Ból żeber w ciąży – jak sobie z nim radzić?

6 min
bol_zeber_ciaza

Wraz z rozwojem ciąży, dziecko w macicy matki rośnie i staje się coraz bardziej ruchliwe. W ciąży rośnie również poziom relaksyny, który rozluźnia mięśnie i więzadła. W związku z tym wiele ciężarnych skarży się między innymi na bóle żeber w ciąży. Co oznacza ból żeber w ciąży? Czy są na niego jakieś sposoby? Sprawdźmy!

bol_zeber_ciaza
bol_zeber_ciaza

Ból żeber w ciąży – czy to normalne?

Większość przyszłych mam ma świadomość tego, że w ciągu dziewięciu miesięcy ciąży mogą im towarzyszyć różnego rodzaju dolegliwości ciążowe. W pierwszym trymestrze pojawiają się ciążowe mdłości, zmęczenie czy tkliwość piersi. Po 12. tygodniu burza hormonalna nieco łagodnieje i nadchodzi przyjemniejszy czas dla przyszłej mamy. Z reguły mijają mdłości, bóle głowy i ospałość, a pojawia się energia i chęć do działania.

Sytuacja zmienia się wraz z nadejściem 3. trymestru. Sporych rozmiarów ciążowy brzuch wciąż rośnie, powraca zmęczenie psychiczne i fizyczne, do tego dochodzi niewyspanie, dyskomfort w niektórych pozycjach i bóle, w tym ból żeber. W ciąży jest jedną z częstszych przypadłości.

Bóle żeber w ciąży, w nocy i w ciągu dnia, są zupełnie normalnym zjawiskiem i wynika m.in. z rozszerzania się żeber. Im ciąża bardziej zaawansowana, tym większe prawdopodobieństwo, że będą się nasilały i towarzyszyły przyszłej mamie aż do rozwiązania. Ból żeber może nasilać się w pozycji siedzącej, a także przy schylaniu się. To dlatego, że dziecko i narządy wewnętrzne w tych pozycjach są ściskane, a napór na żebra się nasila.

Ból żeber w ciąży – 3. trymestr

Ból żeber w 3. trymestrze ciąży jest najbardziej dokuczliwy, bo wtedy maluch najwięcej przybiera na wadze. Przyszłe mamy skarżą się na bóle po prawej lub po lewej stronie żeber, a każde z nich mają inne pochodzenie.

Bóle żeber w ciąży po prawej stronie spowodowane są powiększającą się macicą, której dno w zaawansowanej ciąży usytuowane jest tuż pod łukami żebrowymi. Do tego uciska ona narządy wewnętrzne, a te stłaczają się, przez co powodują ból, któremu może towarzyszyć również problem z oddychaniem i częste zadyszki w związku z uciskiem macicy na przeponę. Wiele zależy również od ułożenia dziecka, które rozpychając się, także może napierać na organy wewnętrzne. Istotne znaczenie ma również postawa ciała przyszłej mamy – jeśli często siedzi lub stoi pochylona, to również może przyczynić się do zwiększenia dolegliwości bólowych. Natomiast jeśli kobieta odczuwa piekące bóle żeber w ciąży, zazwyczaj po lewej stronie, mogą one mieć związek ze zgagą.

Dolegliwości bólowe ciąży mogą mieć różne natężenie i pojawiać się w wielu sytuacjach. Ból podczas leżenia może być spowodowany nieodpowiednią pozycją, a ból żeber przy kaszlu ma związek z uciskiem na przeponę i gwałtownością zjawiska.

Niektóre kobiety mają wrażenie, że bóle żeber w ciąży w 9. miesiącu przestają być dokuczliwe, co jest możliwe, ponieważ dno macicy się obniża (często mówi się o tym, że przed rozwiązaniem brzuch się obniża), a ucisk zmniejsza. Nie jest to jednak regułą. Nie wszystkie ciężarne zauważą taką zmianę, choć wiele z nich tuż przed rozwiązaniem czuje kolejną falę przypływu energii i dobrego samopoczucia.

Sposoby na ból żeber w ciąży – jak złagodzić dyskomfort?

W ciąży warto stawiać na naturalne metody walki z wszelkimi dolegliwościami, dla dobra mamy i dziecka. Choć istnieją farmakologiczne środki przeciwbólowe, to jednak warto znaleźć naturalne metody radzenia sobie z bólem. Jeśli chodzi o bóle żeber w ciąży, jest kilka sposobów na to, by je załagodzić.

