Kubek niekapek swoją nazwę zawdzięcza najważniejszej funkcji – pijąc z niego nie ulewa się zawartość. Jest więc idealny dla maluszka, który jeszcze nie poradzi sobie z piciem z otwartego kubeczka. Kiedy możesz zakupić kubek niekapek i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Co znajdziesz w tym artykule:
WHO rekomenduje wyłączne karmienie piersią w pierwszym półroczu życia dziecka, gdyż to najlepszy sposób karmienia na tym etapie rozwoju. Ponadto mleko mamy ma unikalny skład dostosowany do potrzeb niemowlęcia. Dlatego optymalnym momentem na rozpoczęcie nauki picia z niekapka jest 6. miesiąc życia dziecka. Niekapek jest alternatywą dla tradycyjnej butelki.
Czy wiesz, że nauka picia z niekapka może być wprowadzeniem do samodzielnego picia? Kolejnym etapem jest kubek 360 stopni, który przypomina ten tradycyjny.
Co możemy podawać w kubku niekapku?
W kubku niekapku możesz podawać w zasadzie wszystkie napoje przeznaczone dla niemowląt. W pierwszym roku życia dziecka mleko mamy lub odpowiednie mleko modyfikowane stanowi podstawę jadłospisu zaś napojem rekomendowanym do gaszenia pragnienia jest niegazowana, niskozmineralizowana woda. Możesz podawać także pasteryzowane soki owocowe w 100% z owoców. Jednak w ilości nie większej niż 150 ml na dobę (porcja jest liczona razem z ilością spożytych w ciągu dnia owoców).
Jak dokonać odpowiedniego zakupu kubka dla dzieci?
Na rynku dostępnych jest wiele wariantów kubków niekapków. Najważniejszym kryterium uwzględnianym przy wyborze powinna być funkcjonalność oraz atesty, które posiada produkt. Istotna przy wyborze jest także cena. Nie warto kierować się kolorem czy wzorami – są drugorzędne. Kubek warto dopasować do wieku i umiejętności maluszka – inne są przeznaczone dla półroczniaków inne dla Juniora.
Na co zwrócić uwagę wybierając kubek niekapek?
- Ustnik – dla maluszków, które dopiero rozpoczynają naukę picia dobrym wyborem będzie miękki, np. silikonowy. Będzie zbliżony do smoczka w butelce. Z czasem, gdy niemowlę opanuje pierwsze kroki można wybrać kubek niekapek z twardym i płaskim ustnikiem. Na końcowy etap najlepsze będą te, które przypominają tradycyjny kubek albo mają słomkę.
- Uchwyty – powinny umożliwiać łatwe i samodzielne chwytanie kubka. Powinny być na tyle duże, aby rączki dziecka stabilnie trzymały kubek niekapek. Materiał z którego będzie wykonany powinien zapobiegać wyślizgiwaniu się kubka z rąk maluszka.
- Pokrywka – powinna być zakręcana, aby uniemożliwić dziecku odkręcenie kubka i wylanie napoju. Wbrew pozorom maluszki szybko opanowują umiejętność przeszukiwania czy odkręcania przedmiotów i chwila nieuwagi w takim przypadku może się źle skończyć.
- Funkcjonalność – upewnij się, że kubek zawdzięcza swoją nazwę faktycznej funkcji jaką pełni. Niektóre z kubków niekapków tylko tak się nazywają, bo w rzeczywistości nie spełniają swojej roli i gdy przechylisz go do góry nogami może polecieć kilka kropelek płynu. Takie modele będą odpowiednie dla starszych dzieci, które mają już pewne umiejętności w samodzielnym piciu. Dla maluszka wybierz taki kubek, z którego faktycznie się nie wylewa.
- Kubek powinien charakteryzować się łatwością mycia. Im mniej zakamarków tym prościej domyć kubek i utrzymać go w czystości. Nie bez znaczenia jest także materiał, z którego wykonany jest kubek – powinien być odporny na częste mycie. Higiena sprzętów do karmienia i pojenia dzieci jest bardzo ważna i ma ogromne znaczenie dla zdrowia maluszka. Pamiętaj, aby myć kubeczek po każdym napoju.
- Atesty – powinny dopuszczać materiał, z którego wykonany jest kubek do kontaktu z żywnością (płynami) oraz być odpowiednie pod kątem bezpieczeństwa najmłodszych.
- Dodatkowym atutem, który ułatwia naukę picia z kubka jest skala znajdująca się na kubku oraz odpowietrzacz, który zapobiegnie łykaniu przez maluszka powietrza.
Jak nauczyć dziecko samodzielnego jedzenia?
Przejdź do artykułuKubek niekapek - o czym jeszcze warto pamiętać?
Nauka samodzielnego picia nie jest prosta, może zająć wiele dni i tygodni. Pamiętaj, aby uzbroić się w cierpliwość i chwalić postępy maluszka – to go zmotywuje do dalszej pracy i nauki. Nie zostawiaj dziecka bez nadzoru, gdy podajesz mu picie! Ważne jest zachowanie odpowiedniej pozycji w trakcie pojenia. Dziecko powinno stabilnie siedzieć i być skupione na jednej czynności, którą wykonuje. Jeśli chcesz podać mu napój w trakcie zabawy zadbaj o to, aby nie biegało z kubkiem, gdyż grozi to zachłyśnięciem.