Częstość karmienia niemowlęcia zmienia się wraz z jego rozwojem. Z czasem przystawienia malucha do piersi stają się rzadsze, bardziej uregulowane, a ich przebieg bardziej przewidywalny. Zalecaną metodą karmienia piersią jest karmienie na żądanie – ten sposób pozwala w pełni zaspokoić potrzeby niemowlęcia, dostosować i utrzymać laktację, a także zapobiegać problemom z piersiami.
Noworodek ma bardzo mały żołądek. W pierwszych dobach jego pojemność to zaledwie 3-7 ml, a mleko mamy jest lekkostrawne i łatwo przyswajalne. Karmienie co kilka godzin byłoby zbyt rzadkie dla małego dziecka, więc jeśli maluszek pokazuje objawy głodu, za każdym razem należy przystawić go do piersi. Nie warto patrzeć na zegarek i odliczać godzin – po jakimś czasie karmienie stanie się instynktowne i zgodne z potrzebami dziecka. Szczególnie początki karmienia są ważne do rozbudzenia laktacji – im częściej niemowlę ssie pierś, tym bardziej pobudza to produkcję pokarmu. Laktacja to zasada podaży i popytu. Karmienie na żądanie to nie tylko potrzeby dziecka – równie ważne są potrzeby mamy, a częste przystawienia do piersi zmniejszają ryzyko problemów laktacyjnych. Zawsze jednak należy pamiętać również o tym, że każde niemowlę jest inne i każde należy traktować indywidualnie.
Poza tym, że noworodka należy karmić na żądanie, warto kontrolować to, jak często maluszek jest przystawiany do piersi. Zaleca się minimum od 8 do 10 karmień na dobę, w tym co najmniej 1-2 razy dziecko powinno zostać nakarmione w nocy. Jeśli samo się nie wybudza, to do pierwszego miesiąca życia powinna to robić mama. To ważne między innymi dlatego, że mleko zmienia swoje właściwości w rytmie dobowym – inne jest w ciągu dnia, a inne w nocy. W trakcie nocnych karmień niemowlę otrzymuje tłusty pokarm, obfity w kwasy omega 3, w tym kwas DHA zapewniający prawidłowy rozwój dziecka.
pediatra
Najbliższy czat odbędzie się: 20 stycznia, środa, godzina: 20:00
Dowiedz się więcej o zdrowiu brzuszka, bierz udział w quizach i wygrywaj atrakcyjne nagrody!!
Weź udział w Akademii