Senność w ciąży – jak sobie z nią radzić?

4 min
sennosc_w_ciazy

Senność to powszechna dolegliwość w ciąży, szczególnie w jej pierwszym i trzecim trymestrze. Pojawia się za sprawą ciążowych zmian zachodzących w organizmie kobiety, dodatkowo nasila się przez zmęczenie czy brak dobrego snu. Nadmierna senność w ciąży potrafi utrudnić życie przyszłej mamy. Dlaczego senność pojawia się, kiedy kobieta oczekuje dziecka? Czy można bezpiecznie sobie z nią radzić?

sennosc_w_ciazy
sennosc_w_ciazy

Senność w pierwszym trymestrze ciąży

Senność na początku ciąży jest wynikiem złożonych procesów fizjologicznych i hormonalnych, które mają miejsce w organizmie kobiety. Kilka kluczowych czynników przyczynia się do tego stanu.

  1. W pierwszym trymestrze gwałtownie wzrasta poziom progesteronu, hormonu kluczowego dla utrzymania ciąży. Progesteron ma działanie uspokajające na centralny układ nerwowy, co może prowadzić do zwiększonej senności i zmęczenia.
  2. Ciąża wiąże się z większym zapotrzebowaniem energetycznym. Organizm kobiety pracuje intensywnie, aby wspierać rozwój płodu, co może powodować uczucie zmęczenia i senności.
  3. Wzrost objętości krwi oraz zwiększone obciążenie serca również przyczyniają się do zmęczenia. Serce pompuje więcej krwi, aby dostarczyć tlen i składniki odżywcze do rozwijającego się płodu, co zwiększa wysiłek fizjologiczny organizmu matki.
  4. Wahania poziomu glukozy we krwi mogą wpływać na uczucie zmęczenia. Kobiety w ciąży mogą częściej doświadczać hipoglikemii, która może przyczyniać się do uczucia senności.

Senność w pierwszym trymestrze ciąży jest normalnym objawem wynikającym z kompleksowych zmian fizjologicznych, hormonalnych i metabolicznych zachodzących w organizmie kobiety. Jest to naturalna reakcja organizmu na dostosowanie się do potrzeb rozwijającego się płodu i przygotowanie do dalszych etapów ciąży.

Czy senność jest objawem ciąży?

Senność jest jednym z często wymienianych przez kobiety wczesnych objawów ciąży. Taki symptom można łatwo przeoczyć i zrzucić go na karb przemęczenia. Dlatego zwracają na nią uwagę kobiety bardzo wyczulone na wszelkie zmiany w organizmie, zwykle te, które intensywnie starają się o ciążę. Tkliwość piersi, poranne mdłości, senność i uczucie zmęczenia to najczęściej opisywane symptomy, ale trzeba pamiętać, że najważniejszym objawem ciąży jest zatrzymanie miesiączki, a potwierdzeniem – pozytywny test ciążowy.

Senność w ciąży — od kiedy występuje?

Senność związana z ciążą może być odczuwalna już na bardzo wczesnym etapie, często nawet przed potwierdzeniem ciąży testem ciążowym. Może pojawić się około 1-2 tygodnie po zapłodnieniu, co odpowiada 3.4. tygodniowi ciąży, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Jest to związane z gwałtownym wzrostem poziomu progesteronu i innych hormonów, które zaczynają być intensywnie produkowane od momentu zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy.

Senność w ciąży w 3. trymestrze – skąd się bierze?

Senność, jaką zauważają kobiety w trzecim, ostatnim trymestrze ciąży wynika zwykle z tego, że kobieta ma trudności z zasypianiem i odpoczynkiem nocnym, co skutkuje potrzebą polegiwania i drzemania w ciągu dnia.

Dlaczego ciężarne nie mogą się wysypiać? Choćby przez to, że często wstają w nocy do toalety, gdyż macica uciska pęcherz moczowy. Dodatkowo sen utrudniają typowe zmiany ciążowe, czyli wzrost masy ciała, obrzęk jamy nosowej i gardła, ale również ucisk macicy na narządy w jamie brzusznej i pośrednio, w klatce piersiowej, co zmienia pracę układu oddechowego. W trzecim trymestrze trudno przyjąć wygodną pozycję do spania. Kobiety mogą chrapać ze względu na obrzęk dróg oddechowych, nasila się obturacyjny bezdech senny, któremu często towarzyszy nasilona senność dzienna. Przyszłe mamy mogą narzekać na mniejszą wydajność w ciągu dnia, rozdrażnienie z powodu niewyspania oraz problemy z koncentracją.

Ciągła senność w ciąży – jak sobie z nią radzić?

Na zmiany hormonalne czy fizyczne w ciąży niewiele można poradzić, ale ciężarne mogą zadbać o prawidłową higienę snu, która pozwoli jak najlepiej wykorzystać noc na odpoczynek i regenerację.

Warto ustalić stałe godziny zasypiania i pobudki, dzięki czemu organizm będzie działał w ustalonym rytmie dobowym. Kolejny krok to brak drzemek w ciągu dnia, co sprawi, że sen w nocy będzie bardziej wydajny.

Tuż przed zaśnięciem dobrze jest zrezygnować z napojów bogatych w kofeinę, jak kawa czy mocna herbata.

Praktykowanie technik relaksacyjnych i umiarkowana aktywność fizyczna bardzo dobrze wpływają na funkcjonowanie organizmu kobiet w ciąży, więc warto zmobilizować się do wysiłku, aby później cieszyć się zdrowym snem w nocy i zapomnieć o senności w ciągu dnia.

  1. Gruca-Stryjak K. i in.: Zaburzenia oddychania podczas snu u kobiet w ciąży. Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych, 2014, 63(2), 253-265.
  2. Skoczylas M., Łęgowik A. i in: Zaburzenia snu u kobiet w ciąży. Gynecology and Obstetrics Medical Project, 2014, 4(34), 61-71.

Oceń ten artykuł: