Pierwsze kolki potrafią spędzać rodzicom sen z powiek. Według badań dotykają one około 26% noworodków i niemowląt.
Co znajdziesz w tym artykule:
Czym jest kolka niemowlęca?
Kolka niemowlęca to silny, napadowy ból brzuszka spowodowany nagromadzeniem gazów w jelitach. Zwykle pojawia się ok. 2. tygodnia i może występować nawet do 12. miesiąca życia dziecka. Najczęściej jednak dolegliwości ustają po 4.-5. miesiącu. Choć jest to dolegliwość przejściowa, wywołuje ona wiele emocji i stresu zarówno u dziecka jak i jego opiekunów.
Kiedy Twój maluszek płacze bez określonej przyczyny, jest zaniepokojony i rozdrażniony, a jego brzuszek jest twardy i wzdęty, najprawdopodobniej cierpi on na kolkę niemowlęcą. Zwróć uwagę, czy podczas nieukojonego płaczu Twój maluszek podkurcza i pręży nóżki, czy jego płacz pojawia się o podobnych porach (najczęściej popołudniu i wieczorem) oraz czy ma wzdęcia, gazy i trudności z wypróżnieniem lub powiększony obwód brzuszka. Trudno wówczas uspokoić, nakarmić lub ułożyć malucha do snu.
aby zapytać lekarza, jak ulżyć maluszkowi w dolegliwościach trawiennych. Pomoże Ci przygotowany przez nas dzienniczek, który warto zabrać ze sobą na kolejną wizytę u specjalisty
Kiedy pojawiają się kolki niemowlęce?
Jeżeli maluch poza określonymi porami czuje się dobrze, prawidłowo się rozwija i przybiera na masie ciała, to wówczas te wszystkie objawy mogą świadczyć o problemie z kolką.
Najczęściej napady kolki nasilają się w godzinach popołudniowych oraz wieczorem. Aby stwierdzić, że dziecko cierpi na kolkę, rozwój dziecka powinien być prawidłowy, a napady płaczu nie mogą mieć innej przyczyny. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy lekarza. Jeśli masz jakieś wątpliwości związane z zachowaniem Twojego dziecka, skonsultuj się ze specjalistą.