3-miesiac-zycia-dziecka.png

3. miesiąc życia - kalendarz rozwoju dziecka

Chcesz wiedzieć, czy maluszek rozwija się prawidłowo? Poznaj wszystkie etapy rozwoju Twojego dziecka i sprawdź, co możesz zrobić, aby zadbać o jego zdrowie.

3 miesiąc życia

Twoje dziecko

Trzeci miesiąc życia dziecka to czas, w którym maluszek zaczyna komunikować się z otoczeniem, jest żywo zainteresowany tym co się dzieje dokoła niego i coraz mniej płacze.

Stara podpierać się na łokciach i próbuje obracać się na boki.

Ulewania występują rzadziej, a rozwijająca się błona mięśniowa jelit niedługo pomoże uporać się z kolkami. 

Rozwój brzuszka

W 3. miesiącu życia dziecka mogą znacznie zmniejszyć się lub nawet zaniknąć ulewania, ponieważ dolny zwieracz przełyku jest coraz sprawniejszy. Nie jest to jednak reguła – starsze niemowlęta także mogą ulewać, ponieważ ich układ pokarmowy wciąż jest niedojrzały i wymaga specjalnego traktowania. Niestety, niektóre dzieci nadal mogą zmagać się z kolkami lub zaparciami.

W brzuszku maluszka rozwija się błona mięśniowa jelit i powoli uaktywnia się enzym chymotrypsyna, dzięki któremu trawione jest białko.

Niemowlę w 3. miesiącu życia powinno być przyzwyczajane do regularnego rytmu karmień, a przerwy między nimi powinny wynosić ok. 3–4 godziny. Dzięki temu praca układu pokarmowego maluszka będzie sprawniejsza i bardziej fizjologiczna, a jego brzuszek będzie wspierał zdrowy rozwój.

Rozwój fizyczny

  • 3-miesięczne niemowlę stabilniej trzyma główkę, podnosi ją, gdy leży na brzuszku, pod kątem 90 stopni i utrzymuje w tej pozycji około 1 minuty. Dłużej utrzymuje główkę w pozycji pionowej, gdy jest trzymane na rękach. Coraz częściej próbuje podpierać się na łokciach, co stanowi przygotowanie do raczkowania.
  • Dziecko jest coraz bardziej ruchliwe i podejmuje pierwsze próby przewracania się na boki.
  • W 3. miesiącu życia pojawia się koordynacja ręka-oko, maluszek mógłby bez przerwy przyglądać się swojej rączce, bawić się nią np. wkładając do buzi.
  • Rozwija się odruch chwytny – dziecko pewnie trzyma różne przedmioty i potrząsa nimi. Potrafi wodzić oczami za kolorowym przedmiotem.
  • W 3. miesiącu rozszerza się wachlarz dźwięków wydawanych przez dziecko, co świadczy o postępującym rozwoju aparatu mowy.

Rozwój społeczno emocjonalny

Rozwój dziecka w 3. miesiącu może objawiać się też tym, że dziecko mniej płacze. Wynika to z faktu, że niektóre maluchy umieją już poradzić sobie ze swoimi emocjami. Rzadszy płacz jest też efektem tego, że mama reaguje na potrzeby dziecka, zanim zakomunikuje ono je płaczem.

Dziecko sygnalizuje strach czy niezadowolenie ustami ułożonymi w podkówkę. Jeżeli jednak dziecko nadal dużo płacze, nie ma powodów do obaw. Być może jest wyjątkowo wrażliwe na bodźce z zewnątrz, takie jak nadmierne ciepło bądź zimno, głośne dźwięki, ostre światło czy dotyk.

Dziecko jest coraz bardziej zainteresowane otaczającym je światem, ruchliwe. 3-miesięczne dziecko zaczyna przenosić ciężar swojego ciała i przewracać z jednego boku na drugi, by sięgnąć po przedmiot czy kogoś dotknąć.

Rozwój w 3. miesiącu życia obejmuje również postępującą stopniowo komunikację dziecka z otoczeniem. Maluch odróżnia głosy domowników, a nawet na nie reaguje! Rozpoznaje już ludzi, z którymi najczęściej przebywa. 

Co zrobić, by wspierać rozwój dziecka

  • Delikatny brzuszek: mleko mamy to wciąż podstawa jadłospisu Twojego maluszka. Karm piersią zgodnie z zaleceniami lekarza pediatry. Jeśli jednak z różnych względów nie możesz karmić piersią, porozmawiaj z lekarzem o wyborze mleka modyfikowanego odpowiedniego dla Twojego dziecka.
  • Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka, które coraz częściej próbuje się obracać na drugą stronę – nie pozostawiaj go bez opieki w miejscach takich jak łóżko czy przewijak (może z nich spaść).
  • Gdy jesteście na spacerze, wyjmuj maluszka z wózka i opowiadaj mu to, na co akurat patrzycie: przyrodę, ludzi czy zjawiska.
  • Zachęcaj dziecko do głużenia, powtarzając za nim dźwięki, które akurat z siebie wydobywa.
  • By ćwiczyć u dziecka umiejętność chwytania, umieszczaj w jego rączce (między kciukiem a palcem wskazującym) prostą grzechotkę.
  • 3. miesiąc to czas, w którym sprawdzą się kolorowe karuzele z wiszącymi elementami. Dziecko będzie po nie sięgało i dotykało. To sposób na ćwiczenie koordynacji ręka-oko. 
  • W wieku 3 miesięcy można zacząć ćwiczyć gibkość kręgosłupa i ruchomość stawów biodrowych. Jak to robić? Kieruj kolanko dziecka w stronę rączki, a rączkę w stronę kolanka, by z czasem zaczęło je chwytać.  

Pamiętaj, że jesteś ukochaną towarzyszką swojego dziecka, oknem na jego świat i przewodnikiem po fascynującym świecie kolorów i zjawisk. Bez względu na pogodę, wychodź z nim na spacery i wyjmuj z wózka. Możesz spróbować też skorzystać z nosidełka czy noszenia maluszka w chuście. W ten sposób dodatkowo zacieśnisz więź z dzieckiem.  

Czy wiesz, że?

Sprawdzenie, czy dziecko ma dojrzały odruch ssania, może być trudne, jednak jest kilka zasad, które pomogą się o tym przekonać.

Po stymulacji warg dziecka, wykonuje ono ok. 30 ich ruchów, a każdy z nich trwa ok 2 sekundy. Szacuje się, że na około 4 ruchy ssące warg przypada 1 ruch połykowy, który angażuje język, mięśnie gardła oraz ruch perystaltyczny przełyku.