Żywienie niemowlaka – jak rozszerzać dietę Maluszka

4 min
Kobieta karmi dziecko jedzeniem ze sloiczka

Żywienie niemowlęcia nie jest prostą sprawą. W pierwszym półroczu życia dziecka najbardziej optymalne dla jego wzrostu i rozwoju jest karmienie piersią. Rozszerzanie diety niemowlęcia, które powinno nastąpić nie wcześniej niż w 17 tygodniu i nie później niż w 26. tygodniu jego życia to wzbogacanie jadłospisu w nowe smaki i konsystencje. Poznaj najważniejsze zasady żywienia niemowląt i planowania posiłków w okresie 1. roku życia Twojego dziecka, aby jedzenie wspomagało jego prawidłowy rozwój.

Kobieta karmi dziecko jedzeniem ze sloiczka
Kobieta karmi dziecko jedzeniem ze sloiczka

Glodne dziecko bierze do ust lyzeczke z zupka

Wapń i witamina D w diecie dziecka

Przejdź do artykułu

Żywienie niemowląt przed 6 miesiącem życia

Przez co najmniej 6 pierwszych miesięcy życia dziecka należy dążyć do wyłącznego karmienia piersią, gdyż mleko mamy zapewnia wszystkie niezbędne składniki odżywcze do prawidłowego rozwoju młodego organizmu, a także zaspokaja jego potrzeby energetyczne. Oprócz tego mleko mamy wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego, nerwowego i odpornościowego niemowlęcia. Karmienie piersią ma wiele zalet zarówno dla dziecka, jak i dla mamy, a także sprzyja budowaniu emocjonalnej więzi.

Jeśli kobieta ma trudności w karmieniu piersią, to wówczas warto skonsultować się z lekarzem, położną lub doradcą laktacyjnym – bardzo ważne jest zdiagnozowanie problemu.  Gdy karmienie piersią okaże się niemożliwe, to podstawą diety dziecka powinno być mleko modyfikowane, które powinno być dobrane do indywidualnych potrzeb niemowlęcia.

Pomiędzy 17. Tygodniem życia (początek 5. Miesiąca życia) a 26.  tygodniu życia dziecka (początek 6. Miesiąca życia, zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt, należy rozpocząć rozszerzanie diety malucha. Mleko mamy nadal powinno stanowić podstawę żywienia niemowlęcia, ponieważ dostarcza mu niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Rozszerzanie diety ma na celu dostarczenie dziecku nowych źródeł energii i składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego wzrostu.

Żywienie niemowląt po 6. miesiącu życia – najważniejsze zasady

Wiek dziecka, w którym rozszerzamy dietę ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia. Przed 17. tygodniem życia Twój maluszek nie jest gotowy do przyjmowaniu pokarmów stałych – dopiero uczy się siadania i trzymania pozycji pionowej. Poza tym układ pokarmowy Twojej pociechy nie jest w pełni dojrzały – aktywność enzymów trawiennych potrzebnych do poradzenia sobie z pokarmem jest na niskim poziomie. Z kolei zbyt późne wprowadzenie pokarmów uzupełniających wiąże się z ryzykiem niedostarczenie dziecku odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych, których potrzebuje stale rozwijający się organizm. Dlatego zadbaj o to, aby nowe pokarmy wprowadzać we właściwym czasie. Żywienie niemowląt po 6. miesiącu to czas pełen wyzwań, ale również wyjątkowe doświadczenie, które pomoże Wam zbudować bliską więź. Rytm wprowadzania nowych produktów do diety dziecka opisany jest w schemacie żywienia niemowląt. Pamiętaj, że ma on charakter orientacyjny. Najważniejsza jest obserwacja maluszka, który da nam znać, że nadszedł czas na rozszerzanie diety.

Nowe pokarmy wprowadzaj do diety maluszka stopniowo.  Zaczynaj od posiłków jednoskładnikowych jak przecier z brokuła. Każdy produkt wprowadzaj pojedynczo. Dzięki temu będziesz mogła obserwować reakcję Twojego malucha na dany produkt i w razie wystąpienia niepokojących objawów zastanowić się nad wycofaniem go z diety. Takie decyzje, warto abyś konsultowała z lekarzem.

Rozszerzanie diety maluszka zacznij od wprowadzania warzyw, które nie są tak akceptowane przez dzieci jak słodsze owoce. Zwiększysz szanse na polubienie warzyw przez Twoją pociechę. W kolejnych dniach łatwiej będziesz mogła wprowadzać inne warzywne propozycje. Warzywa podawaj przez około 2 tygodnie. Dopiero po tym czasie podaj pierwszy owocowy smak.

  • Nie zniechęcaj się jeśli maluszek pluje i kręci główką, bo nie chce jeść brokułów czy kalafiora. Dziecko potrzebuje czasu na przyzwyczajenie się do nieznanego smaku i konsystencji. Niekiedy potrzeba 10-15 prób podania nowego produktu, zanim dziecko zaakceptuje jego smak!
  • Zadbaj o jakość posiłków, które podajesz dziecku. Jeśli gotujesz w domu kupuj produkty ze sprawdzonych źródeł. Jeśli decydujesz się na dania ze słoiczka  nie martw się – to dobrze przebadane i bezpieczne posiłki dla Twojego maluszka. Podając owoce i warzywa pamiętaj o ich dokładnym myciu, obieraniu i przecieraniu.
  • Nie zapomnij o pojeniu dziecka. Rozszerzanie diety o nowe produkty wiąże się z pilnowaniem nawodnienia Twojej pociechy. Wybieraj wodę niskozmineralizowaną, niskosodową.

W czasie 1000 pierwszych dni życia dziecka żywienie ogrywa kluczową rolę we wspieraniu rozwoju układu pokarmowego. To jedyny taki moment w życiu Twojej pociechy, w którym możesz zadbać o jego zdrowie teraz i w dorosłym życiu.  Podawanie żywności dostosowanej do wieku dziecka i dbanie o jakość jego jadłospisu to inwestycja w zdrowy brzuszek, dobre samopoczucie oraz lepszą przyszłość Twojego dziecka.

Tagi: żywienie niemowlaka, żywienie niemowląt po 4 miesiącu, rozszerzanie diety, wprowadzanie nowych posiłków, wprowadzanie glutenu, jadłospis niemowlaka

Oceń ten artykuł:

delikatny-brzuszek.jpg

Delikatny brzuszek

Czy wiesz, że układ trawienny Twojego dziecka rozwija się jeszcze po narodzinach? Sprawdź, jak dbać o brzuszek Maluszka.

Dowiedz się więcej