Pierwszy roczek za Wami! Pora na kolejne zmiany w jadłospisie maluszka. Nadal stopniowo rozszerzaj dietę dziecka, zmień też mleko modyfikowane na dopasowane do potrzeb i wieku Juniora.
Co znajdziesz w tym artykule:
Chociaż rozwój dziecka po 1. roku życia nie jest tak spektakularny jak w okresie niemowlęcym, Twój maluch nadal niezwykle szybko rośnie. Dziecko ma coraz większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze, witaminy i składniki mineralne. Przychodzi czas, by zacząć podawać mu mleko dla dzieci powyżej 1. roku życia.
Kalkulator witaminy D, wapnia i jodu
Sprawdź, czy prawidłowo komponujesz dietę Twojego dziecka w te 3 składniki odżywcze.
ObliczMleko dopasowane do potrzeb
Po pierwszym roku życia, Twój pokarm nie jest już podstawą menu malucha. Pojawiają się w nim nowe produkty. Posiłki mleczne nadal stanowią ważną część diety dziecka, jednak wciąż nie powinny być one przygotowywane na mleku krowim. Ponieważ mleko krowie i jego przetwory nie dostarczają odpowiedniej ilości witaminy D, niezbędnej do przyswajania wapnia i budowania odporności dziecka. Ponadto specjaliści odradzają podawanie dzieciom tylko mleka krowiego, które zawiera zbyt dużo sodu i białka , co może obciążać nerki dziecka.
Wybór odpowiedniego mleka
Mleka modyfikowane dostępne na rynku bogate są w witaminy i składniki mineralne, niezbędne są dla prawidłowego rozwoju małego organizmu. Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które dobrze wpływają na układ nerwowy dziecka, mają też mniej białka i sodu niż mleko krowie, a w związku z tym nie obciążają nerek. Po 1. roku życia, aby zapewnić odpowiednią podaż wapnia i witaminy D, należy podawać dziecku 3 porcje produktów mlecznych, w tym 2 kubki mleka (ok. 400 ml). Zaleca się, aby małym dziejom poddawać mleko modyfikowane odpowiednie dla wieku.
- Mleko modyfikowane z numerem „3” przeznaczone jest dla dzieci od 1. do 2. roku życia.
- Mleko z numerem „4” dla dzieci od 2 do 2,5 roku życia
- Mleko oznaczone numerem „5” dedykowane jest dzieciom od 2,5 do 3 roku życia.
Porady eksperta
- Gdy zmieniasz mleko z „2” na „3”, rób to stopniowo. Najpierw zdecyduj się na jedno karmienie dziennie nową mieszanką. Jeśli nie dostrzeżesz u dziecka niepokojących objawów, przeprowadź pełną zmianę mleka.
- W tym wieku zachęcaj dziecko do picia mleka z kubeczka. Picie mleka z butelki wpływa negatywnie na zgryz i może zwiększać ryzyko powstawania próchnicy.
- Pamiętaj! Dieta rocznego czy starszego dziecka zmienia się, nie oznacza to jednak, że wygląda jak dieta dorosłych. Maluchy w drugim roku życia stają się bardzo aktywne. Nowe doświadczenia wymagają koncentracji i energii, w związku z tym potrzebne są produkty, które dostarczą dziecku optymalną ilość składników odżywczych. Taką, która jednocześnie będzie bezpieczna dla wciąż rozwijającego się układu pokarmowego dziecka.