30-tydzien-ciazy.png

30. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Wybierz tydzień ciąży:

30. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Twoje dziecko

W 30. tygodniu ciąży dziecko waży niemal 1400 g. To efekt zwiększania ilości tkanki tłuszczowej, dzięki której skóra malucha stopniowo się wygładza. Gdyby właśnie w tym momencie doszło do porodu, dziecko wyglądałoby jak noworodek – tyle że znacznie chudszy.

Na tym etapie ciąży maluch mierzy ok. 38 cm – to tyle, ile wynosi średnica dużej główki kapusty. Nie ma jednak co porównywać wielkości dziecka, ponieważ jest to kwestia uwarunkowań genetycznych.

Tkankę podskórną wypełnia warstwa tłuszczyku, zaś na powierzchni skóry pojawia się delikatny meszek odpowiadający za utrzymywanie temperatury. Zniknie on jeszcze przed porodem – wówczas, gdy maluch samodzielnie zadba o termoregulację ciała.

Rosnący maluch ma coraz mniej przestrzeni płodowej, dlatego jego ruchy stają się wolniejsze. Nadal będziesz je odczuwać, a jeśli coś cię zaniepokoi – warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Na tym etapie dziecko powinno zacząć przyjmować pozycję główkową. Zorientujesz się, gdy zaczniesz odczuwać kopnięcia pod żebrami zamiast w dolnej części brzucha. Jeżeli jednak nadal czujesz je tam, gdzie do tej pory, dziecko ma jeszcze czas na przyjęcie odpowiedniej pozycji.

W 30. tygodniu ciąży dochodzi do intensywnego rozwoju mózgu – na jego powierzchni tworzy się jeszcze więcej pofałdowań. Powstaje też coraz większa liczba komórek nerwowych, dzięki którym dziecko zaczyna odbierać coraz więcej bodźców.

Sprawdź, dlaczego należy suplementować kwas foliowy – przeczytaj artykuł: Kwas foliowy – dlaczego jest tak ważny w ciąży?

Twoje ciało

Nadal przybierasz na wadze – do końca ciąży przybędzie Ci ok. 6 kg. Stale powiększający się brzuch nie ułatwia codziennego funkcjonowania. Możesz mieć problem nie tylko z poruszaniem się, ale i przyjęciem wygodnej pozycji podczas snu.

Powiększająca się macica cały czas uciska na przeponę, dlatego trudności ze złapaniem tchu nie odpuszczają.

Piersi stają się wyraźnie większe i mogą być bardziej wrażliwe na dotyk. Zaczyna się gromadzić w nich pokarm – niekiedy dochodzi do jego niekontrolowanego wypływu. Na razie ma postać gęstego płynu – to tzw. siara, która jest niezwykle cennym pokarmem dla dziecka.

Badania w ciąży

Jeśli do tej pory nie wykonałaś badań na okres między 27. a 32. tygodniem ciąży, warto to zrobić teraz. Koniecznością są:

  • morfologia krwi
  • badanie ogólne moczu
  • antygen HBs
  • toksoplazmoza
  • przeciwciała odpornościowe (anty-Rh).

Podczas wizyty lekarz może wykonać badanie USG w celu oceny potwierdzenia prawidłowego rozwoju dziecka. To tzw. trzecie badanie prenatalne.

Na tym etapie ciąży można przeprowadzić badanie USG 3D i 4D – na obrazie doskonale widać, jak wygląda dziecko.

Dolegliwości

Chociaż ciąża to wyjątkowy okres, możesz zmagać się z wieloma dolegliwościami.

  • Twardnienie brzucha

To efekt stawiania się macicy, która – poprzez takie delikatne skurcze – przygotowuje się do porodu. Jest to typowy objaw ciąży i nie powinien budzić twoich obaw, jeśli skurcze pojawiają się rzadko i trwają krótko, a także, gdy nie towarzyszą im plamienia czy silny ból. Jeżeli jednak coś wzbudza twój niepokój, skonsultuj się z lekarzem.

  • Hemoroidy

W 30. tygodniu ciąży możesz zmagać się z hemoroidami. Aby wyeliminować dyskomfort, warto wykonywać nasiadówki, okłady i ciepłe kąpiele. Jeśli domowe metody na hemoroidy nie przynoszą ulgi, poproś lekarza o wskazanie maści do miejscowego stosowania.

  • Zgaga, wzdęcia, zaparcia

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego to efekt powiększającej się macicy, która uciska jelita i żołądek. Pamiętaj więc o stosowaniu lekkostrawnej diety, powolnym spożywaniu każdego kęsa i dokładnym jego przeżuwaniu, unikaniu aktywności fizycznej zaraz po posiłku.