Unikanie stresu

Stres w ciąży może mieć dla przyszłej mamy przykre konsekwencje, także w postaci bólu żeber. Przez uczucie niepokoju mięśnie klatki piersiowej napinają się, co może przyczyniać się do takich dolegliwości. Warto więc zadbać o spokój i unikać stresujących sytuacji.

Zadbanie o prawidłową postawę ciała

Ciężarna powinna zadbać o dobrą podporę pleców podczas siedzenia, by nie obciążać kręgosłupa, nie zwiększać nacisku na brzuch, a także pamiętać o rozluźnianiu ciała.

Ćwiczenia oddechowe

Kobietom, którym dokuczają bóle żeber w ciąży, zaleca się ćwiczenia oddechowe torem przeponowym dolnożebrowym, czyli oddychanie przeponą, a także techniki świadomego oddychania, o których często mówi się np. w szkołach rodzenia.

Przy głębokim wdechu unosi się górna część brzucha, a powolny, długi wydech należy robić przez lekko uchylone usta. Prawidłowe oddychanie to również jeden ze sposobów naturalnego łagodzenia bólu podczas porodu, więc zdecydowanie warto się z nim zapoznać!

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży

Kobietom w ciąży, jeśli przebiega ona prawidłowo, zaleca się umiarkowaną aktywność fizyczną. Spacery, joga czy basen pomogą zadbać o dobrą kondycję, dotlenią organizm oraz sprawią, że mięśnie wciąż pozostaną aktywne i będą lepiej reagować na zachodzące zmiany.

Poduszka ciążowa

W ciąży zazwyczaj ciężko jest przyjąć wygodną pozycję podczas siedzenia czy leżenia, dlatego idealnym rozwiązaniem będzie zakup specjalnej poduszki ciążowej, która może jednocześnie złagodzić bóle żeber w ciąży. Przyda się szczególnie podczas snu – ułatwi spanie na boku i pomoże wesprzeć brzuch, dzięki czemu odciąży kręgosłup i ból żeber w ciąży w nocy nie będzie tak dokuczliwy.

Piekący ból żeber w ciąży – czy jest groźny?

Piekący ból żeber w ciąży może wskazywać na zgagę, związaną z uciskiem na przeponę i żołądek. Zazwyczaj nie oznacza niczego groźnego. Jeśli jednak piekący ból w ciąży pojawia się pod lewym żebrem i promieniuje do ręki i żuchwy, może oznaczać problemy z sercem czy płucami, które warto skonsultować z lekarzem. Jeśli z kolei odczuwalny jest po prawej stronie, może wskazywać na problemy z wątrobą.

Ból żeber w ciąży może mieć również związek z chorobami organów wewnętrznych i układu oddechowego, problemami neurologicznymi, urazami i złamaniami czy schorzeniami kręgosłupa.

W przypadku jakichkolwiek dolegliwości bólowych, nawet tych, które wydają się naturalne w ciąży, warto skonsultować się z lekarzem i powiedzieć o swoich obawach. W ciąży łatwo stracić czujność, ponieważ wiele stanów można wytłumaczyć zmianami w organizmie. Lepiej jednak pozostać w kontakcie z zaufanym lekarzem, który przyjrzy się bliżej tym objawom i rozwieje wątpliwości.

Bibliografia:

  1. Majchrzycki M. et al., Dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa u kobiet w ciąży. Ginekologia Polska, 2010; 81 (11): 851-855.
  2. Boch-Kmieciak J., Cieślik K., Waszak M., Zmiany cech somatycznych i krzywizn kręgosłupa u ciężarnych. Fizjoterapia Polska, 2012, 12 (1), 29-38.
  3. Urtnowska K., Bułatowicz I., Radzimińska A., Woźniak M., Wiśniewski J., Żukow W., Fizjologiczne zmiany w układzie ruchu ciężarnej oraz związane z tym dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowo – krzyżowego-badanie stopnia odczuwania bólu kręgosłupa w trakcie prawidłowo przebiegającej ciąży. Journal of Education, Health and Sport, 2015; 5(7): 105-116.
  4. Kesikburun S. et al., Musculoskeletal pain and symptoms in pregnancy: a descriptive study. Therapeutic Advances in Musculoskeletal Disease. 2018 Dec; 10(12): 229–234.

Oceń ten artykuł: