Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.
Część komórek przywiera do ściany macicy, tworząc łożysko. Z pozostałej części wykształci się płód. Zagnieżdżenie się zarodka daje sygnał do produkcji ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Właśnie ten hormon wykrywają testy ciążowe. I chociaż maluszek jest bardzo niepozorny, bo wielkością przypomina ziarenko maku, to w tym momencie zaczyna się totalna rewolucja w Twoim życiu!
Sprawdź, na co powinnaś zwrócić uwagę, przygotowując się do ciąży – przeczytaj artykuł: Jak przygotować się do ciąży?
Gdy zarodek zagnieździ się w miękko „wyścielonej” macicy, Twój organizm zacznie wytwarzać więcej hormonów: estrogenu i progesteronu.
Już niedługo zorientujesz się, że nie masz miesiączki albo zaobserwujesz delikatne plamienie nazywane krwawieniem implantacyjnym.
Na tym etapie nie pojawiają się żadne wyraźne oznaki ciąży. Jednak właśnie teraz w Twoim ciele zachodzą zadziwiające przemiany. Możesz odczuwać zmęczenie, a Twoje piersi będą bardziej tkliwe i twardsze. Kobiety sądzą czasami, że to oznaka napięcia przedmiesiączkowego. W istocie wszystkie początkowe oznaki ciąży, jak:
● uczucie wzdęcia,
● skurcze,
● ból pleców,
● zmiany nastrojów
możesz początkowo wiązać z faktem, że za chwilę rozpocznie się miesiączka.
Dowiedz się, po czym poznać czy jesteś już w ciąży – przeczytaj artykuł: Czy będę mamą, czyli jak poznać pierwsze objawy ciąży
4. tydzień ciąży to najlepszy czas, aby rzucić palenie. Dym papierosowy ogranicza ilość dostarczanego tlenu, co może spowolnić wzrost i hamować rozwój płodu. Udowodniono, że palenie w czasie ciąży zwiększa ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu.
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, warto wykonać test ciążowy – na tym etapie powinien dawać już wiarygodny wynik.
Najbliższe 9 miesięcy to czas oczekiwania i przygotowań do pojawienia się maluszka na świecie. Musisz przygotować ciało i duszę, ale również zadbać o sprawy praktyczne.
Zanim rzucisz się w wir zakupów, dowiedz się, czego tak naprawdę będziesz potrzebować. Porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną, zrób listę potrzebnych rzeczy i sprawdź, które z nich możesz pożyczyć lub odkupić od bliskich.
Jest jeszcze bardzo wcześnie, ale warto zadbać wcześniej o te sprawy, aby uniknąć gonitwy po sklepach tuż przed porodem!
Sprawdź, co jeszcze warto zrobić w czasie ciąży – przeczytaj artykuł: Jak dbać o dobrą formę w ciąży?
Jeżeli jeszcze nie bierzesz kwasu foliowego, zacznij jak najszybciej. Nie czekaj do dnia pierwszej wizyty u lekarza. Czas pomiędzy 5. a 10. tygodniem ma ogromne znaczenie dla rozwoju układu nerwowego dziecka. W tym okresie maluch potrzebuje dużych ilości witamin z grupy B, w tym również kwasu foliowego. Dlatego – poza stosowaniem suplementu – wzbogać codzienną dietę m.in. w ciemnozielone warzywa, nasiona roślin strączkowych czy pełnoziarniste produkty.
Dowiedz sie więcej o roli kwasu foliowego, kiedy jesteś w ciąży – przeczytaj artykuł: Kwas foliowy, dlaczego jest tak ważny w ciąży
Minęły czasy, gdy kobiecie w ciąży zalecano leżenie w łóżku. Dziś wiemy, że bezpieczne ćwiczenia fizyczne są korzystne dla przyszłej mamy.
U sprawnych fizycznie kobiet poród jest łatwiejszy, zmniejsza się ryzyko cięcia cesarskiego, a po porodzie mama szybciej wraca do formy.
Nie chodzi jednak o to, by właśnie w okresie ciąży rozpocząć swoją przygodę ze sportem. Jeśli do tej pory prowadziłaś raczej siedzący tryb życia, nie zaczynaj intensywnych treningów. Postaw raczej na aktywności o średnim stopniu intensywności, unikając przy tym sportów kontaktowych. Energiczne spacery, joga, pilates czy pływanie należą do bezpiecznych form ruchu.
Poznaj ćwiczenia zalecane przyszłym mamom – przeczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę – poznaj ćwiczenia w ciąży
Planowaliście dziecko od dłuższego czasu, jednak poza radością na wieść o ciąży, odczuwacie również niepokój?
Pytania „Czy będziemy dobrymi rodzicami?”, „Czy poradzimy sobie w nowej roli?” „Czy nas na to stać?” są zupełnie normalne. Pozwól sobie i partnerowi na przeżywanie wszystkich emocji, jednak staraj się skupić na tym, co pozytywne.
Dobry nastrój mamy w ciąży wpływa pozytywnie na rozwój dziecka – stres szkodzi Waszej dwójce. Sprawdź, jak rozładować napięcie i przeczytaj artykuł: Stres w ciąży - jak sobie z nim radzić?
Nie. Można poczekać do 6.-7. tygodnia ciąży.
Typowe objawy to: niewielkie krwawienie implantacyjne, wyższa temperatura ciała, drażliwość, zmęczenie i bolesność piersi.
USG dopochwowe to jedna z najlepszych metod, aby potwierdzić ciążę.
Pęcherzyk może być jeszcze zbyt mały, żeby był widoczny na USG.
Nie, ciąża jest zbyt wczesna.
W tym czasie dochodzi do implantacji zarodka i zaczyna rozwijać się łożysko. Organizm zaczyna produkować HCG.
Negatywny test może być objawem, że ciąża jest zbyt wczesna lub poziom HCG zbyt niski.
Pęcherzyk może mieć od 1 do 4 mm.
Na tym etapie nie widać płodu ani pęcherzyka.
Dziecko ma postać pęcherzyka.
Plamienie na tym etapie może być spowodowane implantacją zarodka.
Na tym etapie test może być negatywny.
W 4. tygodniu ciąży poziom beta HCG może wynieść od 9,50 do 750,00 IU/l
4. tydzień ciąży to 1. miesiąc.
Można zrobić test, ale na tym etapie może wyjść negatywny.
Jeśli masz objawy grypy i podejrzewasz, że jesteś w ciąży, skontaktuj się z lekarzem POZ.