Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.
Pod koniec 7. tygodnia ciąży płód powiększa swój rozmiar z 4 mm do około 7-13 mm. Jest nawet trzykrotnie większy w porównaniu z poprzednim tygodniem. Wielkością przypomina teraz poziomkę.
Główka jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała, a ciemne plamki wskazują miejsca, gdzie pojawią się oczy i nozdrza.
7. tydzień ciąży to okres, w którym kształtują się pęcherzyki płucne. Serce zaczyna się dzielić – po to, aby w odpowiednim momencie uformować 2 komory i 2 przedsionki.
Przedmózgowie podzieliło się na dwie części, które utworzą półkule mózgowe, w których co minutę powstaje aż sto nowych komórek nerwowych.
Dowiedz się więcej, jakich witamin nie powinno zabraknąć w Twojej diecie – przeczytaj artykuł: Witaminy dla kobiet w ciąży: co i kiedy przyjmować?
W tym tygodniu udasz się prawdopodobnie na pierwszą wizytę kontrolną do ginekologa, który przeprowadzi z Tobą wywiad – między innymi na temat poprzednich ciąż i chorób genetycznych w Twojej rodzinie i rodzinie partnera. Spodziewaj się, że lekarz ustali termin porodu i zacznie rejestrować przyrost masy ciała.
Zostaniesz skierowana na pobranie krwi i rutynowe badania laboratoryjne – oznaczenie grupy krwi, badanie w kierunku diagnostyki ewentualnych chorób wenerycznych i różyczki oraz pełną morfologię krwi pod kątem rozpoznania ewentualnej anemii.
Możesz też zostać poddana badaniu wielkości miednicy lub USG przezpochwowe. Są to bezpieczne i bezbolesne zabiegi, służące kontroli rozwoju dziecka.
Wizyta u ginekologa to także dobra okazja, żeby wyjaśnić wszelkie nurtujące Cię kwestie związane z ciążą i porodem. Możesz mieć wiele obaw – szczególnie jeśli spodziewasz się pierwszego dziecka. Najlepiej będzie, jeśli wcześniej ułożysz sobie listę pytań, by później o wszystkim pamiętać.
Sprawdź, co jeszcze warto zrobić w czasie ciąży – przeczytaj artykuł: Jak dbać o dobrą formę w ciąży?
W najbliższym czasie powinnaś zdecydować, w którym szpitalu będziesz rodzić.
Warto odwiedzić kilka placówek i w miarę możliwości obejrzeć je oraz porozmawiać z personelem.
W poszukiwaniu informacji dobrze jest zajrzeć na fora internetowe i porozmawiać z przyjaciółkami, które już rodziły w Twojej miejscowości. Zapytaj też lekarza rodzinnego i swojego ginekologa, który oddział by Ci polecili.
Za wcześnie jeszcze na spodnie ciążowe, ale piersi mogły Ci już urosnąć na tyle, że warto rozejrzeć się za odpowiednim biustonoszem. Najlepiej sprawdzają się te, które mają szerokie, łatwe do regulowania ramiączka.
Sprawdź również, jakich składników odżywczych nie powinno zabraknąć w Twojej diecie – przeczytaj artykuł: Składniki odżywcze w ciążowej diecie
Przyjrzyj się swojemu jadłospisowi i włącz do niego jak najwięcej warzyw - dziecko „doceni” wszystkie witaminy i składniki mineralne, których mu dostarczysz w posiłkach. Twój organizm też będzie wdzięczny - w ten sposób ograniczysz zaparcia, które są dość powszechną dolegliwością w czasie ciąży.
Jeśli dopadły również Ciebie, staraj się jeść produkty bogate w błonnik, jak np. zielone warzywa liściaste. Jeśli nie masz akurat na nie apetytu, jedz produkty, zawierające dużo błonnika, takie jak brzoskwinie, rodzynki czy otręby.
Zapotrzebowanie energetyczne w I trymestrze ciąży jest takie, jak przed ciążą. Dlatego warto kontrolować rosnący apetyt: dokładka obiadu i dwa desery? Pamiętaj, że jesz dla dwojga, a nie za dwoje! Ty i Twoje dziecko macie teraz duże potrzeby żywieniowe, co oznacza, że musisz stosować zbilansowaną dietę złożoną z pełnowartościowych produktów, zamiast zwiększać objętościowo swoje dotychczasowe porcje.
Sprawdź, czego jeszcze powinnaś unikać, gdy jesteś w ciąży – przeczytaj artykuł: Czego nie jeść w ciąży? Tych produktów unikaj!
Po konsultacji z lekarzem wybierz odpowiednie dla siebie ćwiczenia.
Może zaskoczy Cię fakt, że ćwiczenia z lekkimi ciężarkami mogą pomóc Ci dobrze znosić dalszą część ciąży oraz poród. Wzmocnisz mięśnie ud, pośladki, odcinek lędźwiowy i ramiona. Wszystkie te mięśnie czeka wysiłek przy porodzie oraz w późniejszym okresie – do pchania wózka, noszenia dziecka, paczek z pieluchami, ale miejmy nadzieję, że nie wszystkiego na raz. :)
Wskazane są również spacery i pływanie na basenie.
Formę ćwiczeń warto skonsultować z lekarzem. Specjalista podpowie, jakich aktywności najlepiej unikać.
Poznaj więcej bezpiecznych ćwiczeń dla kobiet w ciąży – przeczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę – poznaj ćwiczenia w ciąży
To w Twoim ciele rozwija się maleństwo i na tym etapie nie możesz „przekazać” go partnerowi. Warto jednak, aby przyszły tata już teraz się zaangażował. Jak? Może na przykład stać się Waszym ekspertem i bankiem wiedzy. Do jego zadań może należeć również przypominanie o zbliżających się wizytach u lekarza, zapisywanie pytań, które chcielibyście zadać podczas wizyty, sprawdzanie ofert sklepowych pod względem wózków czy fotelików samochodowych.
USG trwa ok. 20 minut.
Na tym etapie można zauważyć coraz większe zgrubienie w dole brzucha.
Zarodek ma od 7 do 12 mm.
USG dopochwowe to rutynowe badanie na tym etapie.
U dziecka pojawiają się zalążki nóżek, rączek, oczu, uszu, ust, a nawet języka.
Plamienie na tym etapie jest związane z implantacją i zmianami hormonalnymi. Mimo to warto skontaktować się z lekarzem.
Typowe objawy to: większe piersi, wypukłe i ciemne otoczki sutkowe, wahania nastroju.
CRL w 7. tygodniu wynosi od 7 do 12 mm.
Zarodek waży ok. 1 g.
Dziecko przypomina konika morskiego. Wciąż ma ogonek.
7. tydzień ciąży to 2. miesiąc.
Brak bicia serca może być spowodowany późnym zapłodnieniem.
Negatywny test na tym etapie oznacza brak ciąży. Dla pewności zrób badanie HCG.
Na USG widać pęcherzyk i bijące serduszko.
Do porodu pozostało ok. 33 tygodnie.