Chcesz wiedzieć, czy maluszek rozwija się prawidłowo? Poznaj wszystkie etapy rozwoju Twojego dziecka i sprawdź, co możesz zrobić, aby zadbać o jego zdrowie.
10. miesiąc życia dziecka to moment, w którym maluch intensywnie domaga się uwagi dorosłych, rozumie proste polecenia i ma coraz lepszy kontakt z otoczeniem.
Uwielbia brać do ręki przedmioty, po czym je wyrzucać. W 10. miesiącu życia dziecka, rodzice muszą być czujni, ponieważ maluch w tym okresie podejmuje pierwsze próby samodzielnego wstawania oraz siadania i powinien być asekurowany.
Między 10. a 12. miesiącem życia dziecka znacznie zwiększa się aktywność enzymów trawiennych – maluszek z powodzeniem może próbować kolejnych pokarmów w ramach rozszerzania diety.
W 10. miesiącu życia dziecka większość enzymów trawiennych jest już w pełni aktywna. Dziecko doskonali swoje umiejętności samodzielnego jedzenia.
Jego posiłki w tym okresie mogą być bardziej różnorodne, a pokarmy powinny być rozdrobnione lub posiekane.
Nadal jego dieta wymaga jednak troski – układ pokarmowy jest delikatny i wrażliwy, powinien otrzymywać pokarm dopasowany do jego potrzeb.
10. miesiąc życia dziecka to kolejny etap rozwoju mowy – maluszek uwielbia posługiwać się swoim głosem, gaworząc, zwraca na siebie uwagę dorosłych. Powtarza dźwięki, które usłyszy, takie jak cmokanie, chrząkanie czy kasłanie.
Maluszek w 10. miesiącu życia uwielbia siedzieć – dzięki temu ma dwie wolne rączki, którymi może badać faktury przedmiotów i zabawek. Poza tym przepada za rzucaniem rzeczami i grą w chowanego.
Jego umiejętność mowy cały czas się rozwija - już za chwilę, za momencik usłyszysz pierwsze „mama”. A może już usłyszałaś? Pamiętaj, że gaworząc, mówiąc do dziecka oraz czytając mu wspierasz rozwój jego aparatu mowy. Maluch coraz lepiej rozumie, co się do niego mówi i potrafi na swój sposób artykułować własne potrzeby.
Należy zwracać uwagę na sposób siadania dziecka. Maluszki z osłabionymi mięśniami brzucha i pleców (tzw. obniżone napięcie) siadają na tylnej części pośladków, zamiast na guzach kulszowych. Z tego powodu utrwalać się będzie nieprawidłowa postawa – plecy będą się zaokrąglać, a barki pochylać do przodu. W przypadku gdy dziecko siada w ten sposób, zaleca się ćwiczenia z fizjoterapeutą.