Najczęstsze błędy w żywieniu niemowląt

4 min
Mama podaje dziecku zupke na lyzeczce

Wraz z narodzinami dziecka pojawiają się nowe obowiązki i wyzwania związane z opieką i pielęgnacją niemowlęcia. Dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego wzrostu i rozwoju jest bardzo ważne dla jego zdrowia w przyszłości. Niestety, w trosce o zdrowy i prawidłowy rozwój dziecka, rodzice nieświadomie popełniają błędy związane z dietą maluszka w pierwszym roku życia. Sprawdź, jakie błędy żywieniowe najczęściej popełniają rodzice i co powinnaś wiedzieć o żywieniu niemowląt.

Mama podaje dziecku zupke na lyzeczce
Mama podaje dziecku zupke na lyzeczce

Schemat-zywienia.png

Przewodnik dla mamy, czyli schemat żywienia niemowląt

Sprawdź

Rozszerzanie diety

Po pierwszych 6 miesiącach życia, podczas których zalecane jest wyłączne karmienie piersią, powinnaś rozpocząć wprowadzanie nowych pokarmów do diety dziecka. Chociaż mleko mamy to najlepszy i najbardziej odpowiedni pokarm dla dziecka, to zapotrzebowanie rozwijającego się organizmu po 6. miesiącu życia zwiększa się i należy dostarczyć składniki odżywcze również z innych źródeł. Głównymi elementami, których dziecko potrzebuje, są m.in. energia, białko i składniki takie jak: wapń, cynk, żelazo i witaminy A oraz D. Po okresie wyłącznego karmienia piersią i wprowadzenia pierwszych pokarmów uzupełniających, rodzice często zaczynają podawać dziecku posiłki przygotowywane dla całej rodziny i produkty wysoko przetworzone, takie jak parówki, chipsy i serki homogenizowane, które są nieodpowiednie dla niemowlęcia. Ponadto, gotowe posiłki przeznaczone dla niemowląt są często dosalane według preferencji smakowych rodziców, co niekorzystnie wpływa na kształtowanie jego preferencji smakowych

Eksperci zalecają, by wprowadzanie posiłków uzupełniających zacząć nie wcześniej niż po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia.

Najczęstsze błędy żywieniowe

Wyniki badania, w którym uczestniczyli rodzice ponad 300 niemowląt w wieku 6 i 12 miesięcy, potwierdzają, że wielu rodziców nie zna lub nie stosuje się do zaleceń żywieniowych dla niemowląt. Inne najpopularniejsze błędy żywieniowe wśród rodziców najmłodszych dzieci to:

  • Jedynie 7% mam stosuje się do zaleceń żywieniowych dla niemowląt.
  • Niemowlęta spożywają zdecydowanie zbyt dużą liczbę posiłków. Aż 20% spośród maluszków po 6. i po 12. miesiącu życia dostaje 10 lub więcej posiłków dziennie.
  • Prawie 60% dzieci w wieku 12 miesięcy za szybko otrzymuje żywność z „dorosłego stołu”, która nie jest przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci.
  • Tylko 10% niemowląt 6‐miesięcznych i 20% niemowląt 12-miesięcznych dostaje do picia wodę.
  • Ponad połowa niemowląt otrzymuje za mało witaminy D.
  • U 93% dzieci w wieku 6 jak i 12 miesięcy stwierdzono zbyt duże spożycie białka.

Produkty z „dorosłego stołu” nie są odpowiednie dla nie w pełni rozwiniętego jeszcze organizmu niemowlęcia. Zawierają duże ilości soli, cukru, sztuczne konserwanty, barwniki czy aromaty, które nie powinny znaleźć się w diecie dziecka.

Żywienie dziecka w wieku 6 i 12 miesięcy – o tym pamiętaj

Prawidłowa dieta niemowląt ma wpływ na ich rozwój i kształtowanie prawidłowych wyborów żywieniowych w dorosłym życiu. Komponując codzienne menu dziecka warto zadbać o odpowiednie zbilansowanie posiłków. Niestety, aż u 61% badanych dzieci 6‐miesięcznych i 77% dzieci 12‐miesięcznych spożycie energii było wyższe od zapotrzebowania określonego na poziomie wystarczającym. Zatem warto kontrolować liczbę i skład podawanych posiłków. Ponadtoprzyzwyczajanie do częstych przekąsek może skutkować zmniejszoną chęcią dziecka do spożywania głównych posiłków, a także prowadzić do sięgania po przekąski także w dorosłym życiu. W pierwszym roku życia dziecka, zgodnie z zasadami żywienia niemowląt, należy unikać dodawania do posiłków soli i cukru, ponieważ wysokie ich spożycie w okresie dzieciństwa może prowadzić do rozwoju wielu chorób, takich jak: nadciśnienie tętnicze i cukrzyca.

Smaki, które są preferowane w okresie dzieciństwa, mogą być lepiej preferowane w dorosłym życiu? 1000 pierwszych dni życia dziecka to moment, podczas którego możesz wpłynąć na obecne i przyszłe zdrowie dziecka, ponieważ właśnie teraz kształtują się jego nawyki żywieniowe. Nawyki te przetrwają w dorosłym życiu. Zadbaj o to, aby dokonywać właściwych wyborów żywieniowych odpowiednio komponując jadłospis maluszka.

Czego unikać w diecie niemowląt?

  • Zbyt dużej liczby posiłków.
  • Dosalania potraw.
  • Cukru w diecie.
  • Podawaniu soków do picia zamiast wody.
  • Produktów nieodpowiednich dla niemowląt i małych dzieci, tzw. z „dorosłego stołu”. 
  • Monotonnej diety.

Źródło danych: badanie „Ocena sposobu żywienia i stanu odżywienia niemowląt w wieku 6 i 12 miesięcy w populacji polskiej” przeprowadzone przez Instytut „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” we współpracy z Fundacją Nutricia. Badanie przeprowadzono na losowo dobranej, reprezentatywnej próbie 317 niemowląt. Obejmowało ono ocenę stanu odżywienia dzieci w oparciu o dane na temat wzrostu, masy ciała i wybranych wskaźników badań krwi oraz ocenę sposobu żywienia niemowląt

Tagi: żywienie niemowląt, żywienie dziecka w wieku 6 miesięcy, żywienie dziecka w wieku 12 miesięcy, najczęstsze błędy żywieniowe dzieci, czego unikać w diecie niemowląt, rozszerzanie diety, pokarmy uzupełniające, zasady żywienia niemowląt, normy żywieniowe dzieci, błędy żywieniowe dzieci

Oceń ten artykuł: