Skurcze w pachwinach w ciąży – przyczyny, zapobieganie

4 min
skurcze_w_ciazy

Ciąża istotnie wpływa na układ kostno-stawowy kobiety, wywołując szereg dolegliwości, określanych jako ból, kłucie czy skurcze. Nieprzyjemne odczucia pojawiają się w różnych miejscach ciała ze szczególnym nasileniem w ostatnich tygodniach przed porodem. Skurcze pachwin nie są znane wyłącznie jako przypadłość ciążowa, ale dotyczą wielu kobiet. Dlaczego ciężarne odczuwają skurcze w pachwinach? Czy to niebezpieczne? Jak można zminimalizować dyskomfort, odczuwany w czasie takich skurczów?

skurcze_w_ciazy
skurcze_w_ciazy

Skurcze w pachwinach w ciąży – częsta dolegliwość

Zmiany ciążowe dotykają głównie układu mięśniowo-szkieletowego kobiety, m.in. przez hormony, tj. progesteron czy relaksyna. Z każdym dniem powiększająca się macica rozciąga mięśnie brzucha, a hormony zwiększają elastyczność więzadeł w miednicy przyszłej mamy. Adaptacja postawy kobiety ciężarnej do jej aktualnego stanu, czyli zwiększenie lordozy lędźwiowej z wypchnięciem brzucha do przodu, jest często źródłem bólu pleców w okolicy nie tylko lędźwiowej, ale i krzyżowej. Bóle te mogą promieniować do pachwin, a wraz z rozwojem ciąży nasilają się z powodu ucisku nerwów przez macicę.

Skurcze w pachwinach z reguły są oznaką dopasowania więzadeł i stawów do zmieniającego się ciała ciężarnej. Jednak, jeśli skurczom towarzyszy silny i nagły ból brzucha lub podbrzusza, wymioty, nudności czy krwawienie z dróg rodnych – należy natychmiast udać się do szpitala.

Kiedy najczęściej występują skurcze w pachwinach w ciąży?

Ciężarne zazwyczaj odczuwają dolegliwości bólowe w pachwinach, subiektywnie określając je jako skurcze, w trzecim trymestrze ciąży. Wtedy macica jest bardzo duża, przed samym porodem dziecko napiera na kości miednicy matki, co może być odczuwalne jako znaczny dyskomfort, szczególnie wieczorami.

Skurcze w pachwinach, w 9 miesiącu ciąży pojawiają się również, gdy ciężarna dużo chodzi lub stoi. Nasilenie dolegliwości bywa związane z nadwagą, otyłością przyszłej mamy lub szybkim zwiększeniem masy ciała w ciąży.

Jeśli kobietę często bolą plecy, a pod koniec ciąży odczuwa bóle podbrzusza i spojenia łonowego, wtedy również częściej pojawiają się skurcze w pachwinach. Może się zdarzyć, że skurcz będzie dotyczył tylko jednej pachwiny. Nie musi to być oznaka patologii, pod warunkiem że skurcz jest miernie bolesny i przechodzi pod wpływem zmiany pozycji.

Na występowanie skurczy w pachwinach mają wpływ przebyte operacje w jamie brzusznej czy dawne urazy macicy.

Jak złagodzić skurcze w pachwinach?

Jeśli skurcze w pachwinach są bardzo dużym źródłem dyskomfortu dla kobiety w ciąży, warto, aby skonsultowała się z lekarzem. Skurcze mięśniowe mogą być oznaką niedoboru np. magnezu w organizmie.

W sytuacji, gdy skurcze w pachwinach, jakie czuje kobieta w 9 miesiącu ciąży, można określić mianem nie tylko skurczu, ale również bólu, kłucia czy uczucia rozciągania, świadczy to najprawdopodobniej o działaniu relaksyny. To hormon, którego zadaniem jest rozluźnienie więzadeł i połączeń stawowych, dzięki czemu miednica kobiety jest w stanie dopasować się do ciała dziecka, jakie przechodzi przez kanał rodny. To oznaka adaptacji organizmu kobiety do ciąży i nie jest objawem chorobowym.

Jednak dyskomfort odczuwany przez kobiety często istotnie obniża ich codzienne samopoczucie, dlatego warto sięgnąć po pomoc fizjoterapeuty, który jest w stanie rozluźnić napięte tkanki oraz zminimalizować sztywność mięśni i zwiększyć zakres ruchu w stawach. To daje możliwość zmniejszenia odczuwania przykrych dolegliwości, a ruch może poprawić kondycję psychiczną kobiety oraz pozytywnie wpłynąć na jej nastrój.

Fizjoterapeuci mogą także stosować plastrowanie dynamiczne (taping), aby odciążyć tkanki oraz zmniejszyć ból, jest to całkowicie bezpieczne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Samodzielnie można próbować stretchingu, czyli rozciągania całego ciała lub jogi, z uwzględnieniem asan (pozycji jogi) bezpiecznych dla kobiet w ciąży.

Co oznaczają skurcze w pachwinach przed porodem?

W ostatnich tygodniach przed porodem skurcze w pachwinach mogą się nasilać. Jest to spowodowane bardzo wysokim poziomem relaksyny, która intensywnie rozluźnia więzadła i działa relaksująco na stawy miednicy.

Wtedy ciężarna odczuwa nieprzyjemny ucisk na spojenie łonowe, krocze czy pachwiny, szczególnie po dłuższym spacerze, oraz bóle promieniujące do kończyn. Czasem skurcz czy kłucie w pachwinie może się pojawić w momencie szybkiej zmiany pozycji, czy długotrwałego stania lub siedzenia. To fizjologia ciąży – dni poprzedzające urodzenie się dziecka są momentem najbardziej intensywnych przygotowań organizmu do porodu. Skurcze pojawiają się, gdy dziecko obniża się w kanale rodnym, co można zauważyć jako obniżenie się brzucha, około 37.-38. tygodnia ciąży. Uciskanie zakończeń nerwowych przez płód również skutkuje nasileniem skurczy pachwin przed porodem.

Zwiększenie częstości odczuwania skurczów w pachwinie, szczególnie jeśli stają się one regularne, mogą okazać się skurczami porodowymi. Nie od razu skurcze porodowe są bardzo silne, a na początku porodu mogą okazać się trudne do zlokalizowania. Jeśli skurcze w pachwinach w 9. miesiącu ciąży wydają się obejmować cały brzuch, może to oznaczać rozpoczęcie się akcji porodowej.

  1. Majchrzycki M., Mrozikiewicz P. i in.: Dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa u kobiet w ciąży. Ginekologia Polska, 2010, 81, 851-855.
  2. Pilewska-Kozak A., i in: Dolegliwości bólowe pleców u kobiet w ciąży – doniesienia wstępne. Journal of Education, Health and Sport, 2016, 6(11), 245-254.
  3. Wang Y., Yong-Qiang L. i in.: Role of relaxin in diastatis of the pubic symphysis peripartum. World Journal of Clinical Causes, 2021, 6(9), 91-101.

Oceń ten artykuł: