Wzdęcia brzucha, u noworodków i niemowląt zdarzają się często. Zgromadzone gazy w jelitach dokuczają maluszkom, ponieważ ich układ pokarmowy wciąż się rozwija i nie radzi sobie jeszcze ze wszystkimi wyzwaniami. Jeśli Twoja pociecha płacze i jest niespokojna po karmieniu, być może doskwierają jej uporczywe wzdęcia brzuszka.
Co znajdziesz w tym artykule:
Wzdęcia brzucha – skąd się biorą?
Ciężko jednoznacznie zdefiniować wzdęcia. Dorośli opisują je jako uporczywe przelewania w jelitach, uczucie kłucia i powiększenie obwodu brzucha. U niemowląt o wzdęciach mogą świadczyć: uporczywy płacz, niepokój, podkurczanie nóżek oraz powiększenie i napięcie brzuszka. Dziecko cierpiące na wzdęcia napina się i płacze podczas wypróżnienia.
Jeśli chcemy pomóc dziecku uporać się ze wzdęciami, musimy najpierw poznać ich przyczynę.
za wzdęcia u niemowląt najczęściej odpowiada niedojrzałość przewodu pokarmowego, która mija około 1. roku życia dziecka?
Biegunka u niemowlaka – kiedy powinnaś się niepokoić?
Przejdź do artykułuPrzyczyny wzdęć:
- Nieprawidłowa technika karmienia niemowlęcia, powodująca połykanie przez dziecko nadmiernej ilości powietrza.
- Kolka jelitowa, częsta dolegliwość u niemowląt.
- Stres, pośpiech mamy i niekorzystna atmosfera przy karmieniu piersią.
- Niewłaściwe rozszerzanie diety niemowlęcia – zbyt szybkie wprowadzanie pokarmów uzupełniających do jadłospisu dziecka, nieodpowiedniej jakości, niedostosowane do możliwości trawiennych dziecka
- Nietolerancja laktozy – wrodzona, występująca rzadko lub przejściowa – częsta dolegliwość niedojrzałego brzuszka.
- Alergia pokarmowa, najczęściej na białko mleka krowiego.
- Celiakia, nietolerancja glutenu lub alergia na gluten.
Jak radzić sobie ze wzdęciami u dziecka?
Jeśli wzdęcia występują w związku z alergią czy nietolerancją pokarmową zmianie musi ulec dieta mamy karmiącej piersią. Mama powinna wyeliminować pokarm, na który jej dziecko jest uczulone lub ma nietolerancję. Jeśli maluszek jest już starszy i podajesz mu pokarmy uzupełniające, unikaj tych, po których obserwujesz gromadzenie się nadmiernej ilości gazów w jelitach. Rozszerzając dietę niemowlęcia pamiętaj, aby nowe pokarmy o odpowiedniej jakości i konsystencji wprowadzać do jadłospisu pojedynczo i w umiarkowanych ilościach, jednocześnie obserwując reakcje dziecka.
Doraźnie możesz stosować odpowiedni masaż brzuszka. Gdy wzdęcia stają się bardzo uporczywe, a płaczu maluszka nie możesz ukoić w inny sposób – poradź się lekarza. Specjalista zbada dziecko i w razie konieczności zaleci odpowiednie postępowanie.
TAGI: wzdęcia, wzdęcia przyczyny, gazy w jelitach, kolka u noworodka, kolka u niemowlęcia, kolka u dziecka, wzdęcia objawy