Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.
Twoje dziecko waży teraz ok. 200 g i mierzy ok. 18 cm (długość od czubka głowy do najdalszego punktu ciałka ze zgiętymi nóżkami). Swoją wielkością przypomina dorodną marchewkę.
Jego ramiona i nogi mają już właściwe proporcje. W dziąsłach pojawiają się zawiązki zębów, a w całym ciele gumowate chrząstki zamieniają się w kości. Rdzeń kręgowy uzyskuje osłonę w postaci otoczki mielinowej.
19. tydzień ciąży to etap, w którym zaczynają działać neurony ruchowe łączące mięśnie z mózgiem, dzięki czemu dziecko uzyskuje kontrolę nad swoimi ruchami. Kopie, przekręca się i przeciąga, gdy tylko przyjdzie mu na to ochota – teraz możesz już to poczuć.
Dowiedz się więcej na temat poznawania płci dziecka – przeczytaj artykuł: Poznanie płci dziecka.
Jeśli Twoja masa ciała zwiększyła się do tej pory od 3,5 do 6,5 kg, nie powinnaś mieć problemów z powrotem do wagi sprzed ciąży. Pamiętaj, że aktualnie niecałe 200 g przypada na łożysko, nieco ponad 300 g na płyn owodniowy, a 350 g na piersi.
Grawitacja i szybki spadek ciśnienia krwi mogą powodować zawroty głowy przy zbyt gwałtownym wstawaniu. W pozycji leżącej możesz też odczuwać stan lekkiego zamroczenia, ponieważ powiększająca się macica wywiera nacisk na aortę i żyłę główną.
19. tydzień ciąży to etap, w którym twój brzuch staje się coraz bardziej widoczny. Bardzo możliwe, że zauważyłaś też na skórze ciemną linię biegnącą od pępka do spojenia łonowego. Jej pojawienie się to sprawka hormonów.
Ból brzucha w ciąży nie zawsze musi być powodem do niepokoju. Dowiedz się, co może oznaczać ból brzucha w ciąży – przeczytaj artykuł: Bóle brzucha w ciąży – czy zawsze oznaczają problemy?
19. tydzień ciąży to doskonały czas na kolejne badanie USG – tzw. USG połówkowe. Podczas niego lekarz oceni prawidłowość rozwoju malucha i wskaże płeć dziecka.
Możesz zaoszczędzić parę złotych, kupując niektóre sprzęty z drugiej ręki, np. wysokie krzesełko albo leżaczek. Jeśli chodzi o fotelik do samochodu, koniecznie kup nowy – taki, który spełnia wymogi bezpieczeństwa. Nowsze wersje są wyposażone w udoskonalenia, których nie znajdziesz w starszych modelach, np. specjalne klamry, które łączą się z uniwersalnymi zaczepami. Większość samochodów wyprodukowanych po 2000 roku posiada zaczepy, do których można przymocować takie klamry, co jest o wiele wygodniejsze niż zmaganie się z pasami bezpieczeństwa.
Na tym etapie ciąży warto zrezygnować z bardzo gorących kąpieli – mogą one zaszkodzić dziecku. Jeśli naprawdę tęsknisz za ciepłą kąpielą, możesz położyć się na 10 minut do wanny z ciepłą wodą, pamiętaj jednak żeby jej temperatura nie przekraczała 36 stopni Celsjusza.
Dowiedz się, jakie rodzaje ćwiczeń są polecane kobietom w ciąży – przeczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę? Poznaj ćwiczenia w ciąży
W 19. tygodniu ciąży nadal mogą doskwierać Ci zaparcia. Warto z nimi walczyć, m.in. poprzez wypijanie sporej ilości płynów, spożywanie produktów bogatych w błonnik oraz przyjmowanie probiotyków.
Dobrze się odżywiaj! Polecane są warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i nabiał. Zdrowa dieta pozwoli Ci utrzymać optymalny przyrost masy ciała – do ok. 16 kg. Pod żadnym pozorem nie odchudzaj się – w ten sposób możesz pozbawić malucha składników odżywczych, których potrzebuje do prawidłowego rozwoju. W przypadku Twojej niedowagi dziecko będzie mieć zbyt niską wagę przy porodzie albo urodzi się przed terminem. Oznacza to dodatkowe kłopoty dla Ciebie – zwykle te maluszki częściej chorują, są bardziej apatyczne, wymagające większej uwagi i opieki.
Dowiedz się, dlaczego jadłospis w ciąży ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka i jego zdrowia w przyszłości – przeczytaj artykuł: Dieta przyszłej mamy, czyli co jeść w ciąży?
Jeśli w 19. tygodniu ciąży odczuwasz bóle krzyża, zacznij wykonywać proste ćwiczenie rozciągające: usiądź na krześle albo na podłodze z nogami wyciągniętymi przed siebie. Powoli skłoń głowę do kolan, palcami rąk sięgając palców u nóg tak daleko, jak się da bez nadmiernego wysiłku. Następnie powoli się wyprostuj.
Zobacz, jak radzić sobie z bólami kręgosłupa – przeczytaj artykuł: Ból kręgosłupa w ciąży
Do porodu pozostało jeszcze kilka miesięcy, dlatego wykorzystaj ten czas na spędzanie czasu z partnerem. Póki masz jeszcze energię i swobodnie się poruszasz, wyjdź z domu. Dokąd? Do kina, na długi spacer lub za miasto w czasie weekendu.
Sprawdź, jak budować więź z maluszkiem w czasie ciąży – przeczytaj artykuł: Brzuszkowe zabawy
19. tydzień ciąży to 5. miesiąc ciąży.
Rzadkie, delikatne bóle i twardnienie brzucha jest normalne. To skurcze Braxtona-Hicksa.
Na tym etapie zaczynają działać neurony, które łączą mięśnie z mózgiem, pojawiają się zalążki zębów, chrząstki zamieniają się w kości.
Tak. Teraz przeprowadza się badanie połówkowe, które pozwala ocenić rozwój narządów wewnętrznych.
Dziecko znajduje się tuż pod pępkiem.
USG 3D pokazuje budowę głowy i twarzy dziecka.
Ruchy dziecka mogą pojawić się w dole brzucha i pod pępkiem.
Waga może wzrosnąć od 3,5 do 6,5 kg.
Brak ruchów na tym etapie oznacza, że dziecko jest jeszcze zbyt małe, abyś mogła poczuć jego kopniaki.
Dziecko waży ok. 200 g.
Na tym etapie można wyczuć pierwsze, delikatne ruchy.
Dziecko ma wielkość dużej marchewki.
Dziecko zaczyna przypominać noworodka, ma odpowiednie proporcje, ale wciąż zamknięte oczka.
Dziecko mierzy ok. 18 cm.
Teraz mogą pojawić się delikatne i rzadkie skurcze Braxtona-Hicksa.
Ból podbrzusza może świadczyć o rozciąganiu się wiązadeł podtrzymujących macicę.
W 19. tygodniu waży się o 3,5 do 6,5 kg więcej niż na początku ciąży.
Mocne, regularne skurcze to wskazanie do szybkiej wizyty w szpitalu.
Nagły zanik ruchów wymaga szybkiej konsultacji medycznej.
Typowe objawy to: zawroty głowy, ciągnięcie w pachwinach, swędzenie skóry, tendencja do infekcji układu moczowego.
Na tym etapie dziecko może dowolnie zmieniać pozycję.