralne. Już dwa kubki po 200 ml takiego produktu dziennie mogą pomóc pokryć zapotrzebowanie dziecka na ważne składniki odżywcze, w tym m.in. witaminę D, wapń czy jod.

¹³World Health Organization, Infant and young child feeding, 2009.

Odkryj ważne składniki odżywcze dla prawidłowego rozwoju Twojego Juniora!

#22016-Bebiko_zdjecie-na-www_03-B.jpg

Po 1-wszym roku życia dziecko aktywnie odkrywa świat i wciąż intensywnie się rozwija. Dlatego jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest dużo wyższe niż u dorosłego¹. Mały brzuszek potrzebuje aż 6x więcej witaminy D i 4x więcej wapnia i żelaza niż Ty²! Dowiedz się, dlaczego aż tyle i jak zmieścić tak wiele w tak małym brzuszku.

¹ w przeliczeniu na kg masy ciała
²przeliczeniu na kilogram masy ciała zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie pod red. M.Jarosz i in. NIZP-PZH, 2020

Dowiedz się więcej

Pytanie 1 z 8

Encyklopedia-Zdrowego-Brzuszka.png

Encyklopedia Zdrowego Brzuszka

Unikalny leksykon, dzięki któremu żadne hasło związane z brzuszkiem nie będzie już stanowiło dla Ciebie tajemnicy.

Poznaj Encyklopedię
22016_widget_bebiko-3-4-5_01.png

1000 pierwszych dni to okres intensywnego rozwoju Twojego maluszka. W tym czasie intensywnie rozwija się i dojrzewa również jego układ pokarmowy.. Dlatego Bebiko Junior NUTRIflor Expert ma formuły dopasowane do potrzeb małego brzuszka na danym etapie rozwoju:

Sprawdź!

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz porozmawiać
o rozwoju i żywieniu
Twojego dziecka?