Niemowlę najada się, jeśli aktywnie ssie pierś przez około 10-16 minut. W tym czasie mama powinna słyszeć rytmiczne połykanie, a po karmieniu piersią odczuwać wyraźną ulgę oraz mieć wrażenie, że piersi wydają się lżejsze (nigdy jednak puste). Najedzony maluch jest zadowolony, a na koniec karmienia zasypia lub spokojnie leży – nie pręży się, nie grymasi, nie szuka brodawki.
Aby niemowlę było najedzone, należy karmić je naprzemiennie – jeśli dziecko chce ssać obie piersi, to drugą należy mu podać dopiero po opróżnieniu pierwszej. Mama nie powinna przerywać karmienia, gdy widzi, że maluch ssie i przełyka.
Efektywne karmienie jest wtedy, gdy niemowlę pobiera odpowiednią do swoich potrzeb ilość pokarmu. Jest to możliwe, gdy dziecko prawidłowo uchwyciło pierś, mama widzi, że maluch ssie i słyszy połykanie, a czas trwania karmienia jest odpowiedni do umiejętności i temperamentu niemowlęcia. Krótszych sesji przy piersi wymagają dzieci urodzone o czasie, a wcześniaki (urodzone przed 37. tygodniem ciąży) mogą ssać mleko z piersi nieco dłużej.
Warto nauczyć się rozpoznawać wczesne oznaki głodu u dziecka. Może w tym pomóc położna rodzinna, która odwiedza mamę i niemowlę po porodzie. Znając wskaźniki skutecznego karmienia piersią, mama może być spokojna i mieć pewność, że maluszek jest prawidłowo odżywiony. Tymi wskaźnikami są:
liczba wypróżnień – w 1. i 2. dobie jest to smółka, w 3. i 4. dobie to 3-4 luźne, żółte papkowate stolce, 5. doba lub 6. tydzień życia to minimum 3-4 luźne stolce. W przypadku siusiu w 1. i 2. dobie to 1-2 mokre pieluszki, w 3.-7. dobie to około 6 mokrych pieluszek, a w 8. dobie lub 6. tygodniu to około 8 mokrych pieluszek.
Ważnym wskaźnikiem jest również prawidłowy przyrost masy ciała – najedzony noworodek przybiera dobowo między 26 a 31 gramów. Trzeba pamiętać, że po porodzie dziecko traci około 10% swojej masy urodzeniowej, aby dopiero około 2. tygodnia ponownie osiągnąć swoją masę urodzeniową i zacząć przybierać na gramach.
pediatra
Najbliższy czat odbędzie się: 20 stycznia, środa, godzina: 20:00
Dowiedz się więcej o zdrowiu brzuszka, bierz udział w quizach i wygrywaj atrakcyjne nagrody!!
Weź udział w Akademii