Błonnik pokarmowy to grupa związków pochodzenia roślinnego, nietrawiona przez przewód pokarmowy człowieka. I właśnie ta cecha czyni błonnik cennym dla brzuszka Twojego dziecka składnikiem. Bowiem błonnik pokarmowy usprawnia perystaltykę jelit, reguluje wypróżnienia i zapobiega zaparciom. Dlatego jest ważnym komponentem diety i powinien znaleźć się w codziennym jadłospisie Juniora.
Dlaczego prebiotyki są tak ważne?
Przejdź do artykułuNiestety, dieta dzieci powyżej 1. roku życia często nie dostarcza odpowiednich ilości błonnika pokarmowego*. Błonnik pokarmowy występuje w produktach zbożowych, warzywach i owocach. Składa się z wielu frakcji: celulozy, ligniny, hemicelulozy, gum, śluzów i pektyn. Każda z tych składowych pełni ważne dla zdrowia funkcje. Błonnik GOS/FOS to szczególny rodzaj błonnika pokarmowego. Zarówno frakcja FOS (fruktuktooligosacharydy) i GOS (galaktooligosacharydy) to węglowodany złożone (oligosacharydy), czyli popularne prebiotyki.
FOS to związki zbudowane z kilku cząsteczek cukru prostego, fruktozy, przyłączonego do cząsteczki sacharozy. Naturalnym źródłem fruktoligosacharydów są warzywa, takie jak: szparagi, buraki cukrowe, cebula, czosnek, por oraz pszenica, miód, banany.
GOS to związki składające się z kilku cząsteczek galaktozy, połączonych z cząsteczką laktozy. Najlepszym źródłem galaktooligosacharydów jest mleko mamy.
Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni
Dowiedz się, jak prawidłowo komponować dietę Twojego dziecka w czasie 1000 pierwszych dni życia.
SprawdźBłonnik GOS/FOS to prebiotyki, czyli nietrawione składniki żywności, które są oporne na działanie endogennych enzymów pokarmowych. Błonnik GOS/FOS ma właściwość pobudzania rozwoju korzystnych mikroorganizmów – probiotyków. Probiotyki to fizjologiczna flora jelitowa, która pełni wiele istotnych dla zdrowia maluszka funkcji. Oligosacharydy mogą być wykorzystane przez bakterie jelitowe szczególnie Bifidobacterium i Lactobacillus, dlatego określane są jako czynnik bifidogenny. Pobudzając wzrost flory bakteryjnej w jelicie grubym, korzystnie wpływają na zdrowie całego organizmu. Obecnie nie ma doniesień o działaniach niepożądanych galaktooligosacharydów i fruktololigosacharydów.
Mieszanka GOS/FOS w proporcji 9:1 może być składnikiem mleka modyfikowanego i dzięki swoim właściwościom korzystnie wpływać na układ pokarmowy dziecka.
Dieta Juniora nadal różni się od diety rodziców, jednak powinna być tak samo zbilansowana pod względem zawartości wszystkich cennych składników. To, co podajesz dziecku jest istotne dla prawidłowego rozwoju, wspierania zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego tak ważne jest, aby codzienny jadłospis maluszka była zróżnicowany i bogaty we wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, w tym cenny błonnik pokarmowy.
TAGI: probiotyk, prebiotyk, zaparcia, błonnik pokarmowy, prebiotyki, probiotyki, fruktoologosacharydy, galaktooligosacharydy, karmienie piersią, mikroflora