Niechęć do jedzenia, zwana neofobią, jest częstym zjawiskiem u dzieci, które zaczyna się w okresie niemowlęcym i nasila po 2 roku życia. Jakie są przyczyny braku apetytu u dziecka?
Co znajdziesz w tym artykule:
Przyczyny braku apetytu u niemowląt:
Ząbkowanie
To prawdziwa rewolucja w organizmie maluszka. Wyrzynanie się pierwszych ząbków u niemowlęcia rozpoczyna się około 3 – 4 miesiąca życia dziecka (bądź wcześniej lub później). Łatwo rozpoznasz, że proces się już zaczął, ponieważ niemowlę będzie obficie się ślinić, wkładać paluszki i inne przedmioty do buzi. Będzie marudne i płaczliwe. Ząbkowanie jest jedną z przyczyn braku apetytu. Niechęć do jedzenia wynika z bólu i podrażnienia dziąseł. Przed karmieniem piersią możesz posmarować dziąsełka maluszka żelem uśmierzającym ból. Jeśli wprowadzasz już nowe posiłki możesz nieco zmienić ich konsystencję na papkowatą, aby nie podrażniała dziąseł. Jak minie ból, pamiętaj, aby podawać posiłki o konsystencji dostosowanej do wieku – to profilaktyka wad zgryzu i mowy.
Dolegliwości brzuszkowe
Spośród nich najbardziej uciążliwe są zaparcia. Jeśli w jelitach dziecka zalega stolec pojawiają się ból brzuszka i wzdęcia. Dolegliwości nasilają się po jedzeniu, dlatego dziecko odmawia przyjmowania posiłku. Przyczyny zaparć są rożne. Bez względu na powód, należy pomóc maluszkowi. Przy zaparciach nawykowych (gdy nie ma wyraźnej przyczyny zalegania stolca) najskuteczniejsze są domowe sposoby na zaparcia.
Często dolegliwością, zaburzającą apetyt są kolki niemowlęce. Płaczliwe i pobudzone dziecko, które właśnie ma kolkę niechętnie sięgnie po pierś. Sprawdzone sposoby na kolkę pomagają ją łagodzić i przywracają apetyt u maluszka.
Infekcja (np. rotawirusowa ) i choroby przewlekłe
Przeziębione i chore dziecko nie chce jeść, podobnie jak dorosły. Jeśli infekcji towarzyszą biegunka, wymioty czy gorączka, brak apetytu jest normalnym zjawiskiem. Organizm maluszka mobilizuje siły do walki z wirusem lub bakterią, dlatego nie starcza ich na pobudzanie apetytu. Nie martw się i daj dziecku czas na wyjście z infekcji. Podawaj pierś, mleko modyfikowane lub inne posiłki (jeśli rozszerzacie już dietę), ale nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Po 1-2 dniach apetyt powinien wrócić. Jeśli tak się nie stanie, zgłoś się do pediatry. Niekiedy przewlekłe choroby (celiakia, choroba Leśniowskiego i Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, infekcje układu moczowego), które nie dają widocznych objawów, mogą powodować niechęć do jedzenia u maluszka.
Alergia pokarmowa
Brak apetytu u niemowląt może wynikać z tego, że dziecko ma uczulenie na jakiś składnik pokarmowy. Alergia pokarmowa u niemowląt wywołuje wiele objawów (chociaż może także nie dawać żadnych dolegliwości), które wpływają na obniżenie apetytu u maluszka. Kolka, ulewania, biegunka czy zaparcia – objawy, mogące świadczyć o alergii, osłabiają u dziecka chęć jedzenia. Jeśli zauważysz, że u maluszka występują wymienione dolegliwości, dziecko nie przybiera na masie ciała lub zaobserwujesz spadki masy ciała – zgłoś się do lekarza. Przy rozpoznanej alergii pokarmowej należy wdrożyć specjalną dietę u karmiącej mamy, a u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym należy dobrać odpowiednie specjalistyczne mleko modyfikowane.
Rozszerzanie diety
Przy rozszerzaniu diety maluszka może pojawić się neofobia – niechęć do nowości. Dzieci najczęściej odmawiają spożywania warzyw, mięsa i owoców. Dlatego wprowadzając nowe posiłki warto kierować się schematem żywienia niemowląt i jako pierwsze podawać warzywa, a dopiero potem owoce. Pamiętaj, że odmowa jedzenia w momencie rozszerzaniu diety nie jest czymś trwałym. Nie zniechęcaj się po kilku nieudanych próbach wprowadzenia produktu. Cierpliwe zachęcanie dziecka (podawanie posiłku nawet do 10-15 razy!) może zaowocować sukcesem i Twój maluszek spróbuje i polubi nowości.
TAGI: niejadek, sposoby na niejadka, brak apetytu u dziecka, schemat żywienia niemowląt, dieta dziecka, jadłospis dla dziecka, ząbkowanie, alergia, kolki, zaparcia
Dowiedz się więcej na temat sposobów na niejadka. Sprawdź!