Jak zmienia się mleko mamy? Co robić, gdy dopadnie Cię kryzys laktacyjny?

5 min
Noworodek pije mleko z piersi mamy

Już przed porodem organizm zaczyna przygotowywać się do laktacji. Hormony ciążowe pracują nad tym, byś mogła karmić swoje dziecko piersią, gdy już pojawi się na świecie. Po porodzie Twoje ciało będzie naturalnie starało się odpowiedzieć na potrzeby dziecka. Jeżeli zaobserwowałaś u siebie zmniejszenie ilości pokarmu w piersiach, to może być (lecz nie musi) kryzys laktacyjny. Nie denerwuj się – problemy z laktacją to nie koniec Twojej przygody z karmieniem piersią!

Noworodek pije mleko z piersi mamy
Noworodek pije mleko z piersi mamy

By poradzić sobie z kryzysem laktacyjnym, uzbrój się w cierpliwość i zachowaj spokój, nie bój się poprosić o pomoc partnera lub kogoś bliskiego z dobrym doświadczeniem w karmieniu piersią. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z porady doradcy laktacyjnego.

Laktacja

Pod koniec ciąży hormony produkowane przez łożysko stymulują wydzielanie pokarmu, którego skład jest niepowtarzalny i dedykowany wyłącznie Twojemu dziecku. Pokarm zmienia się w zależności od potrzeb dziecka, czasu w którym karmisz, pory roku czy dnia, a nawet w ciągu jednego karmienia. Gdy dziecko zaczyna ssać, mleko jest bardziej wodniste (zawiera więcej laktozy) tzw. „zupą”, a pod koniec karmienia jest gęstsze, ponieważ dostarcza więcej białka i tłuszczu, czyli jest tzw. „II daniem”. Nocą, mleko zawiera więcej tłuszczu, niż to, którym karmisz w ciągu dnia. Gdy panują upały, mamy często obawiają się, że dziecko będzie spragnione i może się odwodnić. Spokojnie – natura znalazła rozwiązanie również tego problemu. W gorące dni mleko mamy jest bardziej wodniste, by idealnie zaspokoić zapotrzebowanie dziecka na płyny. Maluszek przystawi się na krótką chwilę, aby zaspokoić pragnienie.

Nie powinno się podawać dziecku na krótko najpierw jednej, a później drugiej piersi, ponieważ spożywa ono wtedy dwie porcje wysokocukrowe (laktoza jest naturalnym cukrem mlecznym), co może powodować u dziecka bolesne kolki. Poza tym, dziecko o wiele szybciej będzie ponownie głodne. Zjadło tylko „zupę”. Postaraj się, by maluch najpierw opróżnił całą pierś, dopiero jak to zrobi, zaproponuj mu drugą (jeżeli nadal będzie domagał się pokarmu). Tylko wtedy masz pewność, że się najadło i wystarczająco stymuluje pierś.

Pierwsze karmienie

Zazwyczaj pierwsze karmienie po porodzie odbywa się w ciągu 2 pierwszych godzin, gdy wykonane zostaną wszystkie badania, na podstawie których oceniany jest stan zdrowia, Twój i dziecka jeszcze na brzuchu mamy. Pierwszy kontakt, jeśli nie został zaburzony, sprzyja szybkiemu poszukiwaniu piersi. Pierwszym mlekiem po porodzie jest siara (inaczej nazywana młodziwem), która charakteryzuje się gęstą konsystencją i żółtą barwą, posiada właściwości przeczyszczające potrzebne, aby opróżnić jelita pełne smółki. Siara w swoim składzie posiada:

  • immunoglobuliny,
  • białko,
  • substancje odpornościowe (siara dostarcza noworodkowi największe stężenie przeciwciał chroniących przed infekcjami i alergią),
  • enzymy,
  • witaminy,
  • czynniki wzrostu,
  • składniki mineralne.

5.-14. dzień życia dziecka

Pokarm dostarczany dziecku w tym czasie nazywany jest mlekiem przejściowym. W tym okresie sukcesywnie zwiększa się ilość tłuszczu i podstawowego węglowodanu, czyli laktozy. Zmniejsza się za to ilość białka. Konsystencja mleka przejściowego jest bardziej wodnista i charakteryzuje się większą przejrzystością.

