Rozwój dziecka po 1. urodzinach

2 min
Dziecko rysuje mazakiem szlaczki po tablicy

Wydaje Ci się, że Twój maluszek rośnie w oczach? Nic dziwnego. Jego mięśnie, kości i ząbki najintensywniej rozwijają się w czasie 1000 pierwszych dni życia. Zmiany, które zachodzą teraz w organizmie dziecka, są bardzo dynamiczne i mogą mieć wpływ na stan zdrowia także w przyszłości. A sposób żywienia Juniora ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju!

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Silne mięśnie
  2. 2.Mocne kości
  3. 3.Pierwsze ząbki
Dziecko rysuje mazakiem szlaczki po tablicy
Dziecko rysuje mazakiem szlaczki po tablicy

Silne mięśnie

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego Twój „padający z nóg” maluch już po chwili jest gotowy do dalszej zabawy? To efekt innego niż u dorosłych charakteru pracy mięśni. U małego dziecka ich zmęczenie następuje szybciej, ale ze względu na wysoki poziom przemiany materii i obfitszy dopływ tlenu, szybciej ustępują także efekty zmęczenia.

Pełną dojrzałość mięśnie osiągają dopiero około 18.-20. roku życia, ale to właśnie po 1. urodzinach – w drugim i trzecim roku życia – będą się najbardziej różnicować, tym bardziej, że wraz z opanowaniem umiejętności chodzenia i zmianą postawy na pionową dziecko zaczyna używać innych niż dotychczas grup mięśniowych.

Dla prawidłowego rozwoju mięśni korzystna jest codzienna, prawidłowo zbilansowana dieta Juniora, która pokrywa zapotrzebowanie organizmu na kluczowe witaminy i składniki mineralne. 

shutterstock_228370117.original.jpg

Kalkulator witaminy D, wapnia i jodu

Sprawdź, czy prawidłowo komponujesz dietę Twojego dziecka w te 3 składniki odżywcze.

Oblicz

Mocne kości

Po 1. urodzinach kości dziecka wydłużają się i zwiększają swoją gęstość, a dziecko rośnie o około 10 cm rocznie. Prawidłowy rozwój kości jest bardzo ważny, ponieważ masa kostna, osiągnięta w okresie wczesnego dzieciństwa, ma kluczowe znaczenie dla stanu kości w całym dorosłym życiu!

Aby kości rozwijały się prawidłowo zaleca się suplementację witaminą D.Niezbędne jest także spożycie właściwej ilości białka, zachowanie właściwych proporcji wapnia do fosforu, a także obecność w diecie odpowiednich tłuszczów i witamin.

Dla rozwijającego się organizmu szczególnie ważny jest wapń, którego aż 99% znajduje się w tkance kostnej.

Pierwsze ząbki

Twoje dziecko ma coraz więcej ząbków i wciąż doskonali umiejętność żucia oraz gryzienia. To dzięki temu jego jadłospis po 1. urodzinach może być coraz bardziej urozmaicony. Maluszek może już jeść pokarmy o różnej konsystencji, także pokarmy stałe, choć ważnym elementem jego diety powinno pozostać mleko.

Mleko modyfikowane wzbogacane w witaminy i składniki mineralne dla dzieci powyżej 1. roku życia typu Junior jest źródłem wapnia, będącego składnikiem mineralnym tkanki kości i zębów. Dostarcza również witaminy D niezbędnej do rozwoju ząbków.

TAGI: mleko następne, mleko dla dzieci, jakie mleko modyfikowane, dieta junior, bilans diety, sposoby na niejadka, rozwój dziecka, pokarmy stałe

Rodzice wspolnie karmia dziecko lyzeczka

Zbilansowana dieta Juniora? To proste!

Przejdź do artykułu

Oceń ten artykuł:

Strefa Juniora

Potrzeby brzuszka

Wielkie potrzeby małych brzuszków

Twój maluszek skończył roczek i nadal intensywnie się rozwija. Każdego dnia z dumą patrzysz, jak szybko rośnie i coraz więcej potrafi.

Dlatego potrzebuje teraz nawet 6 razy więcej składników odżywczych niż Ty*.

Dowiedz się, dlaczego aż tyle i jak zmieścić tak wiele w tak małym brzuszku!

* W przeliczeniu na kilogram masy ciała w porównaniu z osobą dorosłą, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.

Dowiedz się więcej