Gdy będziesz gotowa, aby urodzić dziecko, Twoje ciało wyśle Ci sygnały świadczące o tym, że poród się zbliża. Chociaż każda przyszła mama jest inna, a ciąża zawsze przebiega w sposób indywidualny, można wyróżnić oznaki porodu podobne dla wszystkich kobiet spodziewających się dziecka. Dowiedz się, jakie są pierwsze objawy porodu, abyś była przygotowana na ten ważny dla Was moment.
Poród, tak często pokazywany na filmach czy kolorowych ilustracjach, jest przedstawiany jako piękne, wyjątkowe i szybkie wydarzenie. Bez wątpienia jest ono cudem, jednak przede wszystkim to bardzo złożony proces, a dla wielu mam również wielogodzinne przeżycie. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo bezpiecznego i komfortowego porodu, przyszła mama może się do niego przygotować, np. poprzez ćwiczenia m.in. mięśni Kegla już w trakcie ciąży. Poznaj objawy porodu, by odpowiednio je interpretować oraz w pełni uczestniczyć w porodzie.
Pierwsze objawy porodu
Twój organizm przygotowuje się do porodu przez cały okres ciąży, szczególnie w jej ostatnich tygodniach. Jak wtedy zmienia się i jakie wysyła sygnały świadczące o tym, że poród się zbliża?
- Po 37. tygodniu ciąży pojawiają się skurcze. Pierwsze, tzw. przepowiadające, są nieregularne i mogą, ale nie muszą być bolesne.
- Pod wpływem skurczy przepowiadających długa, twarda i zamknięta szyjka, która utrzymywała ciążę, staje się miękka, cienka i elastyczna. Zaczyna się skracać.
- Brzuch obniża się – Twoje dziecko wstawia się do kanału rodnego (na miesiąc, kilka dni lub nawet kilka godzin przed porodem) – poczujesz silniejszy ucisk na pęcherz moczowy, a oddychanie stanie się łatwiejsze.
- Wydzielina z pochwy będzie intensywna (to efekt odejścia czopu śluzowego) i może pojawić się plamienie – wynika to ze skracania się szyjki macicy. Może też pojawić się po badaniu wewnętrznym i współżyciu pod koniec ciąży.
Jeżeli w końcu ciąży pojawią się pierwsze skurcze, możesz czuć się zaniepokojona. Nie panikuj, postaraj się wtedy odpocząć, pij dużo wody i nie zapominaj o jedzeniu. Pomoże też zmiana pozycji lub ciepła kąpiel czy prysznic. Trenuj oddychanie, które bardzo ułatwia poród i zapobiega panice. Najlepiej znajdź jakiś punkt, na którym skupisz wzrok i myśli podczas fali skurczu. Postaraj się spokojnie nabierać powietrza i bardzo długo wydychać je przez usta, koncentrując się na wybranym przez Ciebie punkcie.
Inne objawy porodu to niewielka utrata masy ciała, biegunka, wymioty, bóle pleców, wzmożone lub obniżone łaknienie, zmiana nastroju.
Które objawy świadczą o tym, że czas pojechać do szpitala?
- Odeszły wody płodowe.
- Skurcze występują regularnie i trwają około minuty.
Jak przygotować się do porodu?
40 tygodni ciąży to dużo czasu, aby przygotować się do porodu. Jak zrobić to najlepiej? Wystarczy przestrzegać kilku zasad:
- Zdobądź wiedzę na temat porodu – możesz czytać, zapisać się do szkoły rodzenia, oglądać filmy.
- Wybierz swoją położną, doulę – najlepszy czas na wybór to połowa ciąży. Warto, aby znali oni Ciebie i przebieg Twojej ciąży.
- Pamiętaj, że możesz liczyć na wsparcie partnera i najbliższych.
- Porozmawiaj z doświadczonymi mamami, ale pamiętaj, że ich historie nie oznaczają, że Twój przebieg porodu będzie taki sam. Czytaj pozytywne opowieści porodowe.
- Poznaj pierwsze objawy porodu.
- Zdecyduj, kto będzie obecny przy porodzie.
- Bądź aktywna w czasie ciąży.
- Spakuj szpitalną torbę.
Wiedza na temat sygnałów, którymi ciało daje znać o zbliżającym się porodzie, a także świadomość tego, co będzie się działo na sali porodowej to połowa sukcesu. Warto, abyś poznała również plan porodu i była przygotowana na wszystkie jego etapy.