W pierwszym miesiącu życia dziecko zaczyna skupiać wzrok na otaczających przedmiotach. Niebawem będzie podążało wzrokiem za buzią mamy lub zabawką lub poruszającą się zabawką, co z pewnością wywoła uśmiech na Twojej twarzy.
Zmysł wzroku rozwija się intensywnie już po narodzinach malucha. Na razie niemowlę nie rozumie tego, co widzi, jego mózg wciąż uczy się interpretować obrazy. Już w pierwszych tygodniach życia dziecko może przez krótką chwilę podążać wzrokiem za wolno poruszającymi się przedmiotami, obserwując ich ruch najpierw w linii poziomej, a pod koniec 3. tygodnia – pionowej. W tym okresie rozwoju ruch gałek ocznych dziecka jest skokowy i chaotyczny.
Na początku drugiego miesiąca życia dziecko podąża wzrokiem np. za zabawką w kontrastowym kolorze lub twarzą opiekuna – na razie tylko w ramach łuku 90 stopni, czyli od jednego kącika oka do drugiego. Dwumiesięczne dziecko potrafi także wpatrywać się nieprzerwanie w jeden przedmiot nawet przez 30 minut. Jego uwagę skupiają wyraziste barwy. Z każdym miesiącem maluch coraz bardziej interesuje się ruchem dookoła niego, skupia wzrok na sylwetce mamy i taty np. podczas przewijania. Z czasem ruch gałek ocznych staje się coraz bardziej precyzyjny i świadomy.
W pierwszych czterech miesiącach życia staraj się dostarczyć dziecku odpowiednich bodźców wzrokowych, baw się z nim zabawkami o wyraźnych konturach oraz kontrastowych, intensywnych barwach. Duża czarno-biała piłka lepiej wpłynie na rozwój wzroku dziecka niż kolorowy, różnokształtny pluszak. Możesz też wykonać prostą zabawkę z białej kartki papieru – narysuj na niej czarnym markerem proste kształty i przesuwaj kartkę przed oczkami dziecka.
Gdy dziecko coraz dłużej skupia wzrok na jednym przedmiocie, zawieś nad jego łóżeczkiem np. wolno obracającą się karuzelę. Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka – zabawki powinny wisieć w odległości ok. 20-25 cm od jego twarzy, aby maluch nie mógł chwycić ozdoby.
Obserwuj uważnie swoje dziecko. Jeśli do 4. miesiąca życia nie zacznie podążać wzrokiem za otoczeniem, skonsultuj się z pediatrą, okulistą lub neurologiem.