  • Obrzęki

Powstawanie obrzęków to efekt zastoju wody w organizmie. Możesz mieć wrażenie spuchniętych kostek u nóg, palców u dłoni czy nadgarstków. Takie dolegliwości są całkowicie naturalne i będą utrzymywać się nawet do połogu.

Dowiedz się, jakimi płynami najlepiej uzupełnić swoją dietę – przeczytaj artykuł: Napoje w ciąży – co może pić przyszła mama?

Samopoczucie

Dolegliwości, zmęczenie i burza hormonów – to wszystko sprawia, że możesz odczuwać spadek nastroju. Nie wiń siebie za to, że raz Cię wszystko irytuje, a innym razem wpadasz w euforię. Tak samo jak Ty, czuje się mnóstwo innych ciężarnych kobiet.

Warto w tym okresie postawić na relaks. Świetnie sprawdzają się lekkie firmy ruchu, np. joga, pilates. Jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania, możesz wybrać się do SPA na specjalne zabiegi dla ciężarnych.

Nie rezygnuj z drobnych przyjemności i nie odpuszczaj odpoczynku. Jeśli tylko masz ochotę na drzemkę, prześpij się. Po prostu.

Sprawdź, co warto zrobić w czasie ciąży – przeczytaj artykuł: Jak dbać o dobrą formę w ciąży?

Idealny moment

Z kompletowaniem wyprawki dla noworodka nie czekaj na ostatnią chwilę. Już w 30. tygodniu ciąży możesz rozpocząć przygotowania. Zacznij od stworzenia listy niezbędnych produktów – szczególnie tych, które będą potrzebne w szpitalu. Upewnij się przy tym, co jest wymagane w placówce, w której chcesz rodzić.

Jeśli do tej pory nie wybrałaś położnej, najwyższy czas to zrobić.

O co pytają mamy?

30. tydzień ciąży – który to miesiąc?

30. tydzień ciąży to 7. miesiąc ciąży.

Ile waży dziecko w 30. tygodniu ciąży?

Dziecko osiąga masę ciała wynoszącą średnio 1400 g.

Jak wygląda dziecko w 30. tygodniu ciąży?

Maluch wygląda już jak typowy noworodek, ale ma nieco mniej tkanki tłuszczowej.

Dziecko w 30.tygodniu ciąży – noworodek czy wcześniak?

Dziecko urodzone w 30. tygodniu ciąży to wcześniak. Noworodek urodzony przed czasem jest słaby i wymaga profesjonalnej opieki medycznej.

Czy twardniejący brzuch w 30. tygodniu ciąży to normalne?

Dla 30. tygodnia ciąży typowe jest twardnienie brzucha spowodowane tzw. skurczami Braxtona-Hicksa. Jest to normalny stan, w którym macica przygotowuje się do porodu.

Jakie jest ułożenie dziecka w 30. tygodniu ciąży?

Na tym etapie dziecko może już przyjąć ułożenie główkowe. Jeśli tak nie jest, maluch ma jeszcze na to czas.

Jak wygląda wcześniak z 30. tygodnia ciąży?

Wcześniak wygląda już jak noworodek. Jest jednak odrobinę chudszy i słabszy.

Jak przebiega poród w 30. tygodniu ciąży?

Poród w 30. tygodniu ciąży najczęściej przeprowadza się na drodze cesarskiego cięcia.

USG w 30. tygodniu ciąży – co wykrywa?

USG w 30. tygodniu ciąży przeprowadza się w celu sprawdzenia prawidłowości rozwoju płodu. Pozwala na stwierdzenie ewentualnych zaburzeń, np. makrosomii, hipotrofii.

Jak wygląda dziecko na USG w 30. tygodniu ciąży?

Podczas USG dziecko wygląda jak typowy noworodek. Rysy twarzy są wyraźnie zarysowane, podobnie jak pozostałe części ciała.

Jakie są dolegliwości w 30. tygodniu ciąży?

Typowe dolegliwości to m.in. obrzęk ciała, hemoroidy, twardniejący brzuch.

30. tydzień ciąży a ruchy dziecka w dole brzucha – o czym świadczą?

W 30. tygodniu ciąży wiele kobiet odczuwa ruchy dziecka w dole brzucha. Ich występowanie może świadczyć o utrzymywaniu się pozycji pośladkowej. Jeśli natomiast będziesz odczuwać kopnięcia pod żebrami, dziecko prawdopodobnie przyjęło ułożenie główkowe.

Ile można przytyć do 30. tygodnia ciąży?

Kobiety w 30. tygodniu ciąży przybierają na wadze ok. kilkunastu kilogramów od początku ciąży.