Biegunka u niemowlaka – kiedy powinnaś się niepokoić?

4 min
Mama przewija dziecko na macie

Biegunka u noworodka, niemowlęcia czy starszego dziecka to niepokojący objaw, który często świadczy o problemie, nie tylko brzuszkowym. Częste biegunki to sygnał, że w organizmie naszego maluszka dzieje się coś, co wymaga pogłębionej diagnostyki. Przyczyny biegunki zależą od jej specyfiki – inne czynniki powodują biegunkę ostrą, inne przewlekłą. Warto wiedzieć, jak leczyć biegunkę, gdy ta pojawi się u Twojego dziecka i czy każdy jej epizod wymaga wizyty u pediatry.

Mama przewija dziecko na macie
Mama przewija dziecko na macie

Biegunka u dzieci – jak ją rozpoznać?

To pytanie zadaje sobie każdy rodzic, który zaobserwował niepokojące objawy u dziecka. Od jakiej liczby stolców wydalanych codziennie przez dziecko możemy mówić o biegunce? Fizjologiczna liczba wypróżnień jest różna i zależy od wieku dziecka czy sposobu jego karmienia. Kluczowe przy rozpoznaniu biegunki u dzieci są: zmiana częstości wypróżnień i konsystencji stolca.

zalecenia-karmienia-dzieci.jpg

Przewodnik dla mamy, czyli schemat żywienia niemowląt

Przejdź do artykułu

O biegunce możemy mówić, gdy dochodzi do zwiększenia częstotliwości wypróżnień w ciągu doby w porównaniu z wcześniejszą częstotliwością (przeważnie są to 3 lub więcej stolców na dzień) lub/i gdy zmienia się konsystencja stolca na luźniejszą. 

Biegunka – przyczyny

Biegunka jest objawem, nie przyczyną czy chorobą. Jej występowanie świadczy o problemie zdrowotnym, który może, ale nie musi, być zlokalizowany w brzuszku dziecka. Wyróżniamy dwa rodzaje biegunek: ostrą i przewlekłą. Biegunka ostra trwa nie dłużej niż 2 tygodnie. Ma charakter nagły i najczęściej związania jest z zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym. Jej najniebezpieczniejszym skutkiem może być odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe.

Przyczyny biegunki ostrej:

  • zakazanie bakteryjne (np. pałeczkami Salmonelli);
  • zakażenie wirusowe (np. rotawirusem);
  • pasożyty przewodu pokarmowego;
  • infekcja ogólna (przeziębienie, grypa, zapalenie dróg oddechowych).

Przewlekła biegunka trwa dłużej niż 2 tygodnie i może utrzymywać się do momentu, w którym nie zostanie zdiagnozowana jej podstawowa przyczyna. Poważnym skutkiem ubocznym tego rodzaju biegunki u dzieci jest niedożywienie i związane z nimi niedobory składników odżywczych czy witamin. 

Przyczyny biegunki przewlekłej:

  • nietolerancje węglowodanów (laktozy z mleka, fruktozy z owoców lub sorbitolu – dodatku słodzącego do żywności);
  • alergie pokarmowe (np. na białko mleka krowiego);
  • zakażenia poinfekcyjne lub po przebytej antybiotykoterapii;
  • ząbkowanie;
  • zespół jelita drażliwego;
  • zaburzenie motoryki przewodu pokarmowego;
  • zaburzenia odporności;
  • stres;
  • niektóre choroby (choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, nadczynność tarczycy).

Dieta przy biegunce

W przypadku przewlekłej biegunki niezbędna jest wizyta u pediatry, a także specjalisty, który na podstawie badań postawi właściwą diagnozę i zaleci najlepszy sposób leczenia choroby podstawowej. Najczęstszą przyczyną przewlekłej biegunki jest alergia pokarmowa lub nietolerancja. W tej sytuacji mama karmiąca piersią powinna zmienić dietę, aby nie występował w niej uczulający dziecko składnik. U niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym dobiera się najlepsze do ich potrzeb mleko. Zaś u dzieci starszych eliminuje się z jadłospisu alergen czy nietolerowany składnik diety.

Nie ma specjalnego sposobu żywienia dziecka w trakcie czy po przebyciu ostrej biegunki. W przypadku występowania ostrej biegunki u dzieci zaleca się nawadnianie i kontynuowanie dotychczasowego sposobu karmienia. Jeśli karmisz niemowlę piersią, bez względu na sposób nawadniania, kontynuuj tę metodę żywienia dziecka. U niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym kontynuuj jego podawanie tak, jak dotychczas. Wyjątek stanowią sytuacje, w których dochodzi do znacznego odwodnienia. Wówczas niemowlę należy nawadniać specjalnymi płynami, np. płynem wieloelektrolitowym, dostępnym w aptece. I powrócić do sposobu karmienia praktykowanego przed epizodem biegunki. U dzieci starszych należy stosować taką samą dietę, jaka była przed wystąpieniem biegunki.

Pamiętaj!

Noworodek, niemowlę czy dziecko z biegunką ostrą powinno mieć takie samo żywienie, jak przed wystąpieniem biegunki.  Bez względu na rodzaj karmienia – piersią czy mlekiem modyfikowanym – dziecka nie wolno głodzić!

Uwaga – odwodnienie

Odwodnienie organizmu to najniebezpieczniejszy skutek ostrej biegunki. Podczas biegunki dochodzi do utraty wody oraz cennych elektrolitów – niezbędnych m. in. do prawidłowej pracy serca czy przewodnictwa impulsów nerwowych. Ostrej biegunce często towarzyszą nudności. Wymioty i biegunka to duet objawów, który bardzo szybko prowadzi do zaburzeń elektrolitowych czy kwasicy metabolicznej. Im młodsze dziecko i bardziej nasilone objawy, tym szybciej może dojść do odwodnienia.

Objawy odwodnienia dziecka:

  • wzmożone pragnienie,
  • zmniejszona diureza (rzadkie lub skąpe oddawanie moczu),
  • ubytek masy ciała,
  • suche śluzówki,
  • sucha skóra (utrata elastyczności),
  • zapadnięte gałki oczne („zaostrzone” rysy twarzy),
  • zapadnięte ciemię.

Jeśli wymienione objawy wystąpią u Twojego dziecka, zgłoś się do lekarza. Odwodnienie lekkiego stopnia może być leczone w warunkach domowych, specjalnymi płynami nawadniającymi. Ciężkie odwodnienie wymaga konsultacji u specjalisty, a niekiedy nawet hospitalizacji dziecka. 

Pamiętaj!

Dziecku z biegunką nie należy podawać napojów gazowanych, np. popularnej coli. Napój ten charakteryzuje się wysoką zawartością cukrów prostych, słodzików i sztucznych dodatków, które będą nasilać objawy biegunki u dzieci. 

TAGI: biegunka u niemowlęcia, biegunka u noworodka, biegunka ostra, biegunka przewlekła, biegunka u dziecka, dieta przy biegunce, odwodnienie, nawadnianie dziecka, płyny nawadniające, rotawirus, zakażenie

Oceń ten artykuł: