Wygląd kupki a zdrowie maluszka.png

Wygląd kupki a zdrowie maluszka

Z badania kału, a nawet z oceny samego jego wyglądu można dużo wnioskować na temat kondycji zdrowotnej. Jego forma, zabarwienie oraz struktura zależą od diety, przyjmowanych leków i suplementów, występowania ewentualnych chorób i stanu układu pokarmowego.

Wygląd kupki a zdrowie maluszka

Czym jest skala bristolska?

Lista-Bebiklub-Text&Image.png

W ocenie zmiany wyglądu stolca przydatna jest tak zwana bristolska skala uformowania stolca (Bristol Stool Form Scale) oparta na wyglądzie stolca, nie na częstości wypróżnień. Jest ona naukową klasyfikacją dzielącą ludzki kał na siedem grup według kryteriów kształtu i konsystencji. Została opracowana przez panów K.W. Heatona oraz S.J. Lewisa z Uniwersytetu w Bristolu w roku 1997.

Poznaj rodzaje kupki i naucz się je interpretować.

Na zakończenie sprawdź swoją wiedze w quizie!

7 typów stolca według skali bristolskiej

Przeczytaj, dlaczego skala bristolska jest pomocna.

Używając skali Bristolskiej możesz dosyć szybko zaobserwować ewentualnie zmiany w wypróżnieniach dziecka - jeśli do tej pory stolec maluszka był podobny do typu 4, a teraz wygląda na typ 2, może to oznaczać, że warto podawać więcej wody, warzyw i owoców, aby nie doprowadzić do powstania typu 1, którego wydalenie wiązałoby się z bólem maluszka.

Skala Bristolska może okazać się pomocna w rozmowie z lekarzem – posługując się klasyfikacją łatwiej Ci będzie odpowiedzieć na pytanie pediatry Jak wygląda kupka?*

* SJ Lewis, KW Heaton. (Abstract) Stool form scale as a useful guide to intestinal transit time. „Scandinavian Journal of Gastroenterology”. 32 (9), s. 920-924

Kupki-Typ-1.png

Pojedyncze zbite grudki podobne do orzechów, trudne do wydalenia. Jeden z najczęściej spotykanych typów podczas zatwardzenia.

Uwaga zatwardzenie! Skontroluj dietę Twojego maluszka.

Czy długość stolca ma znaczenie?

Długość stolca nie jest regulowana żadnymi normami. Jego wielkość zależy przede wszystkim od typu przyjmowanych pokarmów (głównie od zawartości błonnika) oraz zażywanych leków. Zmiany w długości oraz objętości stolca bardzo często są spowodowane długim okresem bez wypróżniania lub są zapowiedzią infekcji.

Barwa stolca.png

Barwa stolca

Stolec możemy też analizować w zależności od jego barwy. Prawidłowe jego zabarwienie to kolory od żółtobrązowego po ciemnobrązowy.

Barwa stolca

Stolec możemy też analizować w zależności od jego barwy. Prawidłowe jego zabarwienie to kolory od żółtobrązowego po ciemnobrązowy.

Może świadczyć o krwawieniu z górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyk, żołądek, dwunastnica). Pojawia się również w przebiegu leczenia preparatami żelaza, bizmutu oraz węglem. Także niektóre pokarmy mogą barwić stolec na bardzo ciemny kolor (ale nie całkiem czarny), np. wiśnie, jagody.

Powodowany przez pojawienie się świeżej krwi w stolcu, co świadczy o krwawieniu z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Także buraki w dużej ilości mogą barwić na czerwonawy kolor.

Występuje zwykle w przebiegu biegunek oraz po leczeniu antybiotykami.

Zielone zabarwienie stolca związane jest z zielonym barwnikiem – biliwerdyną. Biliwerdyna jest utlenioną postacią pomarańczowego barwnika – bilirubiny, która normalnie wpływa na kolor stolca. Kiedy dziecko spożywa pokarm lekkostrawny (np. pokarm naturalny, mleko modyfikowane z przewagą białek serwatkowych, mleko modyfikowane zawierające zhydrolizowane białko) czas przejścia pokarmu przez przewód pokarmowy jest krótszy i wówczas utleniony barwnik – biliwerdyna trafia do mas kałowych i nadaje stolcom zielone zabarwienie. Zielonkawą barwę mogą także nadać warzywa zawierające dużo zielonego barwnika, np szpinak lub jarmuż. Dopóki stolce mają zielone zabarwienie, ale konsystencja i częstotliwość ich oddawania nie ulega zmianie, nie ma powodów do niepokoju.

Duża zawartości śluzu i ropy w stolcu. Ewentualnie duża zawartość tłuszczu w stolcu nadaje mu szarawe zabarwienie.

Kolor biały - występuje zwykle w przypadku stolca powstającego bez udziału żółci. Świadczy to albo problemach z drogami żółciowymi, albo z wątrobą.

Pytanie 1 z 7

Encyklopedia-Zdrowego-Brzuszka.png

Encyklopedia Zdrowego Brzuszka

Unikalny leksykon, dzięki któremu żadne hasło związane z brzuszkiem nie będzie już stanowiło dla Ciebie tajemnicy.

Poznaj Encyklopedię

Poznaj Bebiko 2 NUTRIflor

#22016 Procesy_zachodzace_w_brzuszku_10.png

Bebiko 2 z udoskonaloną formułą NUTRIflor Expert to kompletna kompozycja składników odżywczych*, która została dodatkowo wzbogacona o kwas tłuszczowy DHA**, aby jeszcze lepiej wspierać prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

*Zgodnie z wymaganiami prawa

**Kwas DHA wspiera prawidłowy rozwój wzroku oraz mózgu, gdy wraz z urozmaiconą dietą dzecko spożywa 100mg DHA dziennie

Dowiedz się więcej

Zapoznaj się z niezbędnikiem przyszłej mamy

Chcesz wiedzieć jak krok po kroku wprowadzać maluszka w świat nowych smaków? Zarejestruj się i...

Poradniki - tools.png

Poradniki

Poznaj zagadnienia dotyczące zdrowia dziecka

Dowiedz się więcej
Kalendarz rozwoju - tools.png

Kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć czy maluszek rozwija się prawidłowo?

Dowiedz się więcej
Image-Kalendarz-ciazy.png

Kalendarz ciąży

Dzienniczki, które warto zabrać ze sobą na wizytę u specjalisty.

Sprawdź

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz porozmawiać
o rozwoju i żywieniu
Twojego dziecka?