38-tydzien-ciazy.png

38. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Wybierz tydzień ciąży:

38. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Twoje dziecko

Twój maluch może przyjść na świat w każdej chwili. Jego narządy wewnętrzne są gotowe do tego, aby umożliwić mu samodzielne funkcjonowanie poza organizmem matki. Dziecko w tym czasie ma zwykle ponad 3000 g i nie powinno ważyć mniej niż 2500 g. Mimo tego będzie cały czas rosnąć, aż do momentu porodu. Dzieci na tym etapie ciąży przybierają na wadze nawet 30 g w ciągu jednego dnia!

W 38. tygodniu ciąży ciało malucha jest pokryte mazią płodową, a u niektórych dzieci urodzonych w tym czasie można zauważyć jeszcze lanugo, czyli charakterystyczny meszek. Jednak mały człowiek znajdujący się w brzuchu, wygląda już identycznie jak noworodek. Natomiast w jego jelitach pojawia się smółka, którą prawdopodobnie wydali dopiero po przyjściu na świat.

Na tym etapie ciąży dziecko jest bardzo duże, a płynu owodniowego jest coraz mniej. Dlatego też maluch ma ograniczone możliwości ruchu. W związku z tym możesz przestać odczuwać mocne, energiczne kopniaki.

W 38. tygodniu ciąży maluch jest ułożony – w większości przypadków – główką w kierunku kanału rodnego. Natomiast jego ręce i nogi są skrzyżowane oraz ściśle przylegają do tułowia i klatki piersiowej.

Twój organizm

Od początku ciąży mogłaś przybrać na wadze nawet kilkanaście kilogramów. Jednak masa twojego ciała prawdopodobnie się już nie zwiększy. U niektórych kobiet pod koniec ciąży można zauważyć nawet spadek wagi.

Pod koniec III trymestru twoje piersi będą duże, nabrzmiałe i może wyciekać z nich także pierwszy pokarm, czyli siara. Dlatego już teraz wybierz wygodny, miękki biustonosz i używaj wkładek laktacyjnych, które pozwolą uniknąć kłopotliwych sytuacji. Ciężki brzuch może być powodem bólu pleców – możesz odczuwać go nie tylko po wysiłku, ale także rano, zaraz po wstaniu z łóżka.

Im bliżej terminu porodu, tym bardziej będą dokuczały ci problemy ze strony układu pokarmowego. Do zgagi i niestrawności może dołączyć biegunka oraz niekontrolowane gazy. Za taki stan rzeczy odpowiedzialny jest wysoki poziom hormonów ciążowych oraz ucisk macicy na organy wewnętrzne. Jednak powoli powinny ustępować zaparcia, które dawały ci się we znaki w poprzednich tygodniach – organizm przygotowuje się do porodu, dlatego też jelita się opróżniają.

Samopoczucie

38. tydzień ciąży to czas, kiedy powinnaś się oszczędzać. Na tym etapie ciężarnym bardzo często zdarzają się omdlenia. Za zawroty głowy i zasłabnięcia odpowiedzialny jest ucisk macicy na naczynia krwionośne. Mimo że w większości przypadków nie są one powodem do niepokoju, to jeśli zdarzy ci się zemdleć, koniecznie skonsultuj to z lekarzem. Aby uniknąć omdleń, nie wstawaj i nie siadaj zbyt gwałtownie, pij dużo wody i jedz często, ale małe posiłki.

Pod koniec ciąży możesz miewać szczególnie kolorowe i fantastyczne sny. Taką „atrakcję” zapewnia wysoki poziom hormonów. To samo dotyczy instynktu wicia gniazda. Jeśli zaczynasz robić ostatnie porządki, szykujesz ubranka dla malucha, kolejny raz sprawdzasz, czy zapakowałaś wszystko, czego potrzebujesz do torby do szpitala – to także jest efektem hormonów ciążowych. Oznacza to również, że poród jest tuż, tuż!

W tym czasie twoje myśli na pewno są skoncentrowane na zbliżającym się wielkimi krokami rozwiązaniu. Jednak postaraj się rozluźnić – porozmawiaj o swoich obawach i przemyśleniach z partnerem oraz zrób dla siebie coś miłego.

Przygotowania do porodu

Poród może rozpocząć się w każdej chwili, jest to więc ostatni dzwonek, aby podjąć decyzję co do jego wyglądu. Możesz zdecydować, że na sali porodowej będzie obecny twój partner. Jednak jeśli nie opowiada ci forma porodu rodzinnego i wolisz, aby była przy tobie tylko położna i lekarz, porozmawiaj o tym z ojcem dziecka.

Przemyśl też kwestie tego, czy po przyjęciu na porodówkę, zdecydujesz się na lewatywę lub czopek glicerynowy, które pomogą ci się wypróżnić. Mimo że nie są one wymagane z medycznego punktu widzenia, ich zastosowanie minimalizuje ryzyko oddania stolca podczas porodu – taka sytuacja u wielu kobiet powoduje dyskomfort psychiczny. Lewatywa oraz czopek glicerynowy nie mają wpływu na przebieg porodu i są całkowicie bezpieczne dla matki, oraz dziecka. Ponadto w aptece można kupić jednorazowe zestawy do lewatywy i wykonać ją samodzielnie.

O czym jeszcze powinnaś pomyśleć przed porodem? Dowiesz się tego z: Jak przygotować się do porodu?

