Poród to jedno z najbardziej ekscytujących oraz wyjątkowych wydarzeń w życiu kobiety. To nieodłączny element historii człowieka, jednak wraz z postępem nauki możliwe są coraz to nowe rozwiązania, które przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu rodzącej. Dowiedz się, jakie są rodzaje porodów i zdecyduj, który z nich będzie najodpowiedniejszy dla Ciebie i Twojego dziecka.
Co znajdziesz w tym artykule:
Szpitale, wraz z rozwojem nauki, regularnie ulepszają opiekę dla pacjentek, które spodziewają się dziecka. Opieka lekarza i położnej, miła atmosfera oraz profesjonalizm to podstawowe, ale nie wszystkie elementy oferowane kobietom w ciąży. Poród naturalny przyjęty w terminie, przebiegający sprawnie i bezpiecznie to poród idealny. W teorii, zgodnie z etapami porodu wydaje się on nietrudnym zadaniem. Jednak nawet najbardziej zaplanowany poród może być pełny niespodziewanych zwrotów akcji. Jeżeli coś nie pójdzie zgodnie z planem, warto, abyś była przygotowana na alternatywne rodzaje porodów.
Poród naturalny drogami natury
Najbardziej znanym rodzajem porodu jest ten naturalny, w którym dziecko przychodzi na świat przez kanał rodny.
Korzyści, jakie wynikają z porodu naturalnego to najczęściej:
- krótki pobyt w szpitalu (ok. 2-3 dni),
- większa odporność,
- szybsze odzyskiwanie sił i powrót do formy,
- niższe ryzyko wystąpienia problemów z oddychaniem u dziecka.
Cesarskie cięcie
Eksperci zalecają, by każda kobieta starała się urodzić naturalnie. Nie wszystko jednak zawsze może ułożyć się zgodnie z planem i w przypadku komplikacji lekarz może zastosować inne rodzaje porodów. W sytuacji, gdy istnieją uzasadnione powody medyczne, wykonuje się zabieg cesarskiego cięcia.
W cesarskim cięciu dziecko przychodzi na świat poprzez nacięcie chirurgiczne w brzuchu i macicy mamy, omijając kanał rodny. W niektórych przypadkach ten sposób porodu jest z góry zaplanowany, w innych stosuje się go ze względu na wystąpienie nieprzewidzianych komplikacji.
Sytuacje, które mogą wymagać cesarskiego cięcia to:
- ciąża mnoga (bliźniaki, trojaczki),
- bardzo duże dziecko (makrosomia płodu) wg PTG powyżej 4500 g,
- wcześniejszy poród poprzez cesarskie cięcie,
- nieprawidłowe położenie dziecka,
- mięśniaki lub inna duża przeszkoda w kanale rodnym.
Nieskomplikowany zabieg cesarskiego cięcia trwa ok. 30 minut. Taka operacja jest szansą na narodziny dzieci, które mogłyby nie przeżyć porodu naturalnego. To poważna operacja dla Twojego ciała, które będzie potrzebowało dłuższego niż przy porodzie naturalnym czasu na powrót do formy.
Poród w wodzie
Poród w wodzie wygląda bardzo podobnie do porodu naturalnego, przy czym w tym przypadku mama znajduje się w wannie i jest zanurzona w wodzie. Może odbywać się w domu lub w szpitalu, o ile placówka jest do tego przygotowana.
Podczas porodu w wodzie ważna jest odpowiednia temperatura wody. Choć ciepła woda może ukoić ból, to zbyt gorąca woda może zaszkodzić dziecku i zmęczyć mamę (efekt sauny). Ważne, aby podczas porodu w wodzie towarzyszyła Ci położna, która będzie czuwała nad jego przebiegiem.
Poród w wodzie to sposób rodzenia promowany przede wszystkim, aby zmniejszyć poczucie dyskomfortu u przyszłej mamy. To także mniej obrażeń krocza oraz mniejsza utrata krwi.
Krytycy tego rodzaju porodu twierdzą, że nie zostało jeszcze udowodnione bezpieczeństwo porodu w wodzie, a jednocześnie podkreślają możliwość wystąpienia u mamy infekcji czy nawet zachłyśnięcie dziecka.
Poród kleszczowy i próżniowy
Za pomocą kleszczy lub próżnociągu chwyta się główkę dziecka w miednicy mamy i pomaga przyjść na świat. Takie rodzaje porodu stosuje się w wyjątkowych sytuacjach, gdy:
- dziecko jest w nieodpowiedniej pozycji w trakcie porodu i nie może samo przemieszczać się w dół kanału rodnego,
- mama nie ma siły na parcie,
- mama cierpi na choroby uniemożliwiające jej parcie, np. choroby serca, poważna wada wzroku (specjalista wydaje zaświadczenie o wskazaniach do skrócenia II okresu porodu),
- tętno dziecka jest nieprawidłowe i nie ma już możliwości przeprowadzić cięcia cesarskiego.
Jeżeli będziesz musiała mieć poród kleszczowy czy próżniowy, nie martw się na zapas. Po narodzinach dziecko bardzo szybko wraca do formy – wszelkie znamiona, siniaki czy obrzęki głowy malucha po kilku godzinach znikną.
Bez względu na to, jaki rodzaj porodu wybierzesz lub jaki będzie konieczny, ważne abyście zarówno Ty, jak i maluszek czuli się dobrze. Warto, aby w tym czasie wspierał Cię ktoś bliski, np. partner, doula. Pamiętaj, że mogą oni asystować przy porodzie i dodawać Ci otuchy. Ważne, abyś po porodzie mogła spokojnie wrócić do pełni sił i cieszyła się czasem spędzanym z Twoim dzieckiem.