Drobne dolegliwości brzuszkowe pojawiają się często. Jednym ze sposobów ich łagodzenia jest masaż brzuszka. Poznaj sprawdzone sposoby na masaż i rozwiąż quiz.
Prawidłowa praca układu pokarmowego to dobry humor i samopoczucie maluszka. Układ pokarmowy niemowlęcia w pierwszych miesiącach życia jest delikatny i wciąż dojrzewa, dlatego mogą go męczyć kolki, gazy, zaparcia czy wzdęcia – typowe dolegliwości małych brzuszków. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z nimi jest masaż brzuszka. Sprawdź, jak przygotować dziecko i przeprowadzić masaż.
Masaż brzuszka przede wszystkim przynosi ulgę, kiedy dziecko cierpi na kolkę czy zaparcia. Delikatny ucisk pobudza jelita, co wspomaga ich perystaltykę i oddawanie gazów. Dobroczynne działanie masażu może być znacznie szersze. Zmysł dotyku u niemowlęcia jest niezwykle ważny, a stymulowanie go wspiera prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny.
Masaż wpływa także na poprawę samopoczucia dziecka. Przynosi ukojenie, wyciszenie i poczucie bezpieczeństwa. Czuły dotyk mamy lub taty sprzyja pogłębieniu więzi między dzieckiem a rodzicem.
Pierwszy masaż u niemowlęcia możesz wykonać dopiero, gdy odpadnie kikut pępowinowy. Pamiętaj, że masaż maluszka wygląda zupełnie inaczej niż masaż dorosłego.
Zanim zaczniesz masować dziecko upewnij się, że ty i maluszek jesteście na to gotowi. Zadbaj o spokojną atmosferę i odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Zdejmij biżuterię (pierścionki, obrączkę, zegarek, bransoletki) i rozgrzej dłonie. Do masażu możesz używać oliwki dziecięcej.
Najlepszą porą na masaż jest wieczór, gdy maluszek jest rozgrzany po kąpieli, ma zmienioną, czystą pieluszkę.
Dziecko nie powinno być masowane zaraz po karmieniu – nacisk na brzuszek może powodować dyskomfort i sprawiać, że do jamy ustnej wróci treść pokarmowa z żołądka.
Unikaj także masażu w trakcie napadu kolki. Na czas masażu ułóż niemowlę na przewijaku, łóżku lub kanapie – ważny jest komfort Twój i dziecka.
Masaż należy wykonywać kilka razy dziennie, aż zacznie przynosić efekty.
Możesz wykonać kilka rodzajów masażu lub wybrać tylko ten, który najlepiej wpływa na Twojego maluszka.
Rozpocznij od wysokości żeber maluszka – centralnie pod mostkiem. Prawą ręką wykonaj półkolisty ruch – zgodnie z ruchem wskazówek zegara – jakbyś chciała naryso
Lewą ręką (również zgodnie z ruchem wskazówek zegara) zakreśl drugą połówkę serduszka – zaczynając od godziny 6 kończąc na środku brzuszka pod mostkiem dziecka.
Wróć do pozycji wyjściowej, ruchy powtórz 6 razy.
Całymi dłońmi chwyć zgięte w kolankach nóżki malca i przyciągnij je do brzuszka, nie podnosząc pupy niemowlęcia do góry.
Przytrzymaj je 6 do 7 sekund (pamiętaj, aby nie dociskać na siłę).
Jeśli czujesz opór, bo dziecko nie chce zgiąć nóżek, możesz spróbować rozluźnić nóżki chwytając za łydki i lekko potrząsając (jakbyś chciała coś strzepać).
Powtórz 3 razy.
Ciepłe dłonie ułóż w poprzek brzuszka dziecka.
Naprzemiennie wykonuj ruchy przesuwając dłonie jak łopatki młyńskiego koła od klatki piersiowej w dół brzuszka (podobnie jakbyś zagarniała do siebie piasek).
Ruchy powtarzaj 6 razy (każdą dłonią wykonaj po 3 ruchy).
Rozpocznij od wysokości żeber maluszka. Prawą ręką wykonuj półkoliste ruchy - zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby zakończyć ruch na dole brzuszka po lewej st
Lewą ręką (również zgodnie z ruchem wskazówek zegara) zakreśl pełne koło (od godziny 6 do 6).
Wróć do pozycji wyjściowej, ruchy powtórz 6 razy.
Działa rozkurczowo i jest pomocny w przypadku łagodzenia kolek. Można użyć specjalnego termoforka lub ciepłej pieluszki
Pytanie 1 z 6
Unikalny leksykon, dzięki któremu żadne hasło związane z brzuszkiem nie będzie już stanowiło dla Ciebie tajemnicy.
POZNAJ ENCYKLOPEDIĘChcesz wiedzieć jak krok po kroku wprowadzać maluszka w świat nowych smaków? Zarejestruj się i...