Droga mamo, jesteś w trzecim trymestrze ciąży? Gratulujemy, już niedługo będziesz mogła przytulić Twojego maluszka! Zanim to nastąpi, wsłuchaj się w swoje ciało – czy wysyła Ci jakieś nietypowe objawy? Czy zdarza się, że masz poczucie, że Twój brzuch nagle zaczął twardnieć? Sprawdź, co to oznacza!
Co znajdziesz w tym artykule:
Kalendarz ciąży
Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.
Przejdź do stronyTwardy brzuch w ciąży – jakie są tego przyczyny?
Twardnienie brzucha w ciąży, określane również przez ciężarne jako stawianie się brzucha występuje u wielu ciężarnych kobiet, jednak czy wiesz, czym ono jest?
Napięty brzuch w ciąży to bardzo popularna sytuacja, która polega na tym, że kobieta odczuwa, że co jakiś czas jej brzuch twardnieje. Kiedy ciąża jest już na etapie zaawansowanym, może pojawić się uczucie silnego napięcia w dole brzucha, przez co wydaje się, że jest on twardy. Jest to wynik pracy macicy, która przygotowuje się do porodu. Tego typu skurcze, zwane skurczami Braxtona Hicksa są bezbolesne i krótkie (dlatego możesz mieć wrażenie, że tylko twardnieje Ci podbrzusze, ale nie masz skurczów), ale bardzo zaskakujące. Są zwane również skurczami przepowiadającymi i prawdopodobnie będą pojawiać się częściej wraz z rozwojem ciąży. Początkowo skurcze te trwają około pół minuty, w ostatnich tygodniach ciąży mogą trwać nawet kilkanaście do kilkudziesięciu minut.
Moc benefitów z BebiKlubem
dołącz i korzystaj z szerokiej bazy wiedzy, bezpłatnych porad naszych ekspertów i odbierz darmowy prezent w tym zniżki od naszych partnerów - nawet do -20%!
ZAREJESTRUJ SIĘCzy twarde podbrzusze w ciąży to powód do obaw?
Twardy brzuch pod koniec ciąży nie powinien Cię niepokoić – jest to zupełnie naturalny odruch organizmu, który musi przygotować się na nowe zadanie, jakim jest poród. Zachowaj jednak czujność, jeśli tego typu objawy pojawiają się wcześniej niż około szóstego miesiąca ciąży. Jeśli dodatkowo towarzyszy im ból i plamienie, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ może to być symptom przedwczesnego porodu.
Niepokój powinny wzbudzić w Tobie wszelkie niestandardowe sytuacje, jak plamienia i krwawienia, słabnące ruchy dziecka czy silny ból. Jeśli uważasz, że skurcze trwają zbyt długo i są zbyt intensywne, skonsultuj się z osobą, prowadzącą Twoją ciążę. Jeśli odczuwasz Twardy brzuch na początku ciąży, również powinnaś porozmawiać o tym z lekarzem, który sprawdzi przyczynę tego stanu
Jak radzić sobie z twardniejącym brzuchem w ciąży?
W trakcie trwania skurczu postaraj się odpocząć i zrelaksować. Często lekarze zalecają, by od momentu wystąpienia skurczów przepowiadających, kobiety zaczęły się oszczędzać – nie oznacza to, że musisz do porodu leżeć, jednak postaraj się nie wykonywać zbyt intensywnych aktywności, by nie narażać maluszka – nie dźwigaj, nie przeciążaj się i staraj się znaleźć czas na regenerację i odpoczynek. Jeśli nie ma przeciwwskazań, pozostań aktywna do samego końca ciąży i często przebywaj na świeżym powietrzu – jeśli będziesz dotleniona, to również mięśnie macicy będą funkcjonować prawidłowo i pozostaną elastyczne. Niewskazane jest jednak głaskanie i masowanie brzucha, ponieważ może to nasilić skurcze.