Poród przez cesarskie cięcie jest bardziej inwazyjny od porodu naturalnego, dlatego też organizm inaczej dochodzi do siebie. Sprawdź, czym różni się połóg po cesarskim cięciu i jak wygląda regeneracja ciała w tym okresie.
Co znajdziesz w tym artykule:
Cesarskie cięcie polega na kilkunastocentymetrowym nacięciu powłoki brzusznej, powięzi oraz macicy. Blizna pooperacyjna na początku jest wyraźnie zaczerwieniona, z czasem jaśnieje, a po kilku miesiącach z reguły jest już prawie niewidoczna. Organizm kobiety po cesarskim cięciu dłużej wraca do siebie niż w przypadku porodu siłami natury, ponieważ rozcięte powłoki brzuszne potrzebują czasu, aby prawidłowo się zrosnąć.
Po operacji nie należy nadwyrężać organizmu i nie można podnosić ciężaru większego niż dziecko przez 6 miesięcy. To uchroni Cię przed nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządów rodnych oraz zagwarantuje prawidłowe gojenie rany.
Pierwsze dni po operacji
Bezpośrednio po zabiegu, kiedy znieczulenie przestanie działać, możesz odczuwać ból w okolicy nacięcia, który może być niekomfortowy i dokuczliwy. Do czasu wyjścia ze szpitala będziesz otrzymywać leki przeciwbólowe, które umożliwiają swobodne poruszanie się oraz opiekę nad dzieckiem. Maksymalnie po 8 godzinach zostaniesz poproszona o wstanie z łóżka, co zapobiega zakrzepicy, personel szpitala usunie Ci cewnik z pęcherza moczowego. To najlepszy motywator, aby powrócić do aktywności. Z pomocą personelu lub osoby towarzyszącej wstań z łóżka i spaceruj w wolnym tempie, poruszanie się i delikatne ćwiczenia przyspieszą gojenie rany. Wiele szpitali oferuje także wczesną rehabilitację prowadzoną jeszcze na łóżku przez fizjoterapeutę. Dbaj również o właściwą higienę gojącej się rany. Po pierwszym prysznicu opatrunek zostanie usunięty, a bliznę dezynfekuje się m.in 2 razy dziennie i po każdym myciu. Po ok. 5-7 dniach zostaną usunięte szwy. Jeszcze przez kilka dni warto przemywać miejsce rany środkiem dezynfekcyjnym (może być ten sam, którego używasz do pielęgnacji kikuta pępowinowego noworodka). Następnie warto zastosować maści zapobiegające bliznowcom oraz masować to miejsce (ale nie rozcierać!). Aplikujemy preparat i delikatnie wcieramy ją w kierunku do blizny. Jeśli masz skłonność do bliznowców, po kilku miesiącach można skorzystać z zabiegu laserowego. Korzystaj z przewiewnej bielizny, która zapewnia dostęp powietrza do rany. Pamiętaj, że swędzenie to objaw gojenia. Dolegliwości związane z raną pooperacyjną powinny minąć w ciągu 2-4 tygodni.
Połóg po cesarskim cięciu
Połóg po porodzie poprzez cesarskie cięcie trwa 6 tygodni i jest nieco odmienny od połogu po porodzie naturalnym. Dolegliwości poporodowe mogą dłużej się utrzymywać, a Twój brzuch będzie wypukły przez kilka dni. Dzieje się tak, ponieważ proces inwolucji macicy, czy jej kurczenia się, może być wolniejszy, jeżeli pierwsze karmienie zostało opóźnione. Jeśli jednak odbyło się w ciągu pierwszych 2 godzin po urodzeniu dziecka, połóg będzie identyczny, jak po porodzie drogami natury. W ciągu pierwszych kilku dni po operacji możesz mieć problem z oddawaniem moczu, jednak jest to tylko przejściowa sytuacja. Pamiętaj również, żeby przez pierwszy tydzień stosować ścisłą dietę ustaloną z lekarzem, tak aby jelita mogły wrócić do prawidłowego funkcjonowania.
Po cesarskim cięciu, niezależnie od rodzaju znieczulenia, nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią, a pierwsze następuje zazwyczaj jeszcze na bloku operacyjnym. Opóźnienie o kilka godzin pierwszego przystawienia może powodować problemy z niewystarczającą ilością mleka, ale regularne przystawanie maluszka do piersi pomoże w zwiększeniu ilości pokarmu.
Pielęgnacja ciała
Już pierwszego dnia po operacji możesz wziąć prysznic bez obawy o gojenie się rany. Warto też zadbać o pielęgnację krocza. W ciągu 6 tygodni po porodzie możesz zauważyć wydalanie odchodów połogowych. Będą przypominały krwawienie miesiączkowe, najpierw będą obfite i czerwone, potem różowe, brązowe, aż w końcu staną się bezbarwne. Pierwszego dnia są nieco mniej obfite niż po naturalnym porodzie. Do higieny intymnej stosuj płyn do higieny intymnej lub delikatne i hipoalergiczne mydło, do którego jesteś przyzwyczajona i stosowałaś je wcześniej. Na tym etapie staramy się nie wprowadzać żadnych nowości, aby nie spowodować podrażnienia.
Jeśli odchody połogowe będą niewielkie lub nie będzie ich wcale, pojawi się nieprzyjemny zapach lub gorączka powyżej 38 stopni i nagłe zaczerwienienie, bolesność rany – zgłoś się do lekarza.
Powrót do formy
Ciało po ciąży wymaga pracy nad powrotem do stanu sprzed porodu. Ćwiczenia fizyczne możesz rozpocząć bardzo wcześnie pod okiem fizjoterapeuty w szpitalu, po powrocie do domu samodzielnie możesz wykonywać ćwiczenia, które dozwolone są dla kobiet w ciąży, a z włączeniem tłoczni brzusznej, tzw. „ brzuszków” dopiero po 6 miesiącach. Z pójściem na basen wstrzymaj się do czasu zakończenia krwawienia. Nie stosuj restrykcyjnych diet, ponieważ sposób odżywiania w okresie laktacji jest bardzo ważny, zarówno dla zdrowia dziecka, jak i prawidłowej rekonwalescencji mamy. Mama karmiąca powinna spożywać o 500 kcal więcej niż w ciąży – wyprodukowanie takiej ilości mleka w ciągu doby jest dużym wydatkiem energetycznym. Zadbaj o siebie w tym czasie, zbilansowana dieta i umiarkowana aktywność fizyczna pozwolą szybciej dojść do siebie po ciąży i porodzie. Możesz skorzystać z porady osteopaty. Zdarza się, że po operacjach brzusznych dokuczliwy staje się ból pleców, głowy etc. Jest to wynik zmiany postawy, którą przyjmujemy mimowolnie po przecięciu mięśni brzucha, a utrwalona nieprawidłowa postawa prowadzi do zaburzeń na innych poziomach ciała w układzie mięśniowo-powięziowym.