Ruchy dziecka

W 38. tygodniu ciąży ruchy dziecka będą mniej dynamiczne. Jednak cały czas powinnaś je liczyć i kontrolować aktywność malucha. To zadanie mogą ułatwić aplikacje dla przyszłych mam oraz specjalna karta obserwacji.

W ciągu godziny powinnaś poczuć przynajmniej 10 ruchów dziecka. Jeśli jest ich nieco mniej, nie martw się na zapas – zmień pozycję, zjedz coś słodkiego i zacznij liczenie od początku. Jeżeli lekarz zaleci Ci obserwację ruchów dziecka, powinnaś kontrolować je przynajmniej 3 razy w ciągu doby. Natomiast w przypadku, gdy zauważysz, że maluch jest mniej aktywny lub przez dłuższy czas nie będziesz czuła, jak się rusza, zgłoś się do szpitala.

W szpitalu zostaniesz poddana badaniu KTG, które pozwoli ocenić dobrostan płodu. Ponadto lekarz wykona również USG, aby stwierdzić, czy pępowina nie zaplątała się wokół szyi malucha. W takiej sytuacji – która zagraża życiu dziecka – konieczne będzie wykonanie cesarskiego cięcia.

Porady

W 38. tygodniu ciąży skurcze Braxtona-Hicksa mogą być naprawdę uciążliwe. Aby przynieść sobie ulgę, rozluźnij się, weź ciepłą (ale nie gorącą!) kąpiel i odpocznij.

Dowiedz się więcej o skurczach przepowiadających – przeczytaj: Twardy brzuch w ciąży – czy powinno Cię to niepokoić?

Niekiedy zdarza się, że obrzęki kończyn są bardzo duże i nie ustępują nawet po odpoczynku. Jeśli zauważysz podobne objawy u siebie, koniecznie zgłoś się do lekarza. Takie symptomy mogą być objawem gestozy, która jest zagrożeniem zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.

W 38. tygodniu pęcherz jest płaski, uciskany przez macicę, dlatego możesz bardzo często odwiedzać toaletę. Mimo tego nadal pij dużo wody i nawadniaj organizm – jest to potrzebne tobie i maluchowi. Pod koniec ciąży możesz też mieć mniejszy apetyt, jednak cały czas dbaj o swoją dietę. Jedz regularnie, niewielkie, odpowiednio zbilansowane posiłki, by dostarczyć sobie i dziecku wszystkich niezbędnych substancji odżywczych.

O co pytają mamy?

Ile waży dziecko w 38. tygodniu ciąży?

Dziecko waży ok. 3,1 kg.

Czy orgazm może wywołać poród w 38. tygodniu ciąży?

Orgazm może wywołać skurcze, które mogą trwać od 0,5 do 1 godziny. Jednak nie rozpocznie porodu.

Co oznaczają mocne ruchy dziecka w 38. tygodni ciąży?

Mocne ruchy dziecka mogą oznaczać problemy z jego zdrowiem, dlatego szybko zgłoś się do lekarza

Jak przyspieszyć poród w 38. tygodniu?

Poród w 38. tygodniu można przyspieszyć przez umiarkowaną aktywność, masaż krocza, picie herbaty z liści malin, masowanie sutków i seks.

Czy ból jak na okres, to początek porodu?

Ból jak na okres może być pierwszym etapem akcji porodowej lub objawem skurczy Braxtona-Hicksa.

Czy w 38. tygodniu ciąży może zmienić się ułożenie dziecka?

Tak, zdarzają się przypadki samoistnego obrotu także w 38. tygodniu.

Ile ruchów powinno robić dziennie dziecko w 38. tygodniu ciąży?

Dziecko powinno wykonywać 10 ruchów w ciągu 12 h.

Co robi dziecko w 38. tygodniu ciąży?

Dziecko „trenuje” umiejętności, które będą mu potrzebne po porodzie, czyli np. siusiua, połyka płyn owodniowy i ssie kciuk.

38. tydzień ciąży – który to miesiąc?

38. tydzień ciąży to 9. miesiąc.

Czy słabe ruchy dziecka w 38. tygodniu ciąży to powód do niepokoju?

Jeśli ruchy dziecka są słabe, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub szpitala na badanie KTG.

38. tydzień ciąży – jak rozpoznać poród?

Objawy porodu w 38. tygodniu ciąży: regularne skurcze, cieknące wody płodowe i plamienia.

Jak wygląda dziecko w 38. tygodniu ciąży?

Dziecko wygląda jak noworodek.

Czy biegunka w 38. tygodniu ciąży oznacza poród?

Biegunka może być pierwszym objawem porodu, ale także odklejającego się łożyska i zatrucia pokarmowego.

Twardy brzuch w 38. tygodniu ciąży – czy trzeba jechać do szpitala?

Niezwłocznie zgłość się do szpitala, jeśli brzuch w 38. tygodniu ciąży twardnieje regularnie co kilka minut. To może oznaczać poród.

Jak złagodzić skurcze w 38. tygodniu ciąży?

Skurcze można złagodzić poprzez ciepłą kąpiel lub zmianę pozycji, np. z leżącej na stojącą.

W jakim celu wykonuje się USG w 38. tygodniu ciąży?

USG w 38. tygodniu ciąży wykonuje się, żeby ustalić wagę i położenie dziecka oraz ilość wód płodowych.

Ile trwa poród w 38. tygodniu ciąży?

Poród może trwać kilkadziesiąt minut lub godzin.

Jak złagodzić mdłości w 38. tygodniu ciąży?

Na mdłości mogą pomóc specjalne preparaty do kupienia w aptece, jedzenie migdałów lub picie ciepłego mleka.