Kłucie w piersiach w ciąży – bolące piersi

4 min
klucie_w_piersiach

Dolegliwości związane z rozwojem piersi w ciąży pojawiają się już kilka tygodni po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Dotyczą one praktycznie każdej ciężarnej, ale kobiety mogą odczuwać je w zupełnie odmienny sposób. Niektóre będą czuły mrowienie, inne tkliwość, a czasem przyszła mama dozna nieprzyjemnego kłucie w piersiach. Czy powinna się tym martwić? Jakie są przyczyny pojawienia się kłucia w piersiach w ciąży? Czy świadczą o rozwoju piersi, czy o chorobie?

klucie_w_piersiach
klucie_w_piersiach

Kłucie w piersiach w ciąży – czy to normalne?

Piersi bardzo zmieniają się w trakcie ciąży. Od 3.-4. jej tygodnia następuje gwałtowny rozwój tkanki gruczołowej, odpowiedzialnej za produkcję mleka tuż po porodzie. Przewody mleczne rozgałęziają się, wzrasta objętość laktocytów, czyli komórek wydzielających mleko (nawet 2-krotnie!), co w rezultacie skutkuje powiększeniem każdej z piersi nawet o kilkaset gramów. Następuje wzrost ukrwienia gruczołów, na skórze piersi często widoczne są żyły.

Tak znacznym zmianom w budowie anatomicznej i wyglądzie piersi, towarzyszy zdecydowanie większa wrażliwość. Niektóre kobiety odczuwają to jako ból, mrowienie, uczucie obrzęku, tkliwość, inne jako kłucie. Specyficzny sposób, w jaki dolegliwości ciążowe odbierają poszczególne ciężarne, może spowodować, że fizjologiczny rozwój piersi, będzie odebrany jako przejaw patologii.

To dodatkowo sugeruje, aby kobiety zwracały większą uwagę na swój biust w ciąży. Samo uczucie kłucia w piersi na początku czy w ostatnim jej trymestrze nie jest przejawem choroby, ale gdy towarzyszy mu np. zaciągnięcie brodawki, wyczuwalny guzek, kłucie jest zlokalizowane tylko w jednym miejscu, pierś jest zaczerwieniona, cieplejsza niż druga – warto skonsultować się z lekarzem.

Kłucie w piersiach w ciąży – czy to może być objaw ciąży?

Zmieniające się piersi są jednym z najwcześniej zauważanych objawów ciążowych, gdyż gruczoły jako pierwsze reagują na wzrost progesteronu, estrogenu i pojawienie się gonadotropiny kosmówkowej, wydzielanej przez zarodek, a po zagnieżdżeniu w macicy – przez łożysko.

W sytuacji, gdy piersi kobiety ogólnie nie reagują na cykl miesiączkowy, a nagle kobieta zauważa ich wyraźne powiększenie i zwiększenie tkliwości, a wręcz kłucie – może to być jeden z pierwszych objawów ciąży.

Testy ciążowe są w stanie wykryć ciążę nawet tydzień po poczęciu, w związku z czym można spróbować sprawdzić, czy zmiana w piersiach naprawdę oznacza ciążę, czy to jednak wynik działania hormonów.

Bolące piersi – objawy ciąży

Zwykle bolesnym i tkliwym piersiom towarzyszą inne, typowe dolegliwości ciążowe. Jednak to piersi są najbardziej zauważalne w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Stają się wyraźnie większe i pełniejsze, obrzęknięte. To powoduje, że kobiety bardzo uważają, żeby nie doznać ucisku, wybierają wygodniejszą bieliznę, aby fiszbiny nie uwierały zmieniającego się biustu.

Oprócz piersi zmieniają się także zewnętrzne narządy rodne kobiety. Wargi sromowe wydają się większe, bardziej obrzmiałe. Kobiety odnotowują większa ilość wydzieliny z pochwy. Dodatkowo przedsionek pochwy jest wyraźnie zasiniały – to oznaki zwiększonego ukrwienia sromu.

Do innych, typowych dolegliwości ciążowych można zaliczyć np. nudności i wymioty.

Kłucie w piersiach w 3 trymestrze ciąży – skąd się bierze?

Hormony – to za ich sprawą ciało kobiety jest w stanie stworzyć najlepsze warunki do rozwoju dziecka w macicy. Hormony to substancje regulujące funkcjonowanie całego organizmu, a w sytuacji pojawienia się ciąży są odpowiedzialne, m.in. za zmiany w piersiach. Wzrost progesteronu i estrogenów w największym stopniu wpływają na odczuwanie wrażliwości, a nawet kłucia w piersiach w czasie ciąży.

Oprócz wzrostu wrażliwości, czy uczucia kłucia, biust ciężarnej zmienia się również wizualnie. Następuje zwiększenie brodawki sutkowej, jest ona mocniej napigmentowana niż przed ciążą. Zmiany pigmentacyjne dotyczą również brzucha, przez jego środek, od spojenia łonowego do pępka pojawia się kresa czarna (linea negra), czyli ciemniejszy pasek, który blednie niedługo po ciąży.

Ból w piersiach w ciąży – kiedy do lekarza?

Bolesność piersi jest fizjologicznym objawem, często towarzyszącym ciąży. Wiele kobiet nie zwraca na ból i tkliwość gruczołów piersiowych szczególnej uwagi, jednak są sytuacje, w których warto zasięgnąć porady lekarza. Kiedy należy udać się do ginekologa z bolącymi piersiami w ciąży? Alarmujące objawy:

● zmiana skóry na piersiach, np. w formie skórki pomarańczowej,

● kłucie jest zlokalizowane tylko w jednej piersi lub jest punktowe,

● brodawka jest wciągnięta,

● wyczuwalny jest guzek,

● pierś jest zaczerwieniona i cieplejsza.

Niekiedy kobiety niesłusznie obawiają się, że ból w piersiach jest oznaką nowotworu. W ciąży zdarza się on niezwykle rzadko, jednak wszelkie niepokojące symptomy, takie, jak wymienione wyżej, powinny skłonić ciężarną do szybkiej konsultacji u specjalisty.

Jeśli ginekolog nie bada piersi na kontrolnej wizycie w ciąży, warto o to zapytać. W czasie ręcznego badania piersi lekarz jest w stanie wykryć zmiany, które później należy sprawdzić pod kontrolą USG. Aktualnie ciąża nie jest żadnym przeciwwskazaniem do wykonania badania ultrasonograficznego gruczołów piersiowych, mimo przemian w ich budowie, związanych z rozwojem płodu w macicy.

  1. Sieroszewski P.: Zmiany w narządzie rodnym, gruczole sutkowym i skórze zachodzące w przebiegu ciąży. 83-85. W: G.H. Bręborowicz: Położnictwo. Tom I - Fizjologia ciąży, Wyd. PZWL, Warszawa, 2012.
  2. Nehring-Gugulska M., Żukowska-Rubik M., Pietkiewicz A.: Karmienie piersią w teorii i praktyce, Wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków, 2017, 59-65.

Oceń ten artykuł: