IMAGE-Hero-Standard-Size (2).png

5-6 miesiąc życia dziecka

Odpowiednia dieta i prawidłowe nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ na zdrowie Twojego dziecka zarówno obecnie jak i w przyszłości! Zadbaj o to, by zapewnić mu zbilansowaną dietę już od pierwszych dni jego życia i sprawdź zalecenia ekspertów dotyczące żywienia niemowląt i małych dzieci.

Bebiko 2 NUTRIflor Expert zawiera (1).png

Należy dążyć do wyłącznego karmienia piersią

przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka, ponieważ to najlepszy sposób żywienia dziecka. Karmienie piersią powinno być kontynuowane tak długo, jak będzie to pożądane przez matkę i dziecko. jeśli nie możesz karmić piersią, podawaj mleko modyfikowane.

Dowiedz się więcej

Zasady rozszerzania diety są takie same zarówno dla dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym.

Posiłki uzupełniające zacznij wprowadzać najpóźniej w 7. miesiącu życia

Przygotowano na podstawie: Hojsak I., Bronsky J., Campoy C., et al. Young Child Formula: A Position Paper by the ESPGHAN Committee on Nutrition. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2018; 66(1):177-185; Horvath A., Szajewska H., Burza w szklance soku – komentarz do wytycznych AAP, Standardy Medyczne/Pediatria, 2017, T. 14, 754-755; Mikulska A., Szajewska H., Rachtan-Janicka J. Poradnik karmienia piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa, 2016; Nehring-Gugulska M., Zukowska-Rubik M., Pietkiewicz A., Karmienie piersią w teorii i praktyce, Medycyna Praktyczna Kraków 2017, s.137; Płudowski P. i wsp. Witamina D Rekomendacje dawkowania w populacji osób zdrowych oraz w grupach ryzyka deficytów–wytyczne dla Europy Środkowej 2013 r, Standardy Medyczne/Pediatria 2013, T. 10, 573-578; Szajewska H., Socha P., Horvath A. i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne/Pediatria 2014, T. 11, 321-338; Szajewska H., Horvath A. i wsp. Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin. Medycyna Praktyczna Kraków, 2014; Szajewska H., Horvath A., Rybak A., Socha P. Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria 2016, T. 13, 9-24; Szajewska H., Horvath A., Żywienie i leczenie żywieniowe dzieci i młodzieży. Medycyna praktyczna Kraków, 2017; Weker H i wsp. Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1-3 roku życia, Zakład Żywienia, Instytut Matki i Dziecka, 2013.

Kalendarz-Dieta-dziecka.png

Dieta dziecka

Prawidłowy rozwój dziecka w dużym stopniu zależy od jego diety, dlatego eksperci zalecają wyłączne karmienie piersią w pierwszych sześciu miesiącach życia. Następnie między 17. a 26. tygodniem życia rozszerzanie diety dziecka, poprzez stopniowe wprowadzanie nowych produktów o wielkości i konsystencji dopasowanej do wieku i możliwości maluszka.

Pamiętaj

Pamiętaj, że dziecko początkowo powinno przyjmować małe porcje o gładkiej, przetartej konsystencji, zaś grudki i większe kawałki powinny pojawić się w jego diecie nieco później.

To, ile powinien jeść noworodek i jak często powinien być karmiony, a także ułożenie zbilansowanej diety, która będzie zawierać odpowiednie dania dla dzieci jest nie lada wyzwaniem dla większości rodziców.

Z pomocą przyszli eksperci w dziedzinie dietetyki, którzy opracowali schemat żywienia niemowląt i dzieci po 1. roku życia, stanowiący praktyczny zestaw porad dotyczących diety i jadłospisu niemowląt i małych dzieci w ciągu tysiąca pierwszych dni życia.

  • Dowiedz się, jaką rolę w diecie dziecka pełni mleko, a także poznaj korzyści, jakie niesie karmienie piersią, karmienie mieszane oraz karmienie mlekiem modyfikowanym.
  • Sprawdź, jak przygotowywać posiłki dla niemowląt po 6. miesiącu życia i jak komponować jadłospis, by zapewnić mu wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje do rozwoju.
  • Kalendarz żywienia dziecka rozwieje również Twoje wątpliwości dotyczące podawania dziecku odpowiedniej ilości napojów oraz doprawiania potraw dla maluszków (w szczególności należy pamiętać o tym, by wystrzegać się soli i cukru).
  • Dowiedz się także, jak zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną niemowlaka i dziecka po 1. roku życia oraz jak kontrolować, czy przyrost masy ciała malucha jest utrzymany na prawidłowym poziomie.

Schemat żywienia dziecka podpowie Ci, kiedy powinny zostać wprowadzone zmiany w diecie Twojego maluszka. Jeśli jakiś temat zainteresuje Cię bardziej, wystarczy kliknąć w odpowiednią ikonkę, by przejść do artykułu, który w dogłębny sposób wyjaśni dane zagadnienie.

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?