Twój maluszek nie ma apetytu? W takiej sytuacji znajduje się wiele mam. Dowiedz się, jak skutecznie zachęcić dziecko do jedzenia, a jakich strategii lepiej nie próbować, aby dodatkowo nie zniechęcać malucha.
Co znajdziesz w tym artykule:
Przewodnik dla mamy, czyli schemat żywienia niemowląt
SprawdźDlaczego dziecko nie chce jeść?
Odmawianie jedzenia niekoniecznie może być spowodowane brakiem apetytu. Powodów, dla których Twoje dziecko niechętnie je, może być więcej.
Gdy niemowlę nie chce jeść
Jeśli niemowę odmawia ssania piersi lub nie chce jeść z butelki warto zastanowić się głębiej nad przyczyną tego zjawiska. Czasem niechęć do jedzenia pojawia się, gdy maluszek cierpi na dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub gdy występuje alergia pokarmowa. Wtedy warto obserwować niemowlę i w razie potrzeby skonsultować się ze specjalistą. U niektórych dzieci brak apetytu pojawia się wraz z ząbkowaniem. Może występować w czasie infekcji czy przeziębienia. Brak apetytu u dziecka często wiąże się z rozszerzaniem diety. Dziecko niechętnie sięga po nowe smaki i konsystencje. W takiej sytuacji warto znać parę trików, które ułatwią Ci wprowadzanie nowych pokarmów do diety dziecka.
Gdy Junior nie chce jeść
Dzieci, które ukończyły 1. rok życia często odmawiają zjedzenia posiłku i w ten sposób testują, na ile mogą sobie pozwolić z rodzicami. Pojawia się również neofobia, czyli strach przed próbowaniem nieznanych dotąd produktów. Starsze dzieci, 2-3 letnie, przechodzą okres buntu i w ten sposób demonstrują swoją niezależność. Brak apetytu u dziecka może być także związany ze zmniejszonym tempem wzrostu. Twoje dziecko nie rośnie już tak intensywnie jak w 1. roku życia, a jego potrzeby żywieniowe są trochę mniejsze.
Porady eksperta:
- Nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Namawianie do jedzenia to najlepszy sposób, żeby zrobić z dziecka prawdziwego niejadka. Twój maluszek już dawno odkrył moc swojego „nie”. Jeśli będziesz nalegać, tylko podsycisz bunt. Co więcej, jedzenie może zacząć kojarzyć się dziecku z nieprzyjemnym obowiązkiem.
- Zainteresuj dziecko tematyką żywieniową. Możesz nieco zaostrzyć apetyt dziecka, zmieniając przygotowywanie jedzenia w zabawę. Maluszek protestuje na widok marchewki z groszkiem? Spróbuj podać warzywa na inny sposób – zróbcie z nich razem łąkę pełną kwiatków lub zamiast jarzynki przyrządźcie z nich zupkę. Dzieci chętniej jadają to, co przygotują razem z mamą.
- Pobudź apetyt u dziecka. Najlepszym sposobem na zaostrzenie apetytu jest ruch na świeżym powietrzu. Jeśli dziecko zmęczy się w ciągu dnia w czasie zabaw z pewnością nabierze apetytu na smaczny i pożywny posiłek. Dbaj zatem o regularny ruch swojego maluszka.
- Świeć przykładem. Dzieci naśladują dorosłych. Jeśli rodzice i rodzeństwo będą wspólnie spożywać posiłki, Twój Junior chętniej zje naszykowany dla niego obiadek w Waszym towarzystwie.
Pamiętaj!
Bez względu na przyczynę braku apetytu u dziecka bardzo ważne jest, aby nie doprowadzić do spadku masy ciała lub braków przyrostu masy ciała u maluszka. W razie wystąpienia niepokojących objawów koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Czego unikać?
- Nie namawiaj dziecka do jedzenia i nie obiecuj nagrody za zjedzenie posiłku. Posadź malucha przy rodzinnym stole. W dobrym towarzystwie wszystko smakuje lepiej.
- Nie karm dziecka przed telewizorem lub podczas zabawy. Unikaj także rozpraszania dziecka smartfonem lub tabletem. Odwracanie uwagi od posiłku spycha jedzenie na drugi plan.
- Nie komentuj jego mniejszego apetytu – stawiaj na dobrą atmosferę podczas jedzenia. Chwal, gdy sięgnie po zdrową przekąskę.
TAGI: niejadek, sposoby na niejadka, brak apetytu u dziecka,