3. tydzień po porodzie

W trzecim tygodniu po narodzinach mleko jest przejrzyste i przybiera niebieską barwę. Takie mleko nazywamy mlekiem dojrzałym, które zmienia się wraz z rozwojem dziecka. 

Co to jest kryzys laktacyjny?

Kryzys laktacyjny w bardzo ogólnym rozumieniu jest zmniejszaniem się ilości mleka w piersiach. Brak pokarmu wywołuje u dziecka głód, który sprawia, że dziecko jest rozdrażnione i płaczliwe. Zmniejszenie laktacji może być spowodowane różnymi czynnikami: stresem, zmianami hormonalnymi czy naturalnym dostosowywaniem się Twojego organizmu do potrzeb żywieniowych malucha. Nie denerwuj się, jeśli Twoje piersi zaczną wytwarzać mniej pokarmu. Ilość mleka jest automatycznie regulowana przez organizm, dopóki dziecko normalnie przybiera na wadze, jest spokojne i zdrowe, nie powinnaś się martwić.

Kobieta w ciazy trzyma się za bolaca piers

Zapalenie piersi, nawał mleczny i inne problemy z karmieniem piersią.

Sprawdź, jak je rozwiązać

Przejdź do artykułu

Jak poradzić sobie z kryzysem laktacyjnym?

W postępowaniu z kryzysem laktacyjnym, niezwykle ważnym jest, by zachować spokój i cierpliwość. Pamiętaj, że zmniejszenie laktacji nie oznacza konieczności zaprzestania karmienia piersią i przejścia na mleko modyfikowane. Co robić, gdy dopadnie Cię kryzys laktacyjny?

  • Karm regularnie – co 1-1,5 godziny w ciągu dnia, w nocy co 3 godziny. Częste ssanie pobudzi organizm do produkcji pokarmu. Po kilku dniach powinnaś zauważyć poprawę laktacji.
  • Pij dużo wody – 2 litry wody dziennie to absolutne minimum.
  • Zadbaj o dietę młodej mamy – jedz dużo warzyw i owoców, nie zapominaj o rybach i chudym mięsie.
  • Postaraj się relaksować – pozwól sobie na chwilę wytchnienia, usiądź w wygodnym fotelu, zamknij oczy, posłuchaj ulubionej płyty. Piersi NIGDY nie są puste, ale zdarza się problem z wypływem pokarmu, gdy mama jest zestresowana, jest jej zimno lub coś boli. Pomoże ciepły prysznic, masaż, relaks i pozytywne myśli o dziecku. Często następuje wtedy samoczynny wypływ.
  • Poproś o pomoc najbliższych w wypełnianiu codziennych obowiązków. Dobry nastrój i  poczucie spokoju pomogą Ci zażegnać kryzys laktacyjny.
  • Skorzystaj z porady doradcy laktacyjnego, który doradzi Ci jak postępować z kryzysem laktacji. Zanim udasz się do specjalisty, postaraj się zanotować, o której godzinie i jak długo dziecko ssało oraz wypróżniało się. To znacznie ułatwi poradę.
  • Jeżeli zaistnieje potrzeba dokarmiania dziecka mlekiem modyfikowanym, podaj mu taką ze specjalnym smoczkiem, który nie odzwyczai dziecka od ssania. Gdy laktacja wróci do normalności, dziecko nie będzie miało problemu ze spożywaniem pokarmu z piersi.

Mleko mamy jest unikalną mieszanką składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka i chroniących jego organizm przed wirusami i infekcjami. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Pamiętaj, by w  przypadku zmniejszenia ilości pokarmu w piersiach, nie sięgać od razu po mieszankę mlekozastępczą. Zachowaj spokój i zadbaj o swoje samopoczucie. To ważne, byś w tym trudnym czasie czuła wsparcie partnera i bliskich. Coraz więcej mam korzysta z porad doradcy laktacyjnego, którego zadaniem jest zadbać o komfort mamy i jakość laktacji.

Tagi: laktacja; kryzys laktacyjny, rodzaje pokarmu, siara, mleko przejściowe, mleko dojrzałe mniejsza ilość pokarmu, ilość mleka

Oceń ten artykuł:

Encyklopedia-Zdrowego-Brzuszka (1).png

Przepisy dla mam karmiących piersią

Dieta mamy karmiącej piersią nie musi być nudna! Zadbaj o urozmaicony jadłospis.

JADŁOSPISY DLA MAM