Chcesz wiedzieć, czy maluszek rozwija się prawidłowo? Poznaj wszystkie etapy rozwoju Twojego dziecka i sprawdź, co możesz zrobić, aby zadbać o jego zdrowie.
Drugi rok życia dziecka to ważny czas w Waszym życiu – maluch w dalszym ciągu intensywnie rozwija się i uczy się nowych zachowań. Chociaż każde dziecko rozwija się we własnym tempie, istnieją pewne umiejętności, które dzieci po 2. roku życia nabywają w podobnym czasie. Dowiedz się, jak przebiega rozwój dwulatka, abyś mogła świadomie obserwować te ważne kroki milowe.
To, w jaki sposób Twoje dziecko bawi się, uczy i komunikuje z otoczeniem, jest ważną wskazówką dla Ciebie, dotyczącą etapu jego rozwoju. Dwulatek może zadawać wiele pytań i próbować być samodzielnym – pamiętaj, że wciąż jest jednak od Ciebie zależny i masz ogromny wpływ na jego rozwój.
Dwulatek może mieć mniejszy apetyt niż dotychczas – wynika to ze zwolnionego tempa jego rozwoju w stosunku do poprzednich miesięcy, a w związku z tym mniejszego zapotrzebowania na kalorie. Dziecko będzie teraz przybierało na wadze średnio 2 kg na rok.
Jego układ pokarmowy jest już sprawny i prawidłowo rozwinięty – enzymy trawienne są w pełni aktywne.
Brzuszek dwulatka wciąż jednak potrzebuje wsparcia, m.in. poprzez dostarczanie mu wraz z dietą odpowiedniej ilości błonnika.
Wciąż kształtują się nawyki żywieniowe dziecka – od tego, co będziesz mu teraz podawała do jedzenia, będą zależały jego wybory żywieniowe w przyszłości.
Po skończeniu drugiego roku życia maluch potrafi coraz więcej – nabywa nowe umiejętności, które pozwalają mu przystosować się do życia w społeczeństwie:
Drugi rok życia dziecka jest czasem, w którym maluch manifestuje otoczeniu swoją obecność, stara się być niezależny i często buntuje się przeciw rodzicom. Jakie są przejawy społeczno-emocjonalnego rozwoju dwulatka?
Dwulatek za wszelką cenę próbuje pokazać swoją niezależność i przeciwstawienie domowym zasadom. Bunt dwulatka to wyzwanie dla rodziców i najbardziej wymagający dla nich etap. Najważniejsze, abyście w tym czasie nie dali się ponieść emocjom – to naturalny etap, który niedługo minie. Najważniejsze to chwalić malucha za postępy i odpowiednie zachowania. Wsparcie rodziców jest ważnym elementem, który wspiera prawidłowy rozwój dziecka.
Każde dziecko dorasta w swoim własnym tempie – nie możesz przewidzieć dokładnie, kiedy Twój maluch zdobędzie nowe umiejętności.
Różne przejawy rozwoju dwulatka dają ogólne pojęcie o zmianach, których mogą spodziewać się rodzice, jednak zawsze proces ten może mieć różny przebieg.
Jeżeli cokolwiek w zachowaniu dziecka budzi obawy rodziców, należy niezwłocznie zgłosić się do pediatry, aby wykluczyć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju.