Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.
Twoje maleństwo mierzy ok. 44-60 mm i waży ok. 8 g – wielkością przypomina małą morelę.
Dziecko potrafi już przełykać oraz kopać i zaczynają rosnąć mu paznokcie. Jego główka stanowi prawie połowę długości całego ciała i widać już wyraźny zarys kręgosłupa.
W 11. tygodniu ciąży zapoczątkowany zostaje proces mineralizacji tkanki, z których powstanie szkielet kostny.
Jeśli masz w tym tygodniu wizytę kontrolną, lekarz w czasie badania będzie mógł już wyłowić szmer pospiesznego bicia serca przy pomocy specjalnej przystawki do USG, zwanej aparatem Dopplera. Specjaliści twierdzą, że słyszalny dźwięk bicia serca w tej fazie to najważniejszy znak, że ciąża rozwija się prawidłowo.
Od płodu odchodzi pępowina w postaci splecionych ze sobą dwóch tętnic i żyły osłoniętych ochronną powłoką. Pępowina stanowi kanał, przez który płód jest zaopatrywany we wszystkie potrzebne substancje odżywcze, a płyn owodniowy zapewnia mu środowisko do bezpiecznego rozwoju.
Sprawdź, dlaczego należy suplementować kwas foliowy – przeczytaj artykuł: Kwas foliowy – dlaczego jest tak ważny w ciąży?
11. tydzień ciąży to moment, w którym Twoja macica jest teraz wielkości dużego grejpfruta i wypełnia jamę miednicy. Na tym etapie możliwy jest już przyrost kilku centymetrów w obwodzie brzucha.
Możesz odczuwać zwiększoną potrzebę oddawania moczu. Jest to spowodowane nie tylko uciskaniem macicy na pęcherz, ale też intensywniejszą pracą nerek. Nie unikaj jednak picia wody – to może doprowadzić do groźnego odwodnienia.
Sprawdź, co warto zrobić w czasie ciąży – przeczytaj artykuł: Jak dbać o dobrą formę w ciąży?
Sypiaj na lewym boku. Taka pozycja pobudza napływ krwi do płodu. W sklepach z artykułami ciążowymi możesz kupić specjalną dużą poduszkę, ułatwiającą spanie na boku. Jest tak wygodna, że później trudno się z nią rozstać.
Już niedługo będziesz musiała kupić parę droższych rzeczy, takich jak wózek, łóżeczko czy fotelik samochodowy. Wspólnie z partnerem rozważcie, ile możecie wydać na to pieniędzy. Zróbcie rozeznanie, by wiedzieć, jakiego produktu potrzebujecie. Znając już parametry i konkretne modele, rozpocznij poszukiwania okazji – sprawdź oferty z wyprzedaży w tradycyjnych sklepach, czy specjalne oferty na modele z ubiegłej kolekcji oraz na stronach internetowych czy serwisach ofertowych.
Nie zapominaj o rodzinie i przyjaciołach - może się okazać, że macie szczęście i zaoszczędzicie okrągłą sumkę! W niektórych rodzinach istnieją też zwyczaje, że wózek kupuje np. babcia z dziadkiem albo któryś z rodziców chrzestnych – albo zaraz po urodzeniu dziecka, albo chwilę przed porodem.
11. tydzień ciąży to idealny moment na to, aby wykonać badanie prenatalne. Pozwoli ono wykluczyć prawdopodobieństwo kilku wad genetycznych w oparciu o takie parametry jak: przezierność karkowa, obecność kości nosowej. Podczas badania lekarz ocenia także obecność wszystkich narządów.
Sprawdź, jak zachować dobrą formę w czasie ciąży i poznaj ćwiczenia zalecane przyszłym mamom - przeczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę - poznaj ćwiczenia w ciąży
W 11. tygodniu ciąży nadal mogą doskwierać Ci uciążliwe objawy. Senność, brak energii, niestrawność, biegunka, migrenowe bóle głowy, wzmożona potrzeba oddawania moczu – to codzienność wielu kobiet ciężarnych.
