Jako mama wiesz doskonale, jak ważne jest karmienie piersią i chcesz dać dziecku to, co najlepsze. Właściwe stymulowanie laktacji nie jest skomplikowane – szybko stanie się dla Ciebie codziennością!
Co znajdziesz w tym artykule:
Bliskość dziecka zaraz po urodzeniu oraz jego pierwsza próba ssania powodują zwiększanie się wydzielania hormonów w organizmie mamy (prolaktyny i oksytocyny) odpowiedzialnych za produkcję mleka. Pierwsze karmienie najczęściej odbywa się najpóźniej do 2 godzin po porodzie.
Czym jest laktacja?
Laktacja jest procesem polegającym na produkcji i wydzielaniu pokarmu. Rozpoczyna się ona już w ostatnim trymestrze ciąży, kiedy to organizm mamy przygotowuje się na przyjście dziecka na świat. Ilość wydzielanego pokarmu naturalnego uzależniona jest od wielu czynników, w tym m.in. od tego jak często i w jakiej ilości maluch ssie pierś matki. Częste przykładanie dziecka do piersi jest dla organizmu matki sygnałem/informacją, o tym, żeby produkować więcej pokarmu.
Właściwa stymulacja piersi kobiety karmiącej sprawia, że pokarm jest produkowany w odpowiednich dla dziecka ilościach. Wpływ na stymulowanie laktacji ma także właściwa technika karmienia oraz prawidłowy odruch ssania u dziecka. Regularne przystawianie dziecka do piersi lub odciąganie pokarmu pozwala utrzymywać laktację na stałym poziomie
Gdy dziecko ssie zbyt płytko i nieefektywnie, pierś nie opróżnia się, a produkcja pokarmu jest mniejsza. Może to doprowadzić do zmniejszenia napływu mleka do piersi. Przyczyną takiego zjawiska mogą być też długie przerwy między karmieniami, dolegliwości związane z karmieniem (poranione brodawki, ból, obrzęk piersi), jak również stres mamy.
Problemy ze słabą laktacją – skąd się biorą?
Problemy ze słabą laktacją mogą mieć zróżnicowane podłoże, dlatego też każdorazowo wymagają konsultacji z lekarzem i doradcą laktacyjnym, który pomoże odpowiedzieć na pytanie jak pobudzić laktację. W niektórych przypadkach problemy z wydzielaniem pokarmu mogą wynikać z problemów medycznych np. cukrzycy, chorób tarczycy lub innych zaburzeń hormonalnych. Dlatego też bardzo ważna jest konsultacja ze specjalistą.
Słaba laktacja może być związana również, np. ze zbyt rzadkim przystawianiem noworodka do piersi. Warto pamiętać, że małe dzieci należy przystawiać do piersi nawet kilkanaście razy dziennie, a rekomendowanym sposobem karmienia noworodka jest tzw. karmienie na żądanie.
Jak stymulować laktację?
Ssanie i opróżnianie piersi są najważniejszymi bodźcami do wytwarzania pokarmu. Staraj się przystawiać noworodka do piersi możliwie często i regularnie – co 2-3 godziny, także w nocy. Tylko karmienie na żądanie zaspokaja potrzeby dziecka i zapewnia optymalną ilość pokarmu. Większa częstotliwość karmień wpłynie na zwiększenie ilości Twojego pokarmu. Im dziecko jest starsze, tym dłuższy będzie odstęp czasu miedzy karmieniami w nocy. Każde karmienie rozpoczynaj od innej piersi niż poprzednio. Jeśli maluszek jest głodny po karmieniu jedną piersią, to należy przystawić go do drugiej.
Stymulowanie laktacji może odbywać się również za pomocą laktatora. Odciąganie pokarmu pobudzi piersi do produkcji mleka. Nie odciągaj jednak mleka z piersi dłużej niż przez 15 minut. Możesz to robić naprzemiennie w interwałach po 3, 5 i 7 minut na każdą pierś.
Karmienie to czas, kiedy zarówno Tobie, jak i dziecku potrzebny jest spokój. Zadbaj o to, aby karmić bez pośpiechu, w wygodnej dla Ciebie i maluszka pozycji, w cichym miejscu. Stres mamy udziela się dziecku, może również wpłynąć na zablokowanie laktacji.