Dopadła Cię grypa? Zanim sięgniesz po jakiś lek, skontaktuj się z lekarzem. Przyjmowanie leków bez wcześniejszej konsultacji może być ryzykowne, ponieważ niektóre leki są zakazane w okresie oczekiwania na dziecko. Warto wiedzieć, że leki złożone z wielu składników np. syropy na kaszel, lekarstwa na przeziębienie i inne mogą zawierać składniki, które są szkodliwe dla płodu. Najważniejszą informacją jest świadome ograniczanie przyjmowania leków oraz konsultacja z lekarzem, gdy taka potrzeba wystąpi.
Dowiedz się więcej na temat chorób w czasie ciąży – przeczytaj artykuł: Gorączka, ból gardła i katar w ciąży? Przeczytaj jak leczyć się bezpiecznie
Ćwiczenia Kegla wzmacniają mięśnie miednicy i pomagają zapobiegać nietrzymaniu moczu zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie.
Szybkie ćwiczenia napinania mięśni wokół pochwy i odbytu przeplataj dłuższymi, 10-sekundowymi, w seriach po 10 do 20 razy, trzy razy dziennie.
Ćwiczenia mięśni Kegla przygotują Twoje ciało do porodu - przeczytaj artykuł: Trening bez wysiłku, czyli ćwiczymy mięśnie Kegla
Wykorzystaj czas ciąży na rozmowę o tym, jak dziecko zmieni Wasze życie. Na pewno bardzo się cieszycie na myśl o przyjściu na świat maleństwa, ale możliwe, że macie też obawy. Dobrze jest o nich porozmawiać i omówić rozwiązania, które potem pomogą Wam obojgu. Częste rozmowy zbliżają do siebie partnerów.
Skutki stresów odczuwanych przez ciężarną odbijają się również na dziecku - dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł: Stres w ciąży - dlaczego szkodzi?
Tak. USG prenatalne jest potrzebne, aby ustalić datę porodu i wykluczyć problemy zdrowotne.
W 11. tygodniu ciąży można zauważyć zgrubienie na linii majtek. To powiększająca się macica.
11. tydzień ciąży to 3. miesiąc.
Jeśli chcesz zobaczyć rysy dziecka, poczekaj do 18.-22. tygodnia ciąży.
Choć narządy wewnętrzne są wykształcone, płeć dobrze widać dopiero ok. 16. tygodnia ciąży.
Powodem do niepokoju i wizyty u lekarza są: plamienie, krwawienie, bóle brzucha, skurcze, niepowstrzymane wymioty.
Czas trwania USG prenatalnego to ok. 20-30 minut w pojedynczej ciąży.
USG może być wykonywane na dwa sposoby.
Poronienie może nastąpić przez stres, późny wiek matki, czynniki genetyczne i infekcje.
Jeśli odczuwasz mocny ból brzucha, niezwłocznie zgłoś się do lekarza.
Brzuch nie powinien jeszcze urosnąć w obwodzie.
Typowe objawy to zawroty głowy, parcie na pęcherz i widoczne żyły na piersiach.
Dziecko ma ok. 4 cm (bez nóżek).
Dziecko ma rączki, nóżki oraz głowę tak samo dużą, jak pozostałe jego ciało.
W 11. tygodniu ciąży ryzyko poronienia spada z 10-20% do 1%.
W 11. tygodniu ciąży mdłości powoli się uspokajają.
Na tym etapie nie czuć jeszcze ruchów dziecka, ponieważ jest ono zbyt małe.
Jeśli źle się czujesz, postaraj się więcej odpoczywać i pić więcej wody. Przed wizytą u lekarza zrób potrzebne badania, aby wykluczyć np. anemię.
Tak. Serce bije ok. 180 uderzeń/